Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Ukraina światu. Skarby Ukrainy z kolekcji Platar

Wystawy Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: Bilet w cenie: 6 zł (normalny), 4 zł (ulgowy). Wystawa czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach: 11.00 – 18.00. W poniedziałki galeria jest nieczynna.

Kiedy:
16-07-2016 -20-06-2017

W dniach od 28 do 30 listopada wystawa "Ukraina światu. Skarby Ukrainy z kolekcji Platar" będzie nieczynna.

 

Otwarcie wystawy odbyło się 15 lipca.

Otwarciu wystawy towarzyszył recital „Ukraina z dźwięków utkana" w wykonaniu Lesji z akompaniamentem pianisty Aleksandra Jastrzębia. Artystka jest rodowitą lwowianką, wokalistką, skrzypaczką i twórczynią autorskich projektów muzycznych. W 2013 roku została laureatką najważniejszego festiwalu folkowego w Polsce „Nowa Tradycja" (II Nagroda) organizowanego przez Polskie Radio „Dwójka". Jej twórczość ukazuje piękno kobiecej ukraińskiej poezji w połączeniu z jazzową harmonią, subtelną improwizacją oraz nowoczesnym brzmieniem.

Wystawa prezentuje bezcenne dzieła ludów zamieszkujących Ukrainę od 6 tysiąclecia p.n.e. do XII w. n.e. z unikatowej kolekcji Muzeum Historycznego Dziedzictwa Kulturowego PLATAR w Kijowie. Prezentowane na ekspozycji artefakty dokumentują najważniejsze okresy niezwykle bogatej historii Ukrainy, poczynając od osiągnięć kultury trypolskiej poprzez dzieła Kimmerów, Scytów, Sarmatów, Greków, Rzymian oraz mieszkańców Bizancjum i Rusi Kijowskiej.

Ludność trypolska, wśród której dominowała tradycja zdobnictwa naczyń, stworzyła bardzo rozwinięty język sakralnej magii - cały system znaków symbolicznych. Jej najdawniejsze wyroby są dekorowane ornamentyką nacinaną i inkrustacją, a najpóźniejsze - wspaniałą dekoracją malarską z użyciem jednego lub dwóch kolorów. Wśród wyobrażeń na naczyniach uwieczniono zwierzęta, piktogramy i tajemnicze symbole astralne.

Podróżując przez Wielką Scytię, stykamy się z unikatowym zjawiskiem kultury światowej - scytyjskim stylem zoomorficznym. W tym stylu powstawały, zazwyczaj ze złota i brązu, dzieła sztuki użytkowej, wykonywane przez samych Scytów lub na zamówienie przez greckich mistrzów. Roślinożerne zwierzęta (jeleń, byk, koń, owca i inne) symbolizowały źródło dobra i porządek ziemski; drapieżniki (lew, pantera, tygrys, wilk) oraz orły, węże i fantastyczne gryfy uosabiały siły zła i moce pozaziemskie.

W okresie rzymskim w kulturze materialnej starożytnych centrów regionu upowszechniły się przedmioty modne na terenie Imperium Rzymskiego i jego prowincjach. Obok naczyń z przezroczystego szkła zaczęły występować kosztowne kielichy i czary ze szkła kolorowego i mozaikowego. Powszechną stała się produkcja naczyń z brązu i srebra. W złotnictwie epoki klasycznej i helleńskiej pojawił się styl wielobarwny, w którym szerokie zastosowanie znalazły drogocenne kamienie, barwne minerały i szkło. Wyroby jubilerskie stały się niezwykle wyszukane, zyskując wyrafinowanie dzięki technice granulacji, filigranu i emalii.

Przyjęcie chrześcijaństwa ściśle związało państwa Półwyspu Bałkańskiego i Zakaukazia, Ruś Kijowską oraz Krym z centrum wschodniego chrześcijaństwa - Konstantynopolem. Potężnym sąsiadem Bizancjum na północy od IХ w. było wschodniosłowiańskie państwo, czyli Ruś - jedno z największych państw średniowiecznej Europy. Sztuka złotnicza Rusi Kijowskiej, kształtując się na granicy dwóch epok: starożytności i wczesnego chrześcijaństwa, przejęła najlepsze wzory starożytnej spuścizny artystycznej i kulturowej.

Ekspozycja w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obejmuje ponad 480 unikatowych dzieł ludów północnego wybrzeża Morza Czarnego oraz Morza Śródziemnego - pięknie zdobione naczynia trypolskie; z końca neolitu i brązu: broń, uprząż końską, ozdoby i przedmioty codziennego użytku Kimmerów i Sarmatów; figurki terakotowe, naczynia greckie i rzymskie oraz niezwykle cenne i wyrafinowane złote klejnoty Scytów, Greków i Rzymian, a także wyroby złotnicze z Bizancjum i Rusi Kijowskiej.
 

 

 

Słowa kluczowe: Platar, Ukraina światu

« Powrót do poprzedniej strony