Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Zamkowe Noce Filmowe

Kino i film Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich, Dziedziniec Menniczy

Wstęp: Wstęp wolny

Kiedy:
20-06-2017 -31-08-2017

Dziedziniec Menniczy Zamku, godz. 22.00, wstęp wolny

 

 

W przypadku niepogody - sala Kina Zamek; liczba miejsc ograniczona: 50 miejsc

(wejście A z dużego dziedzińca).

Bezpłatne wejściówki będą do odbioru na recepcji przed Kinem „Zamek" na godzinę przed seansem.

 

Terminy projekcji w lipcu: 4,6,11,13,18,20,25,27 oraz sierpniu: 1,10,17,22,24,29,31.

 

W okresie letnim cyklicznie przygotowywana jest specjalna filmowa oferta plenerowa.

 

Już od 2008 r. w urokliwej scenerii zamkowego dziedzińca realizowane są projekcje filmów. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Szczecina, jak i licznie odwiedzających Zamek turystów z kraju i zagranicy. W warunkach plenerowych, nawet znane filmy nabierają nowego wymiaru.

 

L I P I EC

 

Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną: Szczecin European Film Festival prezentuje

25.07.2017 (wtorek)

 

Zapraszamy na lipcowe „Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną" prezentujące najciekawsze i nagradzane produkcje twórców z Norwegii. W programie filmy nagradzane na  m.in.: Berlinale, Stockholm Film Festival i Sundance. Zanurz się w świecie norweskich emocji.

 

Projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych obrazów, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę.

 

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Patronat medialny: TVP 3 Szczecin

Partnerzy: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna

 

Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

 

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera" w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.


Szczecin European Film Festival prezentuje:

„Six Degrees"

Reż.  Trond Kvig Andreassen, 31 min,  Norwegia, 2015

 

„Sześć stopni oddalenia" to teoria, wedle której wszyscy jesteśmy powiązani najwyżej sześcioma stopniami znajomości. Ten dokument stanowi wnikliwą obserwację pewnej małomiasteczkowej społeczności i wystawia tę teorię na próbę, zabiera również nas w podróż po Stanach, jakiej prawdopodobnie nigdy w życiu nie doświadczyliśmy. Ważną rolę odgrywają tu przypadkowe spotkania, które decydują o ścieżce, którą podążamy. Dzieło Tronda Kviga Andreassena jest zabawne, zawiera wiele celnych obserwacji, choć momentami bywa okrutne.

 

„Wreck"

Reż. Jan Ijäs, 10 min, Finlandia/Włochy, 2016

 

„Wreck" został nakręcony w latach 2014-2015 na cmentarzysku dla łodzi uchodźców na włoskiej wyspie Lampedusa, uważanej za jedną z najwspanialszych pereł Morza Śródziemnego i za symbol europejskiego raju. Jest to niezwykła opowieść o pewnej dziwnej metamorfozie, w której śmieci stają się elementami pożytecznymi. Historia o bezużytecznych przedmiotach niespodziewanie nabierających wartości.

 

„Papiers d'Arménie / Armenian Papers"

Reż.  Ornella Macchia, 7 min, Belgia, 2015

 

Na targu w Erywaniu przesympatyczny kupiec zabiera nas w niezwykłą podróż i dzieli się z nami nie tylko swoimi owocami i warzywami, ale przede wszystkim swoją historią. W towarzystwie ptaków odkrywamy niezwykłe życie tego człowieka, wypełnione niemal wszystkimi kolorami Armenii. Francuska reżyserka w fascynujący i wręcz bajkowy sposób dokonała połączenia kina dokumentalnego i animowanego, w którym nie brakuje elementów charakterystycznych dla kina podróży.

 

„Condrong"

Reż.  Gonçalo Almeida, 11 min, Wielka Brytania,  2016

 

Film Gonçalo Almeidy to intrygujące połączenie filmu dokumentalnego z kinem tajemnicy. Reżyser tworzy interesujące studium o duchowym dziedzictwie ludzi z Gambii. Tytułowy Condrong jest tajemniczym duchem, którego nie można zobaczyć, jednak odczuwa się jego obecność. Konsekwentna czarno-biała stylistyka tworzy niezwykły klimat tego obrazu, w którym nie brakuje elementów grozy i niepokoju. „Condrong" jest filmem głęboko metafizycznym, opowiadającym o ludzkiej potrzebie i tęsknocie do sfery niewidzialnej dla oczu.

