Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

SPOTKANIA I WYKŁADY W CZERWCU

Spotkania i wykłady Wystawy Edukacja Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp:

Kiedy:
04-06-2018 -26-06-2018

SPOTKANIA I WYKŁADY W CZERWCU

 

Zamkowe Podróże Literackie

4.06.2018 (poniedziałek), godz.11.00, Sala Literacka (wejście A z dużego dziedzińca, II p.), wstęp wolny (obowiązuje rezerwacja grup: edukacja@zamek.szczecin.pl)

 

Podróż literacka dla najmłodszych: czytamy książki Barbary Stenki

 

Prowadzenie: Ewa Sobczak, Przemysław Walich

 

Z okazji Dnia Dziecka mali czytelnicy spotkają się z aktorami Teatru Współczesnego, którzy będą czytali fragmenty ciekawych i zabawnych opowieści autorstwa szczecińskiej pisarki, Barbary Stenki. Nie zabraknie rozmów, żartów  i zagadek związanych z tematyką odczytywanych historii.

 

 

Literownia

5.06.2018 (wtorek), godz.11.00, Sala Literacka (wejście A z dużego dziedzińca, II p.), wstęp wolny (obowiązuje rezerwacja grup: edukacja@zamek.szczecin.pl)

 

Temat spotkania: Łukasz Wierzbicki „Ocean to pikuś"

 

Prowadzenie: Marta Wróblewska

 

Wspaniałe dokonania i oceaniczne przygody pana Olka Doby będą - w ślad za książką - tematem przedwakacyjnego spotkania małych warsztatowiczów.

 

 

Szkoła Zdrowia

6.06.2018 (środa), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A z dużego dziedzińca, II p.), bilety: 5 zł

Temat spotkania: Prozdrowotne wakacje: jak należy wypoczywać?

 

Prowadzenie: prof. Jacek Rudnicki

 

Według wielu osób  najlepszy dla zdrowia urlop to bierny wypoczynek na plaży, inni twierdzą, że dla regeneracji organizmu konieczna jest aktywność typu rower bądź wspinaczka. Kto ma rację i czy „złoty środek" jest rzeczywiście idealny dla wszystkich? Jak prawidłowo odżywiać się na wakacjach? O prozdrowotnym stylu życia podczas letnich miesięcy porozmawiamy w trakcie czerwcowej Szkoły Zdrowia.

 

 

Wykład towarzyszący wystawie Piękno poza czasem

7.06.2018 (czwartek), Galeria Gotycka (wejście J z dużego dziedzińca), godz. 17.00, wstęp wolny, ograniczona liczba miejsc

 

Temat wykładu: Portret na przełomie wieków

 

Prowadzenie: dr hab. Barbara Ochendowska-Grzelak

 

Bardzo ważnym nurtem sztuki Młodej Polski (przełomu XIX i XX wieku) jest malarstwo portretowe. Przedstawione zostaną m. in. przykłady portretu dziecięcego autorstwa Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907) i Józefa Pankiewicza (1866-1940). Omówione zostaną portrety pędzla Olgi Boznańskiej (1865-1940), Leona Wyczółkowskiego (1852-1936), Jacka Malczewskiego (1854-1929).

 

Wykład w ramach programu edukacyjnego Piękno poza czasem. Sztuka polska na szczecińskim Zamku.

 

 

Zamkowe Spotkania z Psychologią i Sztuką

12.06.2018 (wtorek), godz. 17.30, Sala Kina Zamek (wejście A z dużego dziedzińca), bilety: 8 zł

Zamkowe Spotkanie z Psychologią i Sztuką

 

Temat spotkania: Zdrowotne i duchowe walory humoru i śmiechu

 

Michał Józef Kawecki, psycholog terapeuta, i Piotr Bielski mówić będą o zbawiennym dla naszego organizmu znaczeniu humoru i śmiechu, o ich wpływie na układ odpornościowy, poprawę nastroju, tworzenie życzliwych więzi społecznych oraz twórcze nastawienie do życia pełne radości mimo udręk i stresów codzienności.

 

„Człowiek jest stworzony  do radości i szczęścia, mimo cierpień i smutków. Zdrowy humor - zdaniem prof. Stefana Szumana - dodaje zdrowia, ponieważ uczy zdrowo patrzeć na rzeczywistość. Spojrzenie na nią z humorem daje jaśniejszy i obiektywniejszy wgląd, niż patetyczne, wygórowane, sentymentalne i romantyczne przeżycie jej treści. Humor nie ukrywa nic przed sobą, nie okłamuje się jak tani optymizm, ma odwagę spojrzeć prawdzie śmiało w oczy".

 

Piotr Bielski - socjolog, dziennikarz, certyfikowany trener „Dr Kataria School of Laughter Yoga", prowadzi blog na stronie „Polityki",  autor książek „Joga śmiechu. Droga do radości" oraz „Indie z miłością i śmiechem. Przewodnik subiektywny".

 

Oprawa muzyczna: Robert Jarzębski (gitara)

 

Prowadzenie: Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką

 

 

Zamkowe Gawędy Historyczne

13.06.2018 (środa), godz.17.00, Sala Literacka (wejście A z dużego dziedzińca, II p.),  bilety 5 zł

Temat spotkania: Polityczne aspekty pogrzebu Bogusława XIV - ostatniego Gryfity

 

Prowadzenie: Monika Ogiewa-Sejnota

Wykład przybliży słuchaczom zagadnienia związane ze schyłkowym okresem istnienia Księstwa Pomorskiego, a także okolicznościami śmierci księcia Bogusława XIV i uroczystościami funeralnymi ostatniego władcy z dynastii Gryfitów.

