Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

12 WESTIVAL ARCHITEKTURY

Spotkania i wykłady Inne propozycje Edukacja Miejsce: Szczecin

Wstęp: Wstęp wolny

Kiedy:
12-10-2018 -20-10-2018

WESTIVAL info

 

WESTIVAL jest unikatową inicjatywą szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). To jedno z najważniejszych w Polsce przedsięwzięć dedykowanych sztuce architektury, oraz wnikliwemu i wszechstronnemu spojrzeniu na miasto, nie tylko w kontekście architektonicznym czy urbanistycznym, ale przede wszystkim społecznym.

WESTIVAL to prezentacje, prelekcje, warsztaty, wystawy, filmy, wycieczki, wydawnictwa i przede wszystkim długie rozmowy o mieście. Każda z edycji toczyła się wokół wybranego hasła, od kilku lat także jako kuratorskie dzieło znawców tematu*. Tegoroczne, już dwunaste wydanie odbywa się pod hasłem „MIESZKAM W MIEŚCIE. Realia i alternatywy", a kuratorem jest Grzegorz Piątek - krytyk architektury, kurator, publicysta, a z wykształcenia architekt.

WESTIVAL to przede wszystkim SPOTKANIE. To festiwal otwartych pytań i próba odpowiedzi na nie. Temat jest jeden, wiadomo: ARCHITEKTURA. Kontekstów znacznie więcej: Czym jest, albo czym powinna być? Jaka powinna być i dlaczego? Komu i jak ma służyć? Ta rozmowa trwa już dwanaście lat...

WESTIVAL ma jeden cel - w myśl, że sztuka architektury wyrasta z piękna i zrozumienia potrzeb człowieka, pragnie przekształcić miasto w dzieło sztuki. Albo w takie jego, przez mieszkańców i „publiczność", pojmowanie. Kilkudniowe święto architektury ma uwrażliwiać jej odbiorców, czyli... wszystkich. Ma też stanowić platformę integracji oraz informacji zwrotnej dla jej twórców.

WESTIVAL toczyć się będzie w kilku miejscach. Centrum stanowić będzie Westival Loft** zlokalizowany w gmachu dawnego „Polmozbytu" przy placu Orła Białego 10, oraz siedziba szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) przy ulicy Mariackiej 10. Kolejne wydarzenia zaplanowano także w TRAFO. Trafostacji sztuki (ul. Świętego Ducha 4) oraz w Cafe Hormon (ul. Monte Cassino 6, wejście od ul. Piłsudskiego)


* Tematy poprzednich edycji WESTIVALU:
2007 - Szczecin, miasto nieistniejące... już i jeszcze; 2008 - W poszukiwaniu ducha miasta;
2009 - Labirynt przestrzennych zdarzeń; 2010 - Transformacja miasta; 2011 - Zaprojektujmy razem miasto;
2012 - Miasto - hologram świadomości; 2013 - Made in... architektura narodowa?;
2014 - Miasto - rzecz publiczna; 2015 - Wygrać Szczecin; 2016 - WESTIVAL Domowy; 2017 - Reset.

** Gmach przy Placu Orła Białego 10, a wcześniej Rynku Różanym (Roßmarkt), to ku zdziwieniu wielu wcale nie socmodernistyczny twór, lecz pozbawiona zdobień przedwojenna kamienica. Działał tu dom handlowy Eisenwarenhandlung Trompetter & Geck. Po wojnie siedzibę znalazł w niej „Polmozbyt", a obecnie dwie restauracje.

 

KURATOR 12. WESTIVALU

 

GRZEGORZ PIĄTEK - krytyk architektury, kurator, publicysta, z wykształcenia architekt. Od 2011 roku współprowadzi Fundację Centrum Architektury, gdzie opracował m.in. polskie wydania tekstów
Le Corbusiera, Rema Koolhaasa i Jane Jacobs. W 2008 roku współtworzył wystawę „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings" nagrodzoną Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji, następnie m.in.: „Open:Poland. Architecture and Identity" w Royal Institute of British Architects
w Londynie, „Modernización" podczas festiwalu PhotoEspaña oraz „Dane warszawskie" w Muzeum Warszawy.

W latach 2005-2011 członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator". Autor biografii „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego" (Wydawnictwo WAB, 2016) nagrodzonej Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, obecnie pracuje nad książką o odbudowie stolicy. Współautor innych publikacji poświęconych miastu i architekturze, m.in. „Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po
1989 roku" (z Jarosławem Trybusiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013).

