Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

XI Zamkowe Noce Filmowe

Kino i film Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich, Dziedziniec Menniczy

Wstęp: wstęp wolny

Kiedy:
19-06-2018 -31-08-2018

W razie niepogody seanse w holu w skrzydle wschodnim (wejście A). Bezpłatne wejściówki do odbioru w wejściu A na pół godziny przed seansem. Liczba miejsc ograniczona.

Już od 2008 r. w okresie letnim cyklicznie przygotowywana jest specjalna filmowa oferta plenerowa. Seanse na zamkowym dziedzińcu cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Szczecina, jak i licznie odwiedzających Zamek turystów.

 

 

LIPIEC

 

 

Nasz najlepszy rok

10.07.2018 (wtorek)

Francja, komediodramat, 113 min

Reżyseria: Cédric Klapisch

 

Scenariusz: Cédric Klapisch, Santiago Amigorena

Obsada: Pio Marmaï, Ana Girardot, François Civil

 

Juliette jest młoda, pracowita, ale nie spodziewała się, że to na jej barki spadnie ciężar prowadzenia starej, rodzinnej winnicy. Żeby przywrócić ją dawnej świetności, musi na nowo poukładać rodzinny interes i swoje życie.

 

Słodko-gorzka opowieść o rodzinnych perypetiach, miłości, przewrotności losu i drobnych przyjemnościach rozgrywająca się w płynącej winem Burgundii. Juliette jest młoda, pracowita, ale nie spodziewała się, że to na jej barki spadnie ciężar prowadzenia starej, rodzinnej winnicy. Żeby przywrócić ją dawnej świetności, musi na nowo poukładać rodzinny interes i swoje życie.

 

 

Obywatel roku

17.07.2018 (wtorek)

Norwegia, Szwecja komedia, kryminalny, 116 min

Reżyseria: Hans Petter Moland

 

Scenariusz: Kim Fupz Aakeson

Obsada: Stellan Skarsgård, Bruno Ganz, Pål Sverre Hagen

 

Skandynawskie kino w najlepszej formie, humor jak z Fargo braci Coen, akcja rodem z bestsellerowych kryminałów i wszechobecna norweska biel.

 

Norwegia, kraj porządnych ludzi. A najbardziej porządnym z porządnych jest Nils. W uznaniu ciężkiej pracy na rzecz społeczności oraz przepustowości lokalnych dróg zdobył właśnie tytuł Obywatela Roku. Radość Nilsa nie trwa jednak długo. Jego syn staje się przypadkową ofiarą w porachunkach przestępczego półświatka. Nils decyduje się na własne, amatorskie śledztwo. Porządek musi być. Jego niekonwencjonalne metody niezamierzenie wywołują wojnę wśród konkurujących gangów. Nawet w kraju tak porządnym i poukładanym jak Norwegia sprawy nie zawsze toczą się zaplanowanym torem.

Zwyczajna dziewczyna

19.07.2018 (czwartek)

Szwecja, Wielka Brytania,  komedia, 117 min

Reżyseria: Lone Scherfig

 

Scenariusz: Gaby Chiappe

Obsada: Gemma Arterton, Sam Claflin, Bill Nighy

 

Błyskotliwa, zabawna i wzruszająca komedia z rewelacyjną obsadą: Gemma Arterton, Sam Claflin i Bill Nighy!

 

Catrin jest początkującą scenarzystką i właśnie zdobyła swoją wymarzoną posadę. W słynnej wytwórni filmowej trwają prace nad ogromnym i niezwykle ważnym projektem - produkcją, która podniesie obywateli na duchu. Szybko okazuje się jednak, że jej jedyna rola to wymyślanie "gadki szmatki", czyli... kobiecych dialogów. A na dodatek na planie wszystko kręci się wokół podstarzałego aktora z rozbuchanym ego, zarozumiałego reżysera, zwariowanej agentki i... przystojnego scenarzysty, który nie wierzy, że jakakolwiek kobieta może być lepsza od niego. Catrin postanawia udowodnić mu, jak bardzo się myli. I wkrótce oboje przekonują się, że to życie pisze najciekawsze scenariusze!