 

 

Szczecin. Retrospekcje

15.06.2018 (piątek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A z dużego dziedzińca, II p.), bilety: 5 zł

Temat spotkania: Żeglarze, piraci i ich kamraci, czyli o obecnych i dawnych ludziach morza

 

Prowadzenie: Małgorzata Duda

 

Wieczór legend pełnych morskiego wiatru, niebezpieczeństw związanych z żeglowaniem, nadzwyczajnych ocaleń i niewiarygodnych spotkań.

 

 

Zamkowy Wieczór Książęcy przy muzyce

17.06.2018 (niedziela), godz. 16.00, Galeria Przedmiotu (wejście J z dużego dziedzińca), bilety: 5 zł

 

Temat spotkania: Wskrzeszenie pałacu, czyli Zapomniany pomorski Wersal

 

Gospodarze spotkania: dr Wojciech Kral i dr  Andrzej Wątorski

Spotkanie będzie poświęcone barokowemu pałacowi w Stolcu w pobliżu Szczecina, w którym powstaje park legend. Obiekt kryje w sobie wiele tajemnic i związany jest z dziejami szlacheckich rodzin pomorskich von Raminów i Blankenburgów, ale jest też uwikłany w wiele dziejowych legend, klątw i intryg. Obecnie rozpoczyna się rewitalizacja założenia pałacowego i parku. To niezwykłe miejsce, nieznane i zapomniane, zdegradowane przez lata, powraca na naszych oczach do życia. Niebawem rozpoczną się kolejne etapy odbudowy kolejnych części założenia, a wraz z nimi powstanie jedna z najpiękniejszych i największych innowacji technologiczno-endogenicznych w Europie, będąca unikalnym punktem turystycznym na mapie całej Polski.

 

Gościem będzie  menedżer projektu rewitalizacji założenia pałacowo-parkowego w Stolcu Pani Marzena Zimnicka

 

W trakcie spotkania rozbrzmiewać będzie muzyka wokalna z okresu baroku w wykonaniu Agnieszki Roguskiej (klawesyn) i Dariusza Sikorskiego (tenor).

 

Dariusz Sikorski - muzyk, dyrygent, wokalista, pedagog oraz anglista. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy  oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym Szczecina, szczególnie w dziedzinie chóralistyki i kameralistyki, za co został odznaczony  Srebrnym Gryfem Pomorskim w uznaniu zasług dla regionu. Jest współzałożycielem, wokalistą i dyrygentem męskiego zespołu wokalnego „The Baltic Singers".

Agnieszka Roguska - absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obroniła pracę magisterską z pogranicza literatury i muzyki. Uczennica Marka Pilcha (Ewangelicki Instytut Muzyki Sakralnej we Wrocławiu). Od 2003 organistka Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Szczecinie. Była dziennikarzem muzycznym, naucza muzyki dzieci i dorosłych. Jako klawesynistka koncertuje z zespołami grającymi muzykę dawną (m.in. ze szczecińskim "Pomerania Ensemble" oraz wielkopolskim "Corona Florum").

 

 

Wykład towarzyszący wystawie Piękno poza czasem

20.06.2018 (środa), Galeria Gotycka (wejście J z dużego dziedzińca), godz. 17.00, wstęp wolny, ograniczona liczba miejsc

 

Temat wykładu: Jacek Malczewski na rozstajnych drogach

 

Prowadzenie: Maria Łopuch

 

Twórczość tytana polskiego modernizmu Jacka Malczewskiego (1854-1929) reprezentuje na kieleckiej wystawie aż jedenaście prac - od monumentalnych symbolicznych płócien Portret Aleksandra Wielopolskiego i Pytia, przez portrety, autoportrety i pejzaże, aż po szkice. Prezentują one różne fazy twórczości artysty i rozmaite drogi, którymi wędrowała jego niezwykła wyobraźnia.

 

Wykład w ramach programu edukacyjnego Piękno poza czasem. Sztuka polska na szczecińskim Zamku.

 

 

Szczeciński Salon Poezji

21.06.2018 (czwartek), godz. 17.30, dziedziniec menniczy, wstęp wolny. W razie niepogody hol wschodni (wejście A z dużego dziedzińca). W przypadku holu wschodniego obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, wejście I z małego dziedzińca, od godz. 17.00 w dniu wydarzenia; liczba miejsc ograniczona

 

Poezje Guillaume'a Apollinaire'a, Charles'a Baudelaire'a, Heinricha Heinego, Friedricha Hölderlina,

Jacques'a Préverta czyta po polsku, francusku i niemiecku Edward Linde - Lubaszenko wybitny aktor filmowy i teatralny, znany też z licznych ról w serialach

 

Słowo wstępne i prowadzenie - Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji

 

 

Zamkowe Forum Kultury

26.06.2018 (wtorek), godz.18.00, sala Kina Zamek (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), wstęp wolny

 

Temat spotkania: Jaka kultura latem?

 

Debatę poprowadzą dziennikarze: Małgorzata Frymus i Konrad Wojtyła z Polskiego Radia Szczecin.

 

Zamkowe Forum Kultury patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Projekt zrealizowany przy wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu „Morze Kultury".

 

Zamkowe Forum Kultury zostało objęte patronatami medialnymi Kuriera Szczecińskiego i Polskiego Radia Szczecin.

 

Słowa kluczowe: spotkania

« Powrót do poprzedniej strony