Westival Architektury 2018: MIESZKAM W MIEŚCIE. Realia i alternatywy

Dom to najbardziej zrozumiała skala architektury, najbliższa codziennym potrzebom człowieka. Można w ogóle nie interesować się architekturą, ale każdy chyba interesuje się tym jak mieszka. Każdy przecież ma albo wynajmuje jakieś cztery ściany, kupuje albo sprzedaje. Wybór mieszkania
to często decyzja na całe życie. Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jest nawet wpisane do konstytucji. A jednak większość nowych dzielnic mieszkalnych powstaje bez planu, a pojedyncze udane budynki nie tworzą dobrego miasta. Tymczasem jakość mieszkania i jego najbliższego otoczenia - osiedla czy dzielnicy - decyduje o wygodzie i jakości życia.

Dlatego właśnie tematem tegorocznego Westivalu jest architektura mieszkalna i jej miejsce
w mieście. Przyjrzymy się dziedzictwu modernistycznych osiedli oraz realiom współczesnego deweloperskiego budownictwa, poznamy współczesne tendencje i alternatywne pomysły
oraz najnowsze próby wykreowania wzorcowych dzielnic mieszkalnych.

Wszyscy przecież mieszkamy w mieście, a nawet jeśli wybraliśmy życie poza miastem, to miasto prędzej czy później nas tam dogoni. Lepiej więc zacząć dyskutować o tym jak powinno działać
i wyglądać, by mieszkało się w nim dobrze.

Grzegorz Piątek

 

WYSTAWA „ŚREDNIA KRAJOWA"

 

„Średnia krajowa" jest wystawą o architekturze, chociaż nie pokazujemy ani jednego budynku. Budynki widać przecież wszędzie dokoła, dlatego zamiast pokazywać ich fotografie zgromadziliśmy dane statystyczne i podzieliliśmy je na pięć sekcji: ilość, jakość, własność, dostępność, oraz odpowiedzialność.

Mamy nadzieję, że zgromadzone liczby i fakty staną się punktem wyjścia do dyskusji o tym jak mieszkamy w Polsce i jak sprawić, byśmy mieszkali lepiej.

Treść: Piotr Wójcik, Grzegorz Piątek
Projekt graficzny: Anna Nowokuńska

W piątek, 12 października 2018 roku o godzinie 19.30, bezpośrednio po uroczystości otwarcia
12. edycji WESTIVALU, współautor wystawy Piotr Wójcik, publicysta ekonomiczny (publikuje m.in.
w Nowym Obywatelu, Przewodniku Katolickim, Tygodniku Powszechnym i REO.pl) opowie o tym,
co można z niej wyczytać na temat sytuacji mieszkaniowej w Polsce.

Wystawę będzie można oglądać przez cały czas trwania WESTIVALU, w godzinach ograniczonych trwaniem poszczególnych wydarzeń.

KONFRONTACJE PROJEKTOWE
WIĘC CHODŹ, POMALUJ MÓJ BLOK,
CZYLI MODERNIZOWANIE MODERNIZMU

Trzydzieści lat temu prorokowano, że bloki z wielkiej płyty rozsypią się jak domki z kart. Wydawało się, że staną się siedliskiem biedy i patologii społecznych. Jednak osiedle osiedlu nierówne, a wiele
z nich zyskało ostatnio nowe życie. O swoich doświadczeniach z modernizowaniem i estetyzacją osiedli opowiedzą: Tomasz Osięgłowski (Ultra Architects, Poznań), Łukasz Wojciechowski (VROA, Wrocław) oraz Jacek Wielebski z gdyńskiego Stowarzyszenia Traffic Design, Gdynia.


 Modernizacja osiedla Plac Grunwaldzki (Manhattan) oraz Galeriowca we Wrocławiu
DR ŁUKASZ WOJCIECHOWSKI (VROA, Wrocław) - architekt, współzałożyciel VROA Architekci, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, pisze książki o architekturze i prowadzi blog niepokoje.wordpress.com. Współautor modernizacji ikonicznego wrocławskiego osiedla Plac Grunwaldzki (tzw. Manhattanu lub Sedesowców).

 Termomodernizacje bloków w Poznaniu
TOMASZ OSIĘGŁOWSKI (Ultra Architects, Poznań) - architekt, wspólnik w pracowni Ultra Architects, autorów m.in. wzorcowej termomodernizacji poznańskiego bloku na Osiedlu Chrobrego, która znalazła się w albumie „101 najciekawszych polskich budynków dekady".

 Fasada, robota dla grafika
JACEK WIELEBSKI (Traffic Design, Gdynia) - grafik, kurator, współzałożyciel Stowarzyszenia Traffic Design, gdyńskiej organizacji pozarządowej, która działa na rzecz poprawy przestrzeni publicznej.


______________________________________________________


KONFRONTACJE PROJEKTOWE
BUDUJEMY LEPSZY DOM. EKSPERYMENTALNE DZIELNICE

Nowe osiedla mieszkaniowe powstają często bez planu i bez dbałości o ich wymiar społeczny.
O ambitnych próbach wykreowania innowacyjnej i lepszej przestrzeni na przekór standardom opowiedzą: Wojtek Kotecki (BBGK Architekci, Warszawa), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa, Wrocław), oraz Joanna Erbel (BGK Nieruchomości).