 

„Bussresan / The Bus Trip"

Reż.  Sarah Gampel, 14 min,  Szwecja, 2016

 

Sarah jest młodą reżyserką i właśnie została zaproszona na festiwal filmowy, na którym zostanie zaprezentowany jej film. Dziewczyna odbywa niezapomnianą podróż autobusem, ma nadzieję na emocjonujące dyskusje polityczne i przyjaźń. Rozmowy jednak ustają, gdy tylko bohaterka napomyka o okupacji Palestyny. Postanawia wówczas rozmawiać ze swoim zmarłym ojcem przez wyjątkowo hałaśliwą linię telefoniczną. „The Bus Trip" to wyjątkowy obraz rewelacyjnie łączący sekwencje dokumentalne z animowanymi.

 

„West Empire"

Reż.  Mathieu Le Lay, 26 min, Francja,  2015

 

Wspomnienia z zamierzchłych czasów, wymarłe miasta amerykańskiego Zachodu pełne są historii i legend. „West Empire" to krótkometrażowy film dokumentalny, który zabiera widza w głąb serc tych miast związanych z erą górniczą, w których żyje już niewielu ludzi. Mieszkańcy tych terenów położonych pośród amerykańskich pustyń egzystują ponad czasem. Ich jedynym priorytetem staje się poszukiwanie wolności. W filmie wysłuchamy historii tych ludzi, których szczere wyznania skłaniają do refleksji nad mechanizmami rządzącymi nowoczesnym społeczeństwem. Dzieło charakteryzuje się przepięknymi zdjęciami amerykańskich peryferii i westernową stylistyką.

 

„The Postmodern Pioneer Plaque"

Reż.  Boris Kozlov, 8 min, Hiszpania,  2016

 

W 1973 roku Carl Sagan, znany amerykański astronom i popularyzator nauki, stworzył dla NASA specjalną płytkę, która miała pomóc w badaniach kosmosu w czasie misji Pioniera 10. To była pierwsza wiadomość ludzkości skierowana do cywilizacji pozaziemskich. Dziś, cztery dekady później, świat zaczyna tworzyć nową zbiorową wiadomość. Film Borisa Kozlova to rzadko spotykane połączenie filmu dokumentalnego, animowanego i eksperymentalnego, które zainteresuje nie tylko miłośników astrofizyki. Obraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach (USA, Londyn, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Meksyk).

 

 

Czwartki z  Davidem Lynch'em: Seria krótkich metraży Davida Lyncha (115 min)

27.07.2017 (czwartek)

 

Lamp, (31') Alphabet (4'), The Amputee (9'), Grandmother (34'), Lumiere (1'), Six Men Getting Sick (4'), The Dumbland Series (8x4')

 

 

SIERPIEŃ

 

Filmowe drogi do niepodległości

Miasto 44

1.08.2017 (wtorek), Dziedziniec Menniczy, godz. 21.00, wstęp wolny

 

Projekcja filmu poprzedzona dyskusją.

 

Inauguracja cyklu dyskusyjnych spotkań filmowych realizowanych wspólnie przez IPN Oddział Szczecin i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

Polska, 2014, dramat wojenny, 130 min.

Reżyseria: Jan Komasa

 

Obsada: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Magdalena Koleśnik, Maurycy Popiel

 

Film "Miasto 44" to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku.

 

 

Nauczycielka

10.08.2017 (czwartek), Dziedziniec Menniczy, godz. 22.00, wstęp wolny

 

2016, Słowacja, Czechy , Komediodramat, 102 min

Reżyseria: Jan Hřebejk , Scenariusz: Petr Jarchovský

 

Obsada: Zuzana Mauréry, Peter Bebjak, Zuzana Konečná

 

Nagrodzony na festiwalu w Karlowych Warach 2016 film jednego z najwybitniejszych twórców czeskiego kina, Jana Hřebejka, to komediodramat z dziejów prowincjonalnej szkoły w Czechosłowacji początku lat 80.