Małżeńskie porachunki

24.07.2018 (wtorek)

Dania, komedia, kryminalny, 90 min

Reżyseria: Ole Bornedal

 

Scenariusz: Ole Bornedal

Obsada: Nicolas Bro, Ulrich Thomsen, Mia Lyhne, Marcin Dorociński

 

Komedia z Marcinem Dorocińskim jakiego jeszcze nie znacie!

 

Ib i Edward mają już dość swoich żon oraz dotychczasowego życia i chętnie zakosztowaliby na nowo swobody. Przy kieliszku snują misterny plan, a potem wynajmują płatnego zabójcę, który ma im pomóc odzyskać wolność. Dużo oszczędniej jest zatrudnić mordercę na zlecenie, niż rozwieść się po kilkunastu latach małżeństwa! Przyjaciele nie doceniają jednak swoich żon i nieoczekiwanie to oni muszą zacząć obawiać się o swoje życie.

Turyści

26.07.2018 (czwartek)

Wielka Brytania, czarna komedia, 88 min

Reżyseria: Ben Wheatley

 

Scenariusz: Alice Lowe, Steve Oram

Obsada: Alice Lowe, Kenneth Hadley, Steve Oram

 

Czarna komedia o zakochanej parze, której nikt nie chciałby spotkać na wakacjach.

 

Tina i Chris podróżują z przyczepą kempingową trasą największych atrakcji turystycznych Anglii. Muzeum starych tramwajów w Crich, jaskinia strachu w Shipton czy muzeum ołówków w Keswick to według nich idealny pomysł na wymarzone, romantyczne wakacje. Gdy na drodze zakochanych staną zbyt głośni nastolatkowie, wścibski turysta lub nieuprzejma kelnerka, Chris i Tina postanawiają usunąć każdego, kto odważy się zmącić ich spokój.

Wróg

31.07.2018 (wtorek)

Hiszpania, Kanada, thriller, 91 min

Reżyseria: Denis Villeneuve

 

Scenariusz: José Saramago, Javier Gullón

Obsada: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Sarah Gadon

 

Thriller eksplorujący mroczne zakamarki ludzkiej podświadomości, Jake Gyllenhaal w brawurowej podwójnej roli.

 

Sterylne mieszkanie, beznamiętny seks ze swoją dziewczyną, wyuczony na pamięć wykład z historii totalitaryzmu - tak wygląda życie Adama. Pełne rutyny, monotonne i nudne. Pewnego dnia ogląda polecony mu przez znajomego film, w którym zauważa znajomą twarz. Swoją własną. Podobieństwo jest tak uderzające, że Adam postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o identycznie wyglądającym mężczyźnie. Anthony, aktor z filmu, poza fizycznym podobieństwem, okazuje się być ucieleśnieniem wszystkich najgłębiej skrywanych pragnień Adama - jego lepszą wersją. Halucynacja? Wyrafinowana pułapka? Osobliwy zbieg okoliczności? A może alternatywny wariant losu?

 

S I E R P I E Ń


 

 

W razie niepogody seanse w holu w skrzydle wschodnim (wejście A). Bezpłatne wejściówki do odbioru w wejściu I (Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej) na pół godziny przed seansem. Liczba miejsc ograniczona.


 

Aquarius

2.08.2018 (czwartek)

Dramat, Brazylia / Francja, 142 min

Scenariusz i reżyseria:   Kleber Mendonça Filho

 

Obsada: Sonia Braga, Maeve Jinkings, Irandhir Santos, Humberto Carrão

Rewelacja ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, a także wielu festiwali filmowych na całym świecie. W roli głównej Sonia Braga ("Pocałunek kobiety pająka"). "Aquarius" to przejmująca historia wdowy, walczącej z bezlitosnym deweloperem o swój dom.