 Warszawska Dzielnica Społeczna
WOJTEK KOTECKI (BBGK Architekci, Warszawa) - architekt i urbanista, współwłaściciel i wspólnik BBGK Architekci. Współator m.in. budynku wielorodzinnego Sprzeczna 4 oraz zespołu mieszkaniowego 19 Dzielnica w Warszawie. Obecnie współpracuje przy projekcie Warszawskiej Dzielnicy Społecznej.

 Od WUWA2 do Łasztowni
ZBIGNIEW MAĆKÓW (Maćków Pracownia Projektowa, Wrocław) - architekt, prowadzi biuro Maćków Pracownia Projektowa we Wrocławiu. Koordynował eksperymentalny projekt nowej dzielnicy mieszkaniowej Wrocławia - Nowych Żerników (WUWA 2)

 Osiedle Nowe Jeziorki w Warszawie
JOANNA ERBEL - socjolożka, ekspertka od spraw mieszkaniowych, Dyrektorka Biura Innowacji w BGK Nieruchomości. Koordynowała prace nad polityką mieszkaniową dla m.st. Warszawy oraz Programu Mieszkania2030. Zajmuje się kwestiami wdrażania zintegrowanego podejścia do mieszkalnictwa opartego na zasadach zrównoważonego rozwoju, trosce o jakość zamieszkiwania oraz poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań dla mieszkalnictwa.


______________________________________________________


CZŁOWIEK W M
SPOŁECZNA STRONA ARCHITEKTURY MIESZKANIOWEJ

Prezentacje badań:
- dr Mikołaj Lewicki (UW): Mieszkanie i majątek
- Mateusz Halawa (School of Form): Mieszkaniówka jako inżynieria społeczna
- dr Marta Skowrońska (UAM): Codzienność osiedli mieszkaniowych
Moderator: Jakub Głaz

 Mieszkanie i majątek
„Cztery kąty", w których mieszkamy wynikają wprost z majątku; naszego bądź innych. Nie zawsze tak było, nie wszędzie majątek określa warunki zamieszkiwania. Majątek mamy wyższy niż Niemcy, choć nasze dochody czy komfort zamieszkiwania odbiegają od niemieckich standardów. Prywatyzacja zasobów mieszkaniowych, polityka mieszkaniowa, a także pojawienie się kredytu hipotecznego zmieniły relacje społeczne zarówno te najbliższe, w rodzinie (gospodarstwie domowym), jak i te dalsze -między grupami społecznymi. Czy można zatem powiedzieć, że „mieszkanie określa nasz byt"? Prezentacja zmierza do wskazania na procesy, które zmieniły społeczeństwo, gdy spojrzeć na nie z perspektywy zamieszkiwania.

DR MIKOŁAJ LEWICKI - socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii, Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo, od wielu lat bada i analizuje życie gospodarcze w Polsce, między innymi kredyty hipoteczne, związki sektora finansowego z mieszkaniowym, życie z kredytem, a oprócz tego -poszukuje źródeł rozwoju gospodarczo-społecznego w kulturze. Prowadzi badania i uczestniczy w projektach badawczych diagnozujących funkcjonowanie społeczności lokalnych w takich dziedzinach jak polityka kulturalna, uczestnictwo w kulturze, współpraca międzysektorowa. Studenci pod jego kierunkiem opracowali kompleksowy raport o urbanizacji Białołęki, badający zależności między zróżnicowaniem społecznym i przestrzennym dzielnicy, a aktywnością lokalną. Opublikował, wspólnie z Adrianną Drozdowską artykuł na temat rywalizacji między warszawiakami a „słoikami". Odpowiadał za koncepcję stworzenia i koordynację strony społecznej podczas warsztatów trójstronnych, z inwestorami i urzędnikami, w projekcie „Osiedla Warszawy", dla terenów Portu Żerańskiego oraz FSO Żerań.

 Mieszkaniówka jako inżynieria społeczna
Projektowanie i budowanie osiedli i mieszkań to znacznie więcej niż kształtowanie przestrzeni.
To formatowanie relacji społecznych od małej skali jednostki, pary czy rodziny, po miasta i całe społeczeństwa. O ile kiedyś, podążając za programami modernizmu i ich dziedzictwem, projektanci
i budowlańcy świadomie i chętnie przyjmowali rolę inżynierów społecznych, dziś wydają się raczej
od niej odżegnywać, zwłaszcza w społeczeństwach postsocjalistycznych. Tymczasem każde projektowanie i budowanie jest świadomym lub nie przekształcaniem relacji społecznych.

MATEUSZ HALAWA - asystent w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, kieruje także zespołem humanistyki i nauk społecznych School of Form w Poznaniu. Zajmuje się badaniami etnograficznymi życia codziennego oraz socjologią i antropologią gospodarki.