 

Przybycie nowej nauczycielki do podmiejskiej szkoły w Bratysławie roku 1983 wywraca do góry nogami życie lokalnej społeczności. Mária Drazdechová od początku zdaje się manipulować uczniami i ich rodzicami. Po próbie samobójczej jednego z uczniów dyrektor placówki zamierza oddelegować kłopotliwą nauczycielkę. W tym celu jednak rodzice muszą podpisać petycję. Problem w tym, że Drazdechová ma daleko idące koneksje w Partii Komunistycznej. Czy prowincjusze będą w stanie zawalczyć o to, w co wierzą?

 

Jak zwykle u Hřebejka, reżyseria jest wyśmienita, a kreacje - najwyższej próby - Alissa Simon, Variety

 

 

Nagrody i festiwale:

2016 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach 2016 - najlepsza aktorka: Zuzana Mauréry (nagroda), konkurs główny

2016 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hamptons

2016 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Gijón, najlepsza muzyka (nagroda), najlepsza scenografia (nagroda)

 

 

Kwiat wiśni i czerwona fasola

17.08.2017 (czwartek), Dziedziniec Menniczy, godz. 22.00, wstęp wolny

 

2015, Francja, Japonia, Niemcy, dramat,  113 min.

Reżyseria: Naomi Kawase

 

Obsada: Kirin Kiki, Masatoshi Nagase, Kyara Uchida

 

An - bo taki jest oryginalny tytuł filmu Naomi Kawase - to tradycyjna japońska pasta z czerwonej fasoli, składnik popularnego deseru dorayaki. Między dwa puszyste naleśniki wkłada się pokaźną łychę słodkiej mazi. "Dusza dorayaki" - tak mówi o fasolowej paście Tokue, bohaterka filmu. Wnętrze, głębia, gra pozorów - to z kolei słowa-klucze pozwalające rozwikłać cukierniczą metaforę z "Kwiatu wiśni...". Latami dopieszczana przez Tokue receptura na idealną an - przyrządzaną bladym świtem i w aurze tajemnicy - ożywia podupadającą budę ze słodyczami. Coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się mało efektowne - choćby szarobure naleśniczki dorayaki - czy nawet odrażające - jak ciało Tokue, jej okaleczone dłonie - skrywa bogate wnętrze: piękną duszę, osobowość, słodycz. Tako rzecze Naomi Kawase.

 

Kawase ujmuje niezwykle eleganckim stylem filmowania, który jest zarazem zbliżony do dokumentu i bardzo poetycki -  Daniel Rutledge, Flicks

 

Film otwarcia 68. MFF Cannes

 

Nagrody i festiwale:

2016 - 22. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów - Nagroda Publiczności

2016 - Asian Film Awards - najlepszy aktor: Masatoshi Nagase (nominacja)

2016 - Nagrody Japońskiej Akademii - najlepsza aktorka: Kirin Kiki (nominacja)

2015 - Asia Pacific Screen Awards - najlepsza aktorka: Kirin Kiki

2015 - Hochi Film Awards - najlepsza aktorka: Kirin Kiki

2016 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Belgradzie

2016 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jokohamie

2016 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie

2015 - Tama Cinema Forum

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mińsku

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Salonikach

2015 - Tokyo Gohan Film Festival

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wiedniu

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago, Złoty Hugo (nominacja)

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Londynie

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bergen

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Helsinkach

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Melbourne, Nagroda Publiczności (nominacja)

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Odessie

2015 - Festiwal Filmowy w Cannes, nagroda sekcji Un Certain Regard dla reżyserki Naomi Kawase (nominacja)

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cork, Nagroda Publiczności

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy wSão Paulo,Nagroda Publiczności

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid,najlepszy reżyser

 

 

Chevalier

22.08.2017 (wtorek), Dziedziniec Menniczy, godz. 22.00, wstęp wolny

 

2015, Grecja, komediodramat, 99 min

Reżyseria: Athina Rachel Tsangari

 

Obsada: Samuele Caruana, Pietro Bartolo, Giuseppe Fragapane, Samuele Pucillo

 

Środek zimy. Sześciu mężczyzn rusza na wyprawę wędkarską na Morzu Egejskim. Szybko okazuje się, że ich jacht jest uszkodzony i muszą zacumować przy najbliższej bezpiecznej przystani, by dokonać naprawy. Kiedy reperacja trwa, wędkarze zabijają czas, grając w "Chevalier", grę polegającą na ustaleniu, który z graczy jest najlepszy w kolejnych wyzwaniach. Trofeum stanowi pierścień przechodzący z rąk do rąk. I jest jedna zasada: nikt nie ma prawa opuścić łodzi przed końcem gry...