 

Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie w nadmorskim mieście Recife w północno-wschodniej Brazylii. Kobieta jest ostatnią rezydentką Aquariusa, oryginalnego dwupiętrowego budynku zbudowanego w latach 40. z przeznaczeniem dla klasy wyższej. Wszystkie sąsiedzkie mieszkania zostały nabyte przez spółkę, która ma inne plany co do działki. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać, w związku z czym wikła się w konflikt z deweloperem. Napięcie spowodowane konfliktem burzy spokój bohaterki, ale także wytrąca ją z codziennej rutyny i wprawia w zadumę nad przeszłością i przyszłością.

 

 

7.08.2018 (wtorek)

Mężczyzna imieniem Ove

Dramat/komedia, Szwecja, 116 min

Scenariusz reżyseria: Hannes Holm

 

Obsada: Rolf Lassgård, Bahar Pars, Filip Berg, Ida Engvoll, Tobias Almborg,

 

Jedna z najlepszych europejskich komedii, nominowana w dwóch kategoriach do Oscarów 2017, która zebrała mnóstwo wyróżnień i entuzjastycznych recenzji na całym świecie. Krytycy najczęściej porównują dzieło Hannesa Holma z „Gran Torino" Clinta Eastwooda, a także z „Forrestem Gumpem", „Schmidtem" czy „Lepiej być nie może".

 

 

Ardeny

9.08.2018 (czwartek)

Belgia, dramat / thriller, 96 min

Reżyseria: Robin Pront

 

Scenariusz: Jeroen Perceval, Robin Pront

Obsada: Kevin Janssens, Jeroen Perceval, Veerle Baetens

Pasjonująca historia o braterstwie, wierności i zdradzie w cieniu Ardenów.

Kenneth wychodzi na wolność po odbyciu wyroku za nieudane włamanie. Nie był jedynym sprawcą, ale konsekwentnie krył swojego brata Dave'a i ukochaną dziewczynę Sylvie, biorąc winę tylko na siebie. Po kilku latach w więzieniu Kenneth nie zna innego życia, niż to poza granicami prawa. Tymczasem Dave i Sylvie próbują wspólnie zacząć wszystko od nowa. W Ardenach, gdzie miłość rywalizuje ze zdradą, a braterska więź z zawiścią, wybór nigdy nie jest prosty. Uwięzieni w przeszłości bohaterowie, bliscy tym z filmów Jacquesa Audiarda, najczęściej kochają to, co ich niszczy.

 

 

Oslo, 31 sieprnia

14.08.2018 (wtorek)

dramat, Norwegia, 135 min

Reżyseria: Joachim Trier

 

Scenariusz: Joachim Trier, Eskil Vogt

 

Obsada: Anders Danielsen Lie, Hans Olav Brenner, Petter Width Kristiansen, Johanne Kjellevik Ledang, Tone Beate Mostraum, Kjærsti Odden Skjeldal, Ingrid Olava, Øystein Røger

 

Anders nie żyje. Jest wprawdzie jeszcze dość młody i przystojny, ale jeśli nie osiągnęło się sukcesu przed trzydziestką, to tak, jakby nie osiągnęło się w życiu nic. Dręczą go wspomnienia wszystkich zmarnowanych szans i ludzi, których zawiódł. Kiedyś był ambitny, miał rodzinę, przyjaciół i wielkie plany. Dzisiaj zmaga się z demonami przeszłości, uzależnieniem od narkotyków i myślą dlaczego znalazł się w „martwym punkcie". Kiedy pojawia się szansa nowego startu, Anders powraca do dawnych miejsc i wkracza w „idealne" życie przyjaciół. Wita go miasto wypełnione melancholią i sztucznymi gestami. Wieczorem, 31. sierpnia, wracają wspomnienia. Możliwości. Wolność. I wybór.