 Codzienność osiedli mieszkaniowych
Około połowa Polaków mieszka w budownictwie wielorodzinnym: osiedlach mieszkaniowych i starych kamienicach. Jakiego rodzaju wyzwania, dylematy i dysonanse rodząsię w przestrzeni pół-prywatnej, a więc na klatkach schodowych, podwórkach i balkonach? Czym różniąsię stare i nowe typy osiedli, a w czym sąpodobne? Jak dziś użytkowane sąprzestrzenie zaprojektowane kilkadziesiąt lat temu? Wykład stanowi podsumowanie badańprzeprowadzonych w 2014 roku w Gdyni i Poznaniu na trzech typach osiedli: modernistycznych, "wielkiej płyty" oraz współczesnych osiedlach deweloperskich.

DR MARTA SKOWROŃSKA - socjolożka, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka artykułów na temat mieszkania i kultury materialnej oraz książki „Drugie życie przedmiotów. Second hand jako zjawisko społeczne". Jedna z kuratorek wystawy „Dom. Osiedle. Mieszkanie", opartej na wynikach badań architektów i socjologów dotyczących przestrzeni polskich osiedli mieszkaniowych różnych epok.

______________________________________________________


Cykl: TRAFO Miasta
ALTERNATYWNE MODELE MIESZKANIOWE: KOOPERATYWY MIESZKANIOWE, COHOUSING I GRUPY BUDOWLANE.
Spotkanie z arch. Agatą Twardoch (Politechnika Śląska) | Moderator: Grzegorz Piątek

Śląska architekta przedstawi podstawowe modele współczesnego oddolnego budownictwa mieszkaniowego. Na licznych przykładach zagranicznych omówi główne zasady organizacji, płynące
z takich form mieszkalnictwa korzyści oraz bariery w ich upowszechnianiu. Część wykładu poświęcona zostanie aktualnym polskim inicjatywom, oraz zagrożeniom związanym z wdrażaniem modelu na szerszą skalę.

DR INŻ. ARCH. AGATA TWARDOCH - architektka i urbanistka, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, członek TUP. Współprowadzi gliwicką pracownię projektową 44STO. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania, prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Pisze do czasopism branżowych. Projektuje przestrzenie publiczne, architekturę i wnętrza.

Bierze czynny udział w pracach nad wprowadzeniem modelu kooperatyw do polskiej polityki mieszkaniowej. W 2018 roku nakładem wydawnictwa Bęc!zmiana ukaże się jej książka o dostępnym budownictwie mieszkaniowym, w której między innymi znajdzie się szerokie omówienie kwestii kooperatyw mieszkaniowych.

 

KSIĄŻKA & KAWA

opis projektu

 

Podczas WESTIVALU biuro szczecińskiego SARP-u przy ulicy Mariackiej 10 przeobrazi się efemeryczną, lecz kreatywną i konsekwentną tematycznie księgarnię. Na jej półkach pojawią się (często trudno dostępne) publikacje poświęcone architekturze i miastu. Będzie można znaleźć pozycje dla fachowców, ale przede wszystkim miłośników dobrej architektury, te bardziej do
czytania i te bardziej do oglądania. Każdy zafascynowany teorią i filozofią miasta znajdzie tu coś dla siebie. Publikacje sprzedawane będą w promocyjnych cenach!

Dopełnieniem działalności księgarni będzie cykl KSIĄŻKA & KAWA, czyli spotkania z autorkami najnowszych publikacji poświęconych architekturze, ze szczególnym uwzględnieniem tegorocznego hasła „MIESZKAM W MIEŚCIE. Realia i alternatywy".

Pierwsze spotkanie to moderowane przez Grzegorza Piątka, kuratora WESTIVALU spotkanie
z dr Dorotą Jędruch o faktycznym i mitycznym wpływie Le Corbusiera na nasze życie. Później
Szczecinie gościć będą: Beata Chomątowska - autorka głośnej książki o polskich i europejskich blokowiskach „Betonia. Mieszkania dla każdego", Magdalena Matysek-Imielińska - autorka "Miasta w działaniu", czyli opowieści o legendarnej i dla wielu wzorcowej do dziś (założonej w 1921 roku) Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, oraz Anna Cymer autorka „Architektury w Polsce 1945-1989".

W przestrzeni Westivalowej księgarni odbywać się będą także warsztaty dla najmłodszych zatytułowane „Po nitce do miasta", a przygotowane i prowadzone przez ekipę KODAKIDS -Aleksandrę Rus, oraz Edytę Waszak.

Przez cały czas trwania Westivalu będzie można także wziąć udział w kreatywnych zajęciach Zosi Siwy - ZORIGAMI, czyli papierowa architektura: tworzymy własną kartkę 3D.


