Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów

Spotkania i wykłady Wystawy Edukacja Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Zamkowe (wejście J)

Wstęp: wstęp wolny

Kiedy:
09-11-2017 -11-02-2018

Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów
promocja publikacji
Galeria Wschodnia (wejście J)
9.11.2017, godz. 14:00 - 16:30

Upamiętniając w 1668 roku śmierć ostatniego męskiego potomka Gryfitów Ernesta Bogusława Croy, wydano srebrny medal z sugestywnym przedstawieniem. Na awersie umieszczono piękny dąb o rozbudowanych korzeniach oznaczony herbem pomorskiego domu książęcego, które to drzewo ścina wyłaniająca się z chmur ręka Boga. Inskrypcja na rewersie głosi, że „ród wprawdzie ginie, ale sława po nim pozostaje wiecznie".

Od połowy XIV w., gdy Barnim III wzniósł na wzgórzu zamkowym tzw. kamienny dom i kolegiatę św. Ottona, do upadku Księstwa Pomorskiego w połowie XVII w. szczeciński zamek był główną siedzibą książąt Gryfitów, a zamkowy kościół - najważniejszą książęcą nekropolią. Według szacunków badacza genealogii pomorskiej dynastii książęcej Edwarda Rymara spoczęło tu (najpierw w średniowiecznym, a po jego zburzeniu, w renesansowym kościele św. Ottona) ponad trzydziestu przedstawicieli rodu, w tym piętnastu panujących książąt. Zachowane do dziś szczecińskie sarkofagi, w których pochowano Bogusława XIII, jego żonę Annę Marię brandenburską, Filipa II, Franciszka I, Ulryka i Bogusława XIV nie są jedynymi tego typu obiektami związanymi z Gryfitami, jakie przetrwały do naszych czasów. Książęta wołogoscy, po podziale Księstwa Pomorskiego na część szczecińską i wołogoską, grzebani byli w kościele św. Piotra w Wolgast, gdzie przetrwały cynowe trumny Filipa I, jego żony Marii saskiej i córki Amelii, Ernesta Ludwika, jego żony Zofii Jadwigi brunszwickiej i córki Jadwigi Marii oraz ostatniego księcia wołogoskiego Filipa Juliusza. Miejscem pochówków były też siedziby wdowie pomorskich księżnych, jak Darłowo, gdzie w kościele Mariackim złożono w cynowych sarkofagach Jadwigę brunszwicką, wdowę po Ulryku oraz Elżbietę holsztyńską, wdowę po Bogusławie XIV. Wreszcie sarkofagi ostatnich, nie panujących, przedstawicieli rodu Gryfitów - Anny Croy i jej syna Ernesta Bogusława Croy (oraz wychowanki Jana Fryderyka i Erdmuty brandenburskiej, księżniczki Katarzyny Urszuli), których pochowano w kościele św. Jacka w Słupsku, przechowywane są na słupskim zamku - siedzibie Muzeum Pomorza Środkowego.

Dzieje dynastii Gryfiów mają dziś bogatą literaturę, obejmującą wiele zagadnień historycznych i artystycznych. Nie ma wśród nich jednak pozycji poświęconej książęcym sarkofagom. Publikacja „Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów" wypełnienia tę lukę poszerzając w znaczący sposób wiedzę o pomorskim dziedzictwie kulturowym. Liczymy, że stanie się przyczynkiem do oglądania tych wspaniałych zabytków, zarówno w krypcie szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich, jak i w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz w kościołach w Darłowie i w niemieckim Wolgast.

 

Zadanie „Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów - katalog wystawy" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków finansowych otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Słowa kluczowe: Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów

« Powrót do poprzedniej strony