Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Zamkowe Wieczory Książęce

Spotkania i wykłady Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Zamkowe (wejście J)

Wstęp: bilety: 5 zł

Kiedy:
1. 21-01-2018 16:00 Niedziela

21.01.2018 (niedziela), godz. 16.00, Galeria Przedmiotu (wejście J z dużego dziedzińca), bilety: 5 zł

Temat spotkania: Karnawał w sali balowej, czyli muzyka od Lannera do Straussa

XIX wiek przyniósł modę na rozrywkę masową - operetki, tańce, zabawy... W porze karnawału szczególnym zainteresowaniem cieszyły się sale taneczne, wypełniane tłumnie przez ludzi żądnych zabawy i rozrywki. Każdy sezon przynosił nowe melodie i figury taneczne. Szczególnie bawiono się w Wiedniu: od pałacu cesarskiego po peryferyjne dzielnice. Walce i polki, kadryle i kotyliony królowały na parkietach i zdobywały szturmem inne miasta Europy. O tej muzyce i jej twórcach, zwłaszcza słynnej rodzinie Straussów, opowiedzą prowadzący, a publiczność będzie miała okazję wysłuchać utworów z wiedeńskiego repertuaru w wykonaniu Mirosławy Białas (fortepian) i Andrzeja Słonieckiego (altówka) współtworzących zespół Mirand Duo.

Gospodarze spotkania: dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski

Mirosława Białas - absolwentka Poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie profesora Franciszka Gajba. Długoletni kierownik korepetytorów Państwowego Teatru Muzycznego, a następnie Opery i Operetki w Szczecinie. Pedagog w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie. Wszechstronna pianistka solistka, akompaniatorka, kameralistka koncertująca w kraju i poza granicami, Występowała z takimi solistami jak Jose Carreras, Urszula Trawińska-Moroz, Barbara Zagórzanka czy Ryszard Karczykowski.

Andrzej Słoniecki - absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie profesora Zbigniewa Friemana. Współpracował z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi występując na wielu znakomitych scenach Europy: Gewandhaus - Lipsk, Concertgebouw-Amsterdam, Grosse Konzertsaal Wiener Musikverein -Wiedeń. Deutsche Philharmonie - Berlin.

W programie Mirand Duo wersje instrumentalne muzyki operetkowej: walce, tanga, czardasze

Słowa kluczowe: Zamkowe Wieczory Książęce

« Powrót do poprzedniej strony