_________________________________________________________


Księgarnia Westivalu - katalog

Pozycje książkowe:
1. Architektura w Polsce 1945-1989 / Anna Cymer / Centrum Architektury
2. W stronę architektury / Le Corbusier / Centrum Architektury
3. Urbanistyka / Le Corbusier / Centrum Architektury
4. Karta Ateńska / Le Corbusier / Centrum Architektury
5. Śmierć i życie wielkich miast Ameryki / Jane Jacobs / Centrum Architektury
6. Wielkie małe plany / Jane Jacobs / Centrum Architektury
7. Ornament i zbrodnia / Adolf Loos / Centrum Architektury
8. Miasta - ogrody jutra / Ebenezer Howard / Centrum Architektury
9. Śmieciowa przestrzeń / Rem Koolhas / Centrum Architektury
10. Kompleks gmachu / Deyan Sudjic / Centrum Architektury
11. Myśląca dłoń / Juhani Pallasmaa / Fundacja Instytut Architektury
12. Oczy skóry / Juhani Pallasmaa / Fundacja Instytut Architektury
13. Adolf Szyszko-Bohusz / Michał Wiśniewski / Fundacja Instytut Architektury
14. Fryderyk Tadanier / Kamila Twardowska / Fundacja Instytut Architektury
15. Witold Cenckiewicz / Marta Karpińska / Fundacja Instytut Architektury
16. Wacław Nowakowski / Marta Karpińska / Fundacja Instytut Architektury
17. Architektura VII dnia / Izabela Cichońska, Karolina Popera, Kuba Snopek / Bęc Zmiana
18. Bielajewo / Kuba Snopek / Bęc Zmiana
19. Dwa tysiące / Łukasz Drozda / Bęc Zmiana
20. Miasto w działaniu / Magdalena Matysek-Imielińska / Bęc Zmiana
21. Kapitalizm / Kacper Pobłocki / Bęc Zmiana
22. Obrazy wychodzą na ulicę / Łukasz Zaręba / Bęc Zmiana
23. Adrichalim / Bogna Świątkowska / Bęc Zmiana
24. Chaos Warszawa / Joanna Kusiak / Bęc Zmiana
25. Przyszłość do zbudowania / Emilia Kiecko / Bęc Zmiania
26. Betonia / Beata Chomątowska / Czarne
27. Dom polski / Małgorzata Czyńska / Czarne
28. Zaczyn / Filip Springer / Karakter
29. Jak działa architektura / Witold Rybczyński / Karakter
30. Miasto szczęśliwe / Charles Montgomery / Wysoki Zamek
31. Miasto na plus. Eseje o polskich przestrzeniach miejskich / Zbiorowa / Wysoki Zamek
32. Walka o ulice / Janette Sadik-Khan / Wysoki Zamek
33. Jak rowery mogą uratować świat / Peter Walker / Wysoki Zamek
34. Lukier i mięso / Jarosław Trybuś, Grzegorz Piątek / 40000 Malarzy
35. Kto odzyska plac Defilad / Tomasz Fudala / Msn
36. Spór o odbudowę / Tomasz Fudala / Msn
37. Rozmowy. Architektura jest najważniejsza / Ewa Mańkowska-Grin / EMG
38. Architektki. Architektura jest najważniejsza / Ewa Mańkowska-Grin / EMG
39. Drzewa. Rozmowy o architekturze / Ewa Mańkowska-Grin / Emg
40. Raz mnie widzisz, raz nie widzisz / Michael Bierut | Karakter
41. Dizajn i sztuka , Bruno Munari / d2d.pl
42. Wynajęcie/ Natalia Fiedorczuk / Bęc Zmiana
43. Przemyśleć U/Życie / Monika Rosińska / Bęc Zmiana
44. Podaj dalej/ Krzysztof Lenk, Ewa Satalecka / Karakter

Czasopisma
Arch - magazyn architektoniczny SARP
Rzut - Wybrane Numery
Autoportret - Wybrane Numery

Pozycje Dla Dzieci:
1. Podróże z Anną Marią/ Dorota Berbelska
2. Miastonauci/ Tytus Brzozowski
3. Kazik mieszka w mieście - Zabawy Architekturą/ Joanna Rzezak
4. Ignaś Kitek, architekt/ Andrea Beaty
5. Monumentalne cuda i rekordy architektury/ Sarah Tavernier, Alexandre Verhille
6. Tajemnicze miasto/ Rita Kaczmarska
7. Dziwny dom nad Wisłą/ Hanna Faryna- Paszkiewicz, Zuzanna Fruba
8. Szczecin. Przewodnik dla dzieci/ Anna Czerwnińska- Rydel
9. D.O.M.E.K. Doskonałe okazy małych i efektownych konstrukcji/ Daniel Mizieliński, Aleksandra Machowiak

 

 

DOMEK Z KARTY. O FAKTYCZNYM I MITYCZNYM WPŁYWIE KARTY ATEŃSKIEJ I LE CORBUSIERA NA NASZE ŻYCIE
Spotkanie z dr Dorotą Jędruch | Moderator: Grzegorz Piątek

Domek z Karty. O faktycznym i mitycznym wpływie Karty ateńskiej na nasze życie"- spotkanie poświęcone Le Corbusierowi i Karcie ateńskiej (wyd. Centrum Architektury, 2017) oraz roli, jaką odegrała ona w powojennej urbanistyce.