 

 

Duże złe wilki

16.08.2018 (czwartek)

thriller, komedia, Izrael, 110 min

Reżyseria: Aharon Keshales, Navot Papushado

 

Scenariusz: Aharon Keshales, Navot Papushado

 

Obsada: Lior Ashkenazi, Rotem Keinan, Tzahi Grad

Hitchcockowski thriller, który Tarantino okrzyknął jednym z najlepszych filmów roku.

Tę bajkę napisała izraelska policja. Pewnym spokojnym miasteczkiem wstrząsa seria okrutnych morderstw. Podejrzenie pada na nieśmiałego nauczyciela, jednak ciężko znaleźć przeciw niemu

wystarczające dowody. Jeden z policjantów decyduje się sam wymierzyć sprawiedliwość. Jego plan nie jest skomplikowany... oko za oko, głowa za głowę, śmierć za śmierć. Nieoczekiwanie powstrzymuje go ojciec jednej z ofiar. Ogarnięty żądzą zemsty, ma własny plan. Nagle jednak przestaje być jasne, kto w tej sprawie jest mordercą, kto ofiarą, a kto mścicielem. W tym filmie nic nie jest oczywiste. Reżyser nieustająco wytrąca z transu zahipnotyzowanego przebiegiem akcji widza. To analiza ludzkiej duszy, w której drzemią pokłady zła. W świecie jak z baśni braci Grimm nie ma miejsca na litość.

 

 

The Florida Project

21.08.2018 (wtorek)

Dramat, USA, 95 min

 

Reżyseria  Sean Baker

Obsada: Willem Dafoe, Brooklynn Prince, Valeria Cotto, Bria Vinaite

 

Moonee ma sześć lat i zawadiacki uśmiech, a dni spędza poza domem z paczką przyjaciół. Dom w ich przypadku oznacza motel Magic Castle, wściekle liliowy budynek przypominający kiczowaty pałac z bajki. Mała rozrabiaka, razem ze swoją zbuntowaną mamą, Halley, układają sobie życie w niezwykłym miejscu, w którym przyszło im mieszkać. Nieświadoma coraz bardziej ryzykownych kroków, jakie podejmuje Halley, by opłacić pokój w motelu na kolejny tydzień, Moonee jest najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Całkiem, jakby czerpała energię z wychylającego się zza horyzontu pobliskiego Disneylandu.

 

 

Kamper

23.08.2018 (czwartek)

Komedia, dramat, Polska, 89 min

Reżyseria: Łukasz Grzegorzek

 

Scenariusz: Krzysztof Umiński, Łukasz Grzegorzek

Obsada: Piotr Żurawski, Marta Nieradkiewicz, Jacek Braciak

 

Bezpretensjonalna komedia o współczesnych trzydziestolatkach.

Znacie ich. Para trzydziestolatków - kiedyś zakochani w sobie do szaleństwa, dziś muszą zdecydować, czy kolejny krok w życiu robią razem czy osobno. Mania i Kamper. Ona jest ambitna, pracowita i zdolna. Kocha gotowanie i chce poświęcić się swojej pasji na dobre. On jest wiecznym chłopcem, który pracuje jako tester gier komputerowych i bardzo ceni sobie swoje życie bez większych zobowiązań. Kiedy w jej życiu pojawia się dojrzały mężczyzna, uznany szef kuchni i uosobienie sukcesu, Mania zacznie zastanawiać się, czy pociąga ją jeszcze beztroski urok jej męża. Czy na pewno chce spędzić z nim resztę życia? Kamper musi się ogarnąć. Zacznie jednak od romansu z ognistą nauczycielką hiszpańskiego.

