Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Piękne i użyteczne. Porcelana i szkło z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie

Wystawy Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Gotycka (wejście J)

Wstęp: Zwiedzanie galerii wystawowych od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Ceny biletów: • 6 zł normalny • 4 zł ulgowy Bilet upoważnia do jednorazowego wstępu na wystawy. Bilet obowiązuje w dniu zakupu.

Kiedy:
20-10-2018 -13-01-2019

Galeria Przedmiotu, 20.10. 2018 - 13.01.2019

 

Wernisaż: 19.10. (piątek) o godz. 17.00, wstęp wolny.

 

Kolejny pokaz przygotowany we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach zostanie poświęcony porcelanie i szkłu. Na wystawie zobaczymy wyroby z pierwszej europejskiej manufaktury porcelany w Miśni i kolejnych europejskich wytwórni w Wiedniu i Berlinie. Na szczególną uwagę będą zasługiwać zabytki z najstarszych polskich manufaktur porcelany w Korcu i Baranówce. Produkowano w nich naczynia, należące obecnie do najcenniejszych przykładów rodzimej porcelany w polskich zbiorach muzealnych. Wystawie porcelany towarzyszyć będzie nieduża ekspozycja wyrobów szklanych. Większość z nich, w układzie przedstawiającym historię rozwoju sztuki szklarskiej od XVIII do XX wieku, zaprezentowana została w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na wystawie Piękno poza czasem. Na wystawie znalazły się szkła barokowe, klasycystyczne, biedermeierowskie, historyzujące, secesyjne oraz szkła w stylu art deco, powstałe w wytwórniach polskich, śląskich, czeskich, niemieckich, francuskich, angielskich i rosyjskich. Dodatkowy pokaz sztuki szklarskiej stworzy możliwość uzupełnienia wystawy głównej o pochodzące z hut śląskich i czeskich zabytki w stylu biedermeieru, których liczna grupa znajduje się w zbiorach kieleckiego muzeum.

 

Kuratorki: Magdalena Śniegulska-Gomuła, Renata Zdero

 

 

Wykład towarzyszący wystawie

13.12.2018 (czwartek), godz. 17.00, Galeria Wschodnia (wejście J), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Temat wykładu: Historia porcelany i jej europejskiej kariery

Prowadzenie: dr Magdalena Śniegulska-Gomuła, historyk sztuki, Muzeum Narodowe w Kielcach

Porcelana - nazywana „białym złotem" - jest jednym z najpiękniejszych „darów" Chin dla Europy. Powstawała w Chinach od IX wieku a sekret jej wytwarzania był pilnie strzeżony. Kiedy pojedyncze egzemplarze porcelanowych naczyń zaczęły pojawiać się w Europie, wzbudziły zachwyt, jednak z oczywistych względów - jako przedmioty niezwykle rzadkie i cenne - były dostępne tylko dla najzamożniejszych. Próby produkcji europejskiej porcelany podjęte w XV wieku w Italii, zostały uwieńczone sukcesem dopiero u progu XVIII stulecia w Saksonii. Podczas wykładu uczestnicy spotkania poznają nie tylko dzieje porcelany, ale również usłyszą o najsłynniejszych manufakturach europejskich w tym i polskich zajmujących się jej wytwarzaniem.

 

Słowa kluczowe: galeria przedmiotu

« Powrót do poprzedniej strony