„Chevalier" to film zbliżony klimatem do dzieł przyjaciela i wielokrotnego współpracownika reżyserki, Giorgiosa Lanthimosa, autora „Kła", „Alp" i pokazywanego niedawno w polskich kinach „Lobstera".

 

"Wspaniale sfilmowany niemal wyłącznie w obrębie łodzi, co czyni go dziełem na miarę „Noża w wodzie" Polańskiego", indieWIRE

 

 

Stare grzechy mają długie cienie

24.08.2017 (czwartek), Dziedziniec Menniczy, godz. 22.00, wstęp wolny

 

2014, Hiszpania, kryminał, 105 min.

 

Reżyseria: Alberto Rodríguez

 

Obsada: Antonio de la Torre, Raúl Arévalo, Javier Gutiérrez

 

Południe Hiszpanii, rok 1980. Dwaj detektywi z Madrytu łączą siły w celu zbadania sprawy brutalnych morderstw młodych dziewczyn. Juan i Pedro pod względem ideologicznym różnią się diametralnie, ale muszą odłożyć na bok wszelkie animozje i to, co ich dzieli. Przed nimi zadanie schwytania bezwzględnego mordercy, od lat terroryzującego społeczność miasteczka, nad którą unosi się cień zupełnego lekceważenia kobiet, wynikającego z mizoginicznej tradycji.

 

Film zdominował nagrody hiszpańskiego przemysłu filmowego Goya w roku 2015 zdobywając 10 statuetek, w tym m.in. dla najlepszego filmu, reżysera, aktora, za scenariusz i zdjęcia, a także otrzymał Nagrodę Jury i Srebrną Muszlę dla najlepszego aktora na MFF w San Sebastian.

 

 

Z podniesionym czołem

29.08.2017 (wtorek), Dziedziniec Menniczy, godz. 22.00, wstęp wolny

 

2015, Francja, obyczajowy,  119 min

 

Reżyseria: Emmanuelle Bercot

 

Obsada: Catherine Deneuve, Rod Paradot, Benoit Magimel, Sara Forestier, Diane Rouxel

 

„Z podniesionym czołem" krytycy określają mianem zaangażowanego społecznie dramatu, który opowiada o zderzeniu zorganizowanego, państwowego systemu opiekuńczego z całkowitą samowolką, i walce o ustanowienie potrzebnych do skonsolidowania osobowości autorytetów.

Pierwszy od 28 lat film otwarcia MFF w Cannes, wyreżyserowany przez kobietę. Jedną z głównych ról gra diwa francuskiego kina - Catherine Deneuve.

 

Życie nastoletniego Malony'ego to nie bajka. Od momentu, gdy w wieku 6 lat zostaje oddany przez matkę do domu dziecka, ciągle trafia przed sąd dla nieletnich, sprawiając mnóstwo kłopotów wychowawczych. W wyprostowaniu krętej drogi chłopca, próbują mu bezskutecznie pomóc Florence, urzędniczka zajmująca się sprawami dzieci oraz Yann, pracownik socjalny. Dopiero, gdy chłopak trafia do poprawczaka, spotyka tam dziewczynę, która daje mu nadzieję na lepsze jutro.

 

Nagrody i festiwale:

2016 - Cezary 2016, 8 nominacji, 2 nagrody w kategoriach: Najlepszy Aktor drugoplanowy, Najbardziej obiecujący Aktor

2015 - Cannes, film otwarcia

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monachium

2015 - Festiwal Filmu Francuskiego w Macedonii

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie

2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Atenach

 

 

Zamek Szczeciński

Koniec spania

31.08.2017 (czwartek), Dziedziniec Menniczy, godz. 22.00, wstęp wolny

 

Projekcja specjalna połączona ze zwiedzaniem Zamku z przewodnikiem (zbiórka Dziedziniec Menniczy o godz. 21.00).

