Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Letnie Koncerty Plenerowe

Koncerty Turystyka Inne propozycje Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich, Dziedziniec Menniczy

Wstęp: wstęp wolny

Kiedy:
10-07-2018 -23-09-2018

L E T N I E   K O N C E R T Y

P L E N E R O W E

 

Dziedziniec Menniczy, niedziele, godz. 16.00, wstęp wolny

).

Latem Zamek proponuje koncerty plenerowe, których różnorodny program (od muzyki poważnej po rozrywkową) powinien usatysfakcjonować szerokie grono melomanów.

 

Blue Bossa

5.08.2018 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Zespół tworzą artyści, których łączy zamiłowanie do wyjątkowego rodzaju muzyki, jakim jest powstała w latach 60. ubiegłego wieku bossa nova. Połączenie brazylijskich rytmów i jazzu stworzyło niepowtarzalną fuzję - gatunek refleksyjny w wyrazie i nostalgiczny w warstwie melodycznej, a jednocześnie pełen życia i energii w warstwie rytmicznej. W repertuarze najważniejsze miejsce zajmują kompozycje A.C. Jobima, takie jak Desafinado, Garota de Ipanema czy Samba de Una Nota So. Koncerty Blue Bossa tworzą bardzo specyficzny, smooth jazzowy klimat.

Obok pełnej lekkości i uroku bossa novy, usłyszymy gorące rytmy, podszyte dużą energią samby.

 

Zespół wystąpi w składzie:

Maciej Marcinkowski - saksofon

Ireneusz Leciejewski - gitara

Przemysław Igiel - instrumenty perkusyjne

Milena Bauza - wokal

 

 

Cafe Jazz Trio

12.08.2018, (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Cafe Jazz Trio w składzie:

Krzysztof Marek - klarnet

Robert Jarzębski - gitara akustyczna

Ryszard Słowicki - instrumenty perkusyjne

 

W programie koncertu znajdą się popularne standardy muzyki swingowej, m.in. Oh, Lady Be Good (G. Gershwin), Satin Doll (D. Ellington), That's All (Nat King Cole).

 

Cafe Jazz Trio to zespół grający klasykę jazzu z lat 1930-1960 w skromnym instrumentarium (klarnet, gitara, werbel - szczotki) i stylistyką brzmieniową nawiązujący do zespołów klubowych z epoki Swing. W repertuarze mają również wybrane motywy muzyki filmowej i rozrywkowej w swingowych aranżacjach. W obecnym składzie zespół działa od roku 2015. Tworzą go znakomici artyści ze szczecińskiego środowiska muzycznego:

Krzysztof Marek - absolwent Instytutu Muzyki Uniwersytetu w Zielonej Górze, koncertmistrz w Orkiestrach Reprezentacyjnych Wojska Polskiego. Swój warsztat muzyczny doskonalił współpracując z wieloma zespołami, w tym także jazzowymi.

Robert Jarzębski jest instrumentalistą, kompozytorem, który w swojej karierze grał m.in. w Quintecie Marka Kazany, we wspólnym koncercie z Bobbym McFerrinem oraz jako wieloletni członek zespołu Sklep z Ptasimi Piórami.

Ryszard Słowicki to znany szczeciński bard tworzący własną muzykę i teksty, multiinstrumentalista.

 

Dorobek artystyczny każdego z muzyków stanowią nagrania płytowe, zarówno studyjne, jak i koncertowe. W kwietniu 2017 r. zespół nagrał i wydał swoją pierwszą płytę.

 

 

Sklep z Ptasimi Piórami

19.08.2018 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Ryszard Leoszewski - kompozytor, wokalista, pedagog, jedna z najciekawszych postaci kulturalnego Szczecina. Znany przede wszystkim jako założyciel i lider zespołu Sklep z Ptasimi Piórami (1978) oraz twórca dziecięcej grupy artystycznej ARFIK (1987). Jego utwory napisane dla obu zespołów zostały wydane na ponad 40 płytach CD. Ryszard Leoszewski jest również kojarzony z projektem artystycznym „Ulica Mandelsztama", w ramach którego wykonywał swoje kompozycje z orkiestrami symfonicznymi: szczecińskiej Opery na Zamku, Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica i Pomorskiej Filharmonii w Bydgoszczy. Może się poszczycić wspólnymi występami z wieloma znanymi artystami i zespołami. Do takich należą Rick Wakeman - pianista grupy YES i wybitny wokalista jazzowy Bobby McFerrin. Ryszard Leoszewski jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina, honorowym Ambasadorem Szczecina, a w 2012 roku został odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS".

 

Sklep z Ptasimi Piórami zagrał po raz pierwszy 8 marca 1978 roku w Szczecinie i do tej pory jest wizytówką kulturalną swojego miasta. Wciąż nagrywa nowe piosenki i płyty, prezentuje programy w teatrach i klubach całej Polski. Sklep zwyciężał wielokrotnie na festiwalach piosenki studenckiej i jest ciągle żywo odbierany zarówno przez publiczność swojego pokolenia, jak i nową, bardzo nieraz młodą, która dzięki grupie odkrywa niepowtarzalną atmosferę spotkania z żywą muzyką i mądrymi tekstami.

 

 

After Blues

26.08.2018 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Szczeciński „After Blues" to blisko 40 lat nieprzerwanej  działalności artystycznej. Szczególną wytrwałością pochwalić się mogą Leszek Piłat (bas, vocal, perkusja) i Waldemar Baranowski (gitara, instr. perkusyjne, vocal) - jego założyciele. To duet,  brzmiący co najmniej jak trio. Muzycy wypracowali własny muzyczny wizerunek - wysublimowany, oszczędnie grany blues w balladowej otoczce.

 

Zespół ma na swym koncie 13 autorskich wydawnictw oraz  udział w kompilacjach różnych wykonawców. Występował w Niemczech, Holandii, Szwecji, Danii, Czechach i Rosji. Jest pomysłodawcą projektów muzycznych, m.in.: „Zaduszki Bluesowe", a przede wszystkim Festiwalu Muzyki Bluesowej Bluesada (festiwal realizowany przez 18 lat). W roku 2009  duet „After Blues" był nominowany do prestiżowych nagród: „Fryderyki" i „Superjedynki". W 2013 r. otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Pro Arte" - za ogromny wkład w polską muzykę bluesową, za wieloletnią twórczą działalność, w podziękowaniu za rozwój kultury muzycznej w Polsce oraz promowanie regionu zachodniopomorskiego w kraju i poza jego granicami.  W roku 2018 „After Blues" został nominowany do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za całokształt twórczości.

 

 

Fot. Marek Kowalczyk

Słowa kluczowe: koncert

« Powrót do poprzedniej strony