Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Zamkowy Wieczór Książęcy przy muzyce

Spotkania i wykłady Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Gotycka (wejście J)

Wstęp: bilety: 5 zł

Kiedy:
1. 29-04-2018 16:00 Niedziela

29.04.2018 (niedziela), godz. 16.00, Galeria Przedmiotu (wejście J z dużego dziedzińca)

 

Temat spotkania: Król Lew, czyli Zwierzęca arystokracja

Gospodarze spotkania: dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski.

Jak wiadomo, lew jest królem zwierząt, a orzeł - to królewski ptak, władcy europejscy miewali swoje ulubione czworonogi (nie zawsze były to psy - czasem konie lub ...owce). Zwierzęta i wyobrażenia na ich temat towarzyszą ludziom od zawsze, także w kulturze - w mitologii, heraldyce czy baśniach.
Czasami bywały to fantastyczne stwory, jak choćby świetnie znany z wielu pomorskich herbów gryf. A jednak... Do dziś żyją wśród nas smoki i harpie - to nazwy realnie istniejących stworzeń (odpowiednio:
jaszczurki i ptaka). Czy lis jest naprawdę chytry, a osioł zawsze nierozsądny?

O zwierzęcej arystokracji, zwierzętach w kulturze i tajemnicach zawodu weterynarza opowie dr Leonard Gugała, lekarz weterynarii. Muzyczną część spotkania wypełni Agnieszka Roguska, grająca miniatury muzyczne, będące dźwiękowym obrazem przedstawicieli świata zwierzęcego.

 

Leonard Gugała jest absolwentem wrocławskiej uczelni medycznej. Od ćwierćwiecza leczy zwierzęta mieszkańców Szczecina, specjalizując się w onkologii, chirurgii, ortopedii oraz radiologii najlepszych przyjaciół człowieka. Jest przy tym organizatorem wielu prestiżowych konferencji i warsztatów z zakresu weterynarii, sam także uczestniczy w tego rodzaju przedsięwzięciach na terenie całej Europy i Ameryki Północnej. Oprócz przywracania radości życia zwierzętom i podróżowania uwielbia golf, którego jest zapalonym propagatorem.

Agnieszka Roguska - absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obroniła pracę magisterską z pogranicza literatury i muzyki. Uczennica Marka Pilcha (Ewangelicki Instytut Muzyki Sakralnej we Wrocławiu). Od 2003 organistka Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Szczecinie. Była dziennikarzem muzycznym, naucza muzyki dzieci i dorosłych.
Jako klawesynistka koncertuje z zespołami grającymi muzykę dawną (m.in. ze szczecińskim "Pomerania Ensemble" oraz wielkopolskim "Corona Florum").

Słowa kluczowe: Zamkowy Wieczór Książęcy

« Powrót do poprzedniej strony