Rozmowa toczyć się będzie nie tylko w temacie zmitologizowanego w krytyce postmodernistycznej wpływu Karty na kształtowanie miast, ale również nieustannych dyskusji i wątpliwości dotyczących wskazówek w niej zawartych.

Czy Karta ateńska była faktycznie zbiorem praw, czy też „miejską" legendą, zbyt często cytowaną, aby być jeszcze czytaną. I czy wciąż warto ją czytać?


DR DOROTA JĘDRUCH - absolwentka Instytutu Historii Sztuki UJ, interesuje się problemami współczesnej architektury (zwłaszcza w jej aspekcie społecznym) oraz sztuk plastycznych. Współpracowniczka „Autoportretu - pisma o dobrej przestrzeni", członkini zarządu fundacji Instytut Architektury.

__________________________________________________________


BETONIA. DOM DLA KAŻDEGO
Spotkanie z Beatą Chomątowską | Prowadzenie: Jakub Głaz


BEATA CHOMĄTOWSKA „BETONIA. DOM DLA KAŻDEGO" (WYDAWNICTWO CZARNE)

Zgrabne czteropiętrowce i przytłaczające drapacze chmur. W małych koloniach lub stojące samotnie. Otoczone zielenią lub surowym betonem. Osiedla bloków - choć wydaje nam się, że dobrze je znamy, kryją mnóstwo tajemnic i zaskakujących historii. A są wszędzie - od metropolii po najmniejsze miejscowości. Tak liczne, że trudno je zignorować, lecz zarazem tak dobrze wtopione w krajobraz współczesnych miast, że na co dzień prawie ich nie widać. Pospolite, a jednak prowokujące, często znienawidzone, obrastające mitami. W blokach i na blokowych osiedlach mieszka dziś co najmniej dwanaście milionów Polaków. To doświadczenie uniwersalne, wspólne lokatorom betonowej krainy Krakowa, Radomia, Berlina, Londynu i podparyskich przedmieść - choć każdy ma o nim własną opowieść.

Beata Chomątowska przygląda się blokom bez uprzedzeń, z ciekawością reportera i dociekliwością badacza. Betonia nie jest jednak sentymentalną podróżą przez polskie, niemieckie i brytyjskie osiedla. To opowieść o idei masowego budownictwa, świetlanych szklanych domach przemienionych to w slumsy, to w luksusowe apartamentowce, a przede wszystkim brawurowa próba ukazania bloków takich, jakie są naprawdę - małych światów, które wywarły ogromny wpływ na historię współczesnej architektury.

BEATA CHOMĄTOWSKA - pisarka, dziennikarka, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego". Autorka książek: „Stacja Muranów", „Pałac. Biografia intymna", „Lachert i Szanajca. Architekci awangardy" oraz „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie". Za „Stację Muranów" otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej oraz nominacje do Nagrody im. Jerzego Turowicza i Gwarancji Kultury.

__________________________________________________________


MIASTO W DZIAŁANIU
Spotkanie z Magdaleną Matysek-Imielińską


Jak dbać o dobro wspólne w społeczeństwie kapitalistycznym opartym na konkurencji? Jak tworzyć wspólnotę bez narzucania gotowych rozwiązań? Jakie są granice eksperymentów społecznych? Pytania te, aktualne i dzisiaj, były stawiane przez twórców Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej założonej w 1921 r.

Książka Magdaleny Matysek-Imielińskiej składa się z trzech nakładających się warstw. Pierwsza z nich to opis powstania ewolucji projektu WSM, a jednocześnie przypomnienie ogromnego dorobku myśli lewicowej z okresu międzywojennego. Druga dotyczy koncepcji miasta, granic tworzenia wspólnoty miejskiej. Trzecia obejmuje zasadnicze kwestie nowoczesności, dotyka sporu o nowoczesność
i o prawomocność sięgania po rozwiązania społeczne z tamtej epoki. Te trzy wątki splatają się
w spójną narracje, która pozwala uświadomić zawiłe kwestie związane z tematyka miejska?

Prof. dr hab. Leszek Koczanowicz, Uniwersytet SWPS (fragment recenzji)

MAGDALENA MATYSEK-IMIELIŃSKA - kulturoznawczyni i socjolożka, pracuje jako adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się tradycją polskiej myśli humanistycznej, a także socjologią zaangażowaną i myślą krytyczną. W obszarze studiów miejskich zajmuje się tematyką miasta w działaniu oraz zaangażowanej architektury i urbanistyki polskiego modernizmu.