 

 

Slow West

28.08.2018 (wtorek)

Scenariusz i reżyseria: John Maclean

 

Obsada: Kodi Smit-McPhee, Michael Fassbender, Ben Mendelsohn

 

Akcja, western, romans, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, 84 min

 

Michael Fassbender w brawurowym i zaskakującym połączeniu stylowego westernu z pełną humoru poetycką opowieścią o młodzieńczej miłości.

 

Szkocki panicz przemierza rozległe prerie Dzikiego Zachodu w poszukiwaniu zaginionej miłości swojego życia - pięknej i odważnej Rose. Wkrótce okazuje się, że dziewczynę chce odnaleźć także grupa bezwzględnych łowców nagród. Młodemu chłopakowi, któremu od początku po piętach depczą bandyci, niespodziewanie z pomocą przychodzi wyjęty spod prawa tajemniczy wędrowiec. Czy wspólnie uda im się uratować dziewczynę? Czy w dzikich rejonach legendarnej krainy, gdzie lepiej nie pojawiać się bez naładowanej broni i zapasu amunicji, może liczyć się coś więcej, niż tylko przetrwanie?

 

 

ZFF Pomerania Film Prezentuje: Siwy Dym

30.08.2018 (czwartek)

 

Pokaz kolaudacyjny.

 

Przed pokazem o godz. 21.00 zapraszamy na projekcję filmu archiwalnego Zamek Szczeciński.

 

Przed projekcją zapraszamy o godz. 20.00 na oprowadzenie po zamkowych dziedzińcach. Początek zwiedzania przy pomniku księcia Bogusława X i Anny Jagiellonki.

 

Siwy dym - krótki film o wielkiej miłości do małego radia.

 

Produkcja: Wojciech Szczudło Studio Filmowe Kalejdoskop

Koprodukcja: Małgorzata Olejniczak, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film działający w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

 

Planowana premiera: 2019

Scenariusz: Małgorzata Olejniczak/ Jędrzej Niestrój

Reż. Jędrzej Niestrój

Operatorzy kamer: Jędrzej Niestrój, Krzysztof Zawieja

Dźwięk: Mateusz Żółkiewski, Filip Miller

Montaż: Anna Krasowska, Jędrzej Niestrój

 

Film jest zapisem performencu "ABC reaktywacja"... przygotowanego przez pracownków Radia ABC - rozgłośni, która działała w Szczecinie w latach 1993-2005. 29 czerwca 2015 r. przy starym ABCowym stole mikserskim usiedli DJ i dziennikarze zamkniętej przed 10 laty rozgłośni, by po przerwie poprowadzić swoje audycje. Radio ABC zabrzmiało tym razem przez Internet. Dzięki temu zabiegowi film ma energię lat 90., czasów, kiedy rodziła się wolna Polska, wolne media i kiedy wszystko wydawało się możliwe.

Film jest pełen wzruszeń, anegdot, spotkań po latach... ale stawia także pytanie, jak to możliwe, że w Polsce upadła zdecydowana większość (160 z 200) powstałych po 1989 r. stacji lokalnych. Rozgłośni, które budowały społeczność lokalną, wspierały samorządność, rozwój biznesu, działalność artystów, hobbystów, ludzi z organizacji sportowych czy politycznych, w dziesiątkach miast i miasteczek. Były współorganizatorami debat publicznych, wydarzeń kulturalnych, akcji społecznych i charytatywnych. Jaki to ma konsekwencje dla małych ojczyzn, ale także dla naszego kraju.

Mała lokalna rozgłośnia, która mimo zapału tworzących ją młodych ludzi, okazała się projektem efemerycznym, działała przecież tylko 12 lat. W sercach jej pracowników została miłość do niej, sentymenty, przyjaźnie... Dla wielu z nich pozostała najważniejszym doświadczeniem zawodowym..

 

 

Zamek Szczeciński

Film archiwalny (lata 1958-61), udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min)

 

Zdjęcia: Witold Chromiński, opracowanie Ryszard Kotla, konsultacja merytoryczna Tomasz Wieczorek, współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański, digitalizacja filmu Zbigniew Pryjmak, realizacja Studio nagraniowe Elvis van Tomato.