 

Projekcję filmu „Zamek Szczeciński" poprzedzi film "Koniec spania" w reżyserii Ryszarda Ferenca.

 

Zamek Szczeciński

Film archiwalny (lata 1958-61), udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min)

Zdjęcia: Witold Chromiński

Opracowanie: Ryszard Kotla

Konsultacja merytoryczna: Tomasz Wieczorek

Współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański

 

„Zamek Szczeciński" powstał on na podstawie trzech dokumentalnych taśm, nakręconych w latach 1958/1961, a odnalezionych w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i oraz opatrzony komentarzem historycznym. Przedstawione zdjęcia mają swój oryginalny kształt, bez ingerencji w kolejność rejestrowanych ujęć. Film zrealizowany został przy okazji obchodów 50-lecia zamkowego kina, a także przypadających w 2013 r. setnych urodzin autora dokumentu - Witolda Chromińskiego. Pierwotny, niemy materiał filmowy, składający się ze wspomnianych wyżej trzech taśm, trwa łącznie niewiele ponad 24 minuty, a uzupełniony, z dopasowanymi do narracji dodatkowymi ilustracjami, utworzył dokument ponad 30-minutowy.

 

Duża część filmu ukazuje Zamek zniszczony, dopiero przygotowywany do odbudowy, zaś jego otoczenie i śródmieście Szczecina - zrujnowane albo niemal opustoszałe. -W dniu wybuchu II wojny światowej życie w niemieckim Szczecinie zaczęły regulować liczne wojskowe nakazy i zakazy, m.in. racjonowanie żywności i nocne zaciemnienie - brzmi komentarz w filmie „Zamek Szczeciński". - Pierwsze brytyjskie bomby spadły na Szczecin w czerwcu 1940 r. Potem lawinowo zaczęła rosnąć liczba nalotów brytyjskich i amerykańskich, niszczących głównie nadodrzańskie i leżące w innych dzielnicach obiekty przemysłowe. Najdotkliwsze okazały się sierpniowe naloty w 1944 roku. Skoncentrowane jeden za drugim, wywołały w rejonach upadku i wybuchu bomb, tzw. burze ogniowe, które, wskutek pochłaniania tlenu z otoczenia, tworzyły kule ogniowe, poruszające się z olbrzymią prędkością i wypalające wszystko, co spotykały po drodze, nawet beton, co widoczne było do niedawna w otoczeniu katedry. Po zrzuceniu bomb benzolowych płonęła nawet rzeka Odra...

 

Unikatową wartość filmu stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji Zamku, czyli odbudowy skrzydła północnego. Daje również możliwość zaobserwowania, jak bardzo zmieniły się techniki budowlane. Wielki autorytet kilku pokoleń szczecińskich architektów profesor Stanisław Latour, wraz z zespołem, przystąpił do odbudowy 21 lutego 1958 roku, a otwarcie skrzydła nastąpiło 23 października 1959 r. Ujęcia centrum Szczecina wprawią widzów w duże zdumienie i podziw dla wysiłku przywracania miasta do życia. Oprócz Zamku można ujrzeć m.in. katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy - Konzerthaus jeszcze przed powojenną rozbiórką, prawie zrównany z ziemią teren w pobliżu Placu Rodła, świeżo oddany do użytku w 1959 roku odbudowany Most Długi.

 

Koniec spania

Polska, 2016

Film został wyróżniony nagrodą Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie - Barbary Igielskiej podczas Szczecin European Film Festival '16

 

Ryszard Ferenc związany jest  z produkcją filmową od ponad 30 lat temu. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów filmowych.  Reżyser współpracował  z Telewizją Polską.

 

"Koniec spania" jest filmową impresją pokazującą z przymrużeniem oka życiowe relacje pomiędzy owadami zamieszkującymi krzew jaśminowca. Film został zrealizowany w warunkach plenerowych, bez naruszania naturalnego środowiska owadów.

Słowa kluczowe: kino

« Powrót do poprzedniej strony