__________________________________________________________


ARCHITEKTURA W POLSCE 1945-1989
Spotkanie z Anną Cymer


Spotkanie z Anną Cymer - autorką nowo wydanej książki „Architektura w Polsce 1945-1989" (Centrum Architektury, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki) - zakrojonej na 476 stron
i 150 zdjęć, szerokiej panoramy architektury PRL - od powojennej odbudowy, przez socrealizm
i modernizm, aż do postmodernizmu.

Wbrew pozorom lata 1945-1989 nie były homogeniczne - realia, w jakich działali architekci, możliwości inwestycyjne, rozwiązania stylowe czy konstrukcyjne zmieniały się na przestrzeni lat.
Podobnie, jak wyjątkowo wtedy istotny dla budownictwa klimat polityczny. Pisałam książkę z nadzieją, że pomoże w lepszym zrozumieniu epoki i - w optymistycznym wariancie - przyda się przy kolejnych debatach nad tym, czy kolejne budowle z tamtych czasów zachowywać czy burzyć. A jeśli tak, to dlaczego - mówi autorka. - A może chodziło o coś jeszcze innego? Wychowałam się na Osiedlu Prototypów na warszawskim Służewcu Przemysłowym, wśród bloków, z których każdy wzniesiono
w innej, eksperymentalnej technologii prefabrykacji. Może po prostu już w dzieciństwie koncepcje architektoniczne drugiej połowy XX wieku weszły mi w krew i nie jestem już w stanie się od nich uwolnić? (Anna Cymer)


ANNA CYMER
Historyczka i popularyzatorka architektury, dziennikarka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych i specjalistycznych, m.in.
do „ARCH" i portalu culture.pl. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Warszawianka, która uwielbia Górny Śląsk, niedoszła absolwentka Studium Fotografii ZPAF. Maniakalnie fotografuje budynki.


______________________________________

 

ZORIGAMI
PAPIEROWA ARCHITEKTURA: TWORZYMY WŁASNĄ KARTKĘ 3D

Ta unikalna nazwa powstała z połączenia tradycyjnej japońskiej sztuki składania papieru i pierwszych liter imienia autorki. ZOSIA SIWY - studentka szczecińskiej Akademii Sztuki, swoją artystyczną ścieżkę upatrzyła m.in. w pracy nad papierową formą tworząc trójwymiarowe konstrukcje na kartkach okolicznościowych.

Zajęcia dla dzieci które poprowadzi w strefie „KSIĄŻKA & KAWA" polegać będą na wykonaniu wraz
z młodymi uczestnikami architektonicznych kartek przestrzennych. Motywem przewodnim będą rozpoznawalne szczecińskie budynki mieszkalne.

Czas trwania: ok. 3 godziny
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: szczecin@sarp.org.pl z dopiskiem ZORIGAMI

ZOSIA SIWY - studentka Akademii Sztuki w Szczecinie, na kierunku multimedia. Specjalizuje się
w kreacji instalacji, wykorzystując różne media, kształtując nieraz naturalistyczne obiekty. Swoją działalność koncentruje pracując z papierem, z którego projektuje koncepcje swoich pop-upów od prostych form, do bardziej złożonych form architektury, realizując kartki okolicznościowe. Od 5 lat zajmuje się projektowaniem książki artystycznej, terapeutycznej, gdzie udało się jej zrealizować projekt dla dzieci z autyzmem i tak powstał: zestaw książek terapeutycznych dla dzieci z autyzmem. Jest trzykrotną laureatką Ogólnopolskiego konkursu Eko-Planeta realizując książki przyrodnicze. Zamuje się także malarstwem ściennym wykonując m.in. mural sąsiedzki w Szczecinie. Połączenie literatury i sztuk manualnych odnalazła z kolei w teatrze a dokładnie w projektowaniu scenografii, gdzie obiekty, które przechodzą proces projektowy, zyskują swoją duszę a później w interakcji scenicznej zaczynają żyć w przestrzeni również wykreowanej przez projektanta. Przez ostatnie pół roku stacjonowała Bratysławie, studiując scenografię na VSMU - gdzie najbardziej odkrywczym działem jest dla niej lalkarstwo i sama twórczość rzeźbiarska. Opracowując przy tym najmniejsze detale części ciała lalki, w materiale jakim jest drewno.

 


KODA kids: PO NITCE DO MIASTA

 

Trudno zobaczyć miasto w całości, ponieważ jest dość rozległe, dodatkowo zazwyczaj każdy widzi je inaczej, przez pryzmat przeżytych sytuacji, zakodowanych emocji lub po prostu jest to obraz wyobraźni. Inspiracją do warsztatów organizowanych przez KODA kids podczas Westivalu będą wybrane z książki Italo Calvino opisy "niewidzialnych miast"

Będziemy jak Marco Polo snuć opowieści, rysować mapy pamięci i budować swoje miasta w mieście. Wizje dzieci zostaną naszą pomocą zrealizują na makietach.

