Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Zamkowe Noce Filmowe: Marlina: zbrodnia w czterech aktach

Kino i film Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich, Dziedziniec Menniczy

Wstęp: Bezpłatne wejściówki będą do odbioru na recepcji przed Kinem „Zamek” na godzinę przed seansem. W przypadku niepogody – sala Kina Zamek; liczba miejsc ograniczona: 50 miejsc (wejście A z dużego dziedzińca).

Kiedy:
1. 19-06-2018 22:00 Wtorek

19.06.2018 (wtorek)

Azja - Indonezja

Marlina: zbrodnia w czterech aktach

2018, Francja/Tajlandia/Indonezja/Malezja, dramat, 93 min
Reżyseria: Mouly Surya

Obsada: Marsha Timothy, Dea Panendra, Egy Fedly, Yoga Pratama

Perełka prosto z Cannes Film Festival 2017 Directors Fortnight: „Marlina: zbrodnia w czterech aktach" to przepiękna wizualnie opowieść o kobiecej solidarności. Reżyserka, Mouly Surya, nie ukrywa swojej fascynacji takimi gatunkami jak western czy kino drogi, wykorzystując je do ukazania lokalnej historii - w wyniku czego otrzymujemy świeże i niezwykle zmysłowe dzieło.
Spotkanie towarzyszące seansowi

Rozpalone słońcem, puste wzgórza indonezyjskiej wyspy urzekają surowym pięknem. Dla mieszkającej samotnie młodej wdowy nie jest to jednak bezpieczne miejsce. Gdy do jej drzwi zastuka kilku bandytów, nikt nie usłyszy wołania o pomoc. Nie spodziewają się, że nad ranem kobieta opuści dom z głową jednego z nich zawiniętą w strzęp materiału.
Reżyserka w intrygujący sposób łączy konwencję inteligentnego westernu z kameralnym dramatem, uzupełniając je dokumentalnym zacięciem i sarkastycznym poczuciem humoru. Doskonale panuje nad formą - panoramiczne kadry hipnotyzują, a wykorzystane w nich światło jest ukłonem w stronę Caravaggia. Postać wdowy inspirowana była obserwacją mieszkających na wyspie kobiet, ale rytmiczny scenariusz nadaje jej mitologiczny charakter. Podróż bohaterki, szukającej sprawiedliwości, złożona jest z prozaicznych, drobnych wydarzeń, składających się jednak na liryczną, a zarazem pełną mocy historię o kobiecej sile. Gdyby ktoś pokusił się o wymyślenie "Mad Maxa" w wersji slow cinema, mogłaby to być właśnie "Marlina".

Nagrody:
- Sitges Catalonian IFF 2017 - Najlepsza Rola Kobieca (Marsha Timothy);
- Tokyo FILMeX 2017 - Grand Prix;
- QCinema Asian Next Wave Competition 2017 - Najlepszy Film;
- International Women's FF Salé, Morocco 2017 - Najlepszy Scenariusz;
-. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków - Nagroda NETPAC;
- TEMPO Indonesia 2017 - Najlepszy Film, Najepsza Rola Kobieca (Marsha Timothy).

Słowa kluczowe: zamkowe noce filmowe

« Powrót do poprzedniej strony