 

Film powstał na podstawie trzech dokumentalnych taśm, nakręconych w latach 1958-1961, a odnalezionych w archiwum zamkowego kina w 2006 roku. To unikalny dokument zapisu historii Zamku i Szczecina. Pierwsze pokazy odbywały się z użyciem projektora, którego charakterystyczny odgłos słychać również w zdigitalizowanej wersji filmu. Podczas wcześniejszych projekcji komentarz wygłaszany był na żywo. Obecnie, w wersji cyfrowej, obraz zaprezentowany będzie z nagranym komentarzem. Przedstawione zdjęcia mają swój oryginalny kształt, bez ingerencji w kolejność rejestrowanych ujęć. Film zrealizowany został przy okazji obchodów 50-lecia zamkowego kina, a także przypadających w 2013 r. setnych urodzin autora dokumentu Witolda Chromińskiego. Pierwotny, niemy materiał filmowy, składający się ze wspomnianych wyżej trzech taśm, trwa łącznie niewiele ponad 24 minuty, a uzupełniony, z dopasowanymi do narracji dodatkowymi ilustracjami, utworzył dokument ponad 30-minutowy.

 

Duża część filmu ukazuje Zamek zniszczony, dopiero przygotowywany do odbudowy, zaś jego otoczenie i śródmieście Szczecina - zrujnowane albo niemal opustoszałe.

- W dniu wybuchu II wojny światowej życie w niemieckim Szczecinie zaczęły regulować liczne wojskowe nakazy i zakazy, m.in. racjonowanie żywności i nocne zaciemnienie - brzmi komentarz w filmie „Zamek Szczeciński". - Pierwsze brytyjskie bomby spadły na Szczecin w czerwcu 1940 r. Potem lawinowo zaczęła rosnąć liczba nalotów brytyjskich i amerykańskich, niszczących głównie nadodrzańskie i leżące w innych dzielnicach obiekty przemysłowe. Najdotkliwsze okazały się sierpniowe naloty w 1944 roku. Skoncentrowane jeden za drugim, wywołały w rejonach upadku i wybuchu bomb, tzw. burze ogniowe, które wskutek pochłaniania tlenu z otoczenia, tworzyły kule ogniowe, poruszające się z olbrzymią prędkością i wypalające wszystko, co spotykały po drodze, nawet beton, co widoczne było do niedawna w otoczeniu katedry. Po zrzuceniu bomb benzolowych płonęła nawet rzeka Odra...

Unikatową wartość filmu stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji Zamku, czyli odbudowy skrzydła północnego. Daje to również możliwość zaobserwowania, jak bardzo zmieniły się techniki budowlane. Wielki autorytet kilku pokoleń szczecińskich architektów profesor Stanisław Latour wraz z zespołem przystąpił do odbudowy 21 lutego 1958 roku, a otwarcie skrzydła nastąpiło 23 października 1959 r. Ujęcia centrum Szczecina wprawią widzów w zdumienie i podziw dla wysiłku przywracania miasta do życia. Oprócz Zamku można ujrzeć m.in. katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy - Konzerthaus - jeszcze przed powojenną rozbiórką, prawie zrównany z ziemią teren w pobliżu Placu Rodła, świeżo oddany do użytku w 1959 roku odbudowany Most Długi.

Materiał przedstawiony w filmie jest niebywałą gratką dla wszystkich zainteresowanych historią Szczecina. Może być uznany wręcz za lekturę obowiązkową dla miłośników dziejów miasta. Autorem archiwalnych zdjęć filmu „Zamek Szczeciński" jest Witold Chromiński (dodatkowe informacje o autorze zdjęć: encyklopedia.szczecina.pl)

 

Słowa kluczowe: KINI FILM

« Powrót do poprzedniej strony