Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Pan Cogito - przygody z muzyką

Spektakle Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, sala Kina Zamek (wejście A, F)

Wstęp: bilety: 40 zł / Bilety wyprzedane

Kiedy:
1. 23-04-2018 18:00 Poniedziałek

Bilety wyprzedane.


23.04.2018 (poniedziałek), godz. 18.00, sala Kina Zamek (wejście A z dużego dziedzińca, I p.)

Spektakl słowno-muzyczny na podstawie twórczości Zbigniewa Herberta.

Scenariusz i reżyseria: Anna Seniuk
Wykonanie:
Anna Seniuk / słowo
Emilia Raiter / harfa

 

Spektakl to przypowieści inspirowane muzyką, mitologią i przemyśleniami P. Cogito mające przedstawić świat w którym zawsze jest miejsce na prawdę, godność i bezkompromisowość.
Autor "Pana Cogito" był wielkim melomanem i znał się na muzyce, często używał w poezji terminów muzycznych i opisu dźwięków jako metafory. Z czułością opisywał instrumenty muzyczne, i wyrażał swoje zdanie - poprzez myśli p. Cogito - o muzyce współczesnej. Obcowanie z twórczością Zbigniewa Herberta wymaga skupienia i czasu na refleksję, stąd potrzeba "oddechu", którym jest muzyka. Dźwięki harfy nie przeszkadzają słuchaczowi, wręcz przeciwnie - zabierają go w intymny świat własnych przemyśleń. Kontrapunktem zaś będzie suchy dźwięk kołatki i drewnianych instrumentów perkusyjnych.
W programie znajdzie się między innymi znany wiersz „ KOŁATKA":

Są tacy którzy w głowie
Hodują ogrody
A włosy ich są ścieżkami
Do miast słonecznych i białych

Łatwo im pisać
Zamykają oczy
A już z czoła spływają
Ławice obrazów

Moja wyobraźnia
To kawałek deski
A za cały instrument
Mam drewniany patyk

Uderzam w deskę
A ona mi odpowiada
Tak-tak
Nie-nie

Innym zielony dzwon drzewa
Niebieskie dzwon wody
Ja mam kołatkę
Od niestrzeżonych ogrodów

Uderzam w deskę
A ona odpowiada
Suchy poemat moralisty
Tak-tak
Nie-nie

 

 

Anna Seniuk
Aktorka teatralna i filmowa, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończyła PWST w Krakowie i również tam zadebiutowała na scenie rolą Irmy w Wariatce z Chaillot J. Giraudoux w Starym Teatrze . Występowała na deskach licznych teatrów, m.in.: Teatru Ateneum, Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Polskiego. Od 2003 roku jest aktorką Teatru Narodowego w którym w ostatnich latach można byłą ją zobaczyć w takich sztukach jak: „PAN TADEUSZ - wszystkie słowa", „Twórcy Obrazów",„ Udręka Życia". Najnowsza sztuka w której można zobaczyć artystkę to „Ułani" autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza . Od lat współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, gdzie zagrała ponad 40 ról. Grała także w Teatrze Telewizji, w filmach i w serialach. Znana widzom między innymi z filmów i seriali : Czterdziestolatek, Czarne Chmury, Konopielka, Panny z Wilka, Awantura o Basię. W ostatnim czasie można było zobaczyć artystkę w filmach: „Kanadyjskie sukienki" oraz : „Syn Królowej Śniegu"
Anna Seniuk to również reżyser. Wielkim powodzeniem cieszy się Jej „Pchła Szachrajka" Jana Brzechwy, wystawiana w Teatrze Narodowym.

Artystka wielokrotnie wyróżniona prestiżowymi nagrodami, m.in.: Wielki Splendor - nagroda Teatru Polskiego Radia, Mistrz Mowy Polskiej, Złoty Medal Gloria Artis - Zasłużony. Zdobywczyni TeleKamery i TeleMaski.

W 2016 r. ukazała się książka Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem - wywiad rzeka, który z aktorką przeprowadziła jej córka Magdalena Małecka-Wippich.

 

Emilia Raiter
Harfistka, opowiadaczka. Urodzona w Lublinie, w wieku sześciu lat wyjechała do Moskwy, gdzie zapoznała się z tajnikami gry na harfie w Szkole Muzycznej, a następnie w Moskiewskim Państwowym College'u Muzycznym im. F. Chopina (1994-2005). W 2004 roku zdobyła pierwsze szlify aktorskie w Moskiewskim Studiu Teatralnym - „Nejroteatr". W czerwcu 2005 roku zamieszkała w Warszawie gdzie zgłębiała technikę gry na harfie w Akademii Muzycznej im. F.Chopina. W 2008 roku rozpoczęła naukę w Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice" gdzie do roku 2012 występowała jako aktorka i instrumentalistka.

W 2016 roku z udziałem harfistki odbyła się premiera projektu Kołysanki z krańców świata i czasu, współtworzonego z Agnieszką Mendel i Maciejem Hanuskiem. Artystka współtworzy duet Piła i Harfa, który w marcu 2014 wygrał w konkursie 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej Nurt Off we Wrocławiu.Od 2013 roku współpracuje z Grupą Studnia O biorąc udział w przedstawieniach oraz projektach dydaktycznych jako harfistka i opowiadaczka. Dodatkowo we współpracy z multiinstrumentalistą Sebastianem Pikulą tworzy kilka projektów muzycznych. Stale występuje w solowych koncertach i przedstawieniach.

Słowa kluczowe: Pan Cogito przygody z muzyką

« Powrót do poprzedniej strony