Prowadzenie: Aleksandra Rus,Edyta Waszak
Obowiązują zapisy: kodakids@gmail.com

 


KINO WESTIVALU

 

Projekcje filmowe są esencjonalnym uzupełnieniem westivalowych spotkań i dyskusji, a jednocześnie ich (esencjonalnym) powodem. Na ekranie będzie można zobaczyć unikatowe produkcje filmowe
o architekturze, bezpośrednio korespondujące z tegorocznym hasłem WESTIVALU, lecz nie znajdujące się w powszechnej dystrybucji. Na wszystkie projekcje - wstęp wolny.

„Mit Pruitt-Igoe" w reżyserii Chada Freidrichs to mroczna historia tytułowego osiedla mieszkaniowego w St. Louis. Zburzone w latach'70 założenie do dziś uchodzi w świecie architektów za swoistą „przestrogę" przed działaniem w wielkiej skali. Kolejny obraz - „Wywłaszczenie"
w reżyserii Paula Sng, to pełnometrażowy dokument badający systemowe porażki prowadzące do chronicznego niedoboru mieszkań. To historia ludzi walczących o swoje wspólnoty, wierzących,
że mieszkanie to prawo człowieka, a nie towar czy luksusowe dobro.

Kolejny film poświęcony będzie Jane Jacobs, autorce głośniej ksiązki „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki", w której podważyła założenia modernistycznej myśli planistycznej. Jej rozważania przyczyniły się do powstania oddolnych ruchów miejskich i nowego myślenia o mieście. Reżyserem obrazu „Obywatelka Jane. Walka o miasto" jest Matt Tyrnauer, autor pokazywanego niedawno
w polskich kinach dokumentu o projektancie mody Valentino.

Z kolei Jesper Wachtmeister w „Mikrotpii" pokazuje, w jaki sposób współcześni architekci, artyści,
a także zwykli aktywiści próbują za wszelką cenę zrealizować marzenie o przenośnym i mobilnym życiu, które może zapewnić ludziom całkowitą wolność.

Film Hansa-Christiana Posta „Do kogo należy miasto?", to opowieść o twórcach mierzących się z berlińskimi sporami architektonicznymi, których historia sięga początku lat 90. Zadają pytania kluczowe, nie tylko dla Berlina, ale dla wszystkich miast, dotkniętych rozłamem i poważnymi zmianami: czy realne jest zbudowanie nowej, atrakcyjnej tożsamości miasta, przy jednoczesnym zapewnieniu ekonomicznego rozkwitu?

Ostatni z filmów prezentowanych podczas WETSIVALU to „Big Time". Jego bohaterem jest Bjarke Engels. Film oferuje widzom kameralne spojrzenie na innowacyjnego i ambitnego duńskiego architekta, uznawanego przez jednych za geniusza, a przez innych za mistrza autoreklamy.

__________________________________________________________


MIT PRUITT IGOE
Reż. Chad Freidrichs
USA, 2011
czas trwania: 79'

Mit Pruitt-Igoe to osiedle w amerykańskim St. Louis, którego wyburzenie po dwudziestu latach eksploatacji przeszło do historii kultury jako koniec modernizmu w architekturze. Jednak znakomicie zmontowany z niezwykłych materiałów archiwalnych i pełnych emocji wywiadów film Chada Fridrichsa nie jest opowieścią o schyłku pewnej epoki w historii sztuki, ale znakomitym dokumentem społecznym, w którym architektura splata się z historią, polityką i prawami człowieka. Pruitt-Igoe, zaprojektowane przez Minoru Yamasakiego (jego najsłynniejszym dziełem były nowojorskie wieże WTC) powstało w 1954 roku na fali fascynacji ideami Le Corbusiera, który postulował stworzenie „maszyn do mieszkania". Jak to się stało, że nowe osiedle, wyposażone we wszystkie atrybuty nowoczesności kilkanaście lat później stało się symbolem porażki idei budownictwa komunalnego?

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=g7RwwkNzF68

____________________________________________


WYWŁASZCZENIE
Reż. Paul Sng
Wielka Brytania, 2017
Czas trwania: 82'


Dla niektórych ludzi „kryzys mieszkaniowy" oznacza odrzucenie wniosku o adaptację poddasza.
W przypadku innych jednak - utratę domu. „Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy" to pełnometrażowy dokument, który bada systemowe porażki prowadzące do chronicznego niedoboru w brytyjskim mieszkalnictwie socjalnym.

Film skupia się na zaniedbaniach i wyburzeniach osiedli domów komunalnych w całej Wielkiej Brytanii. Bada też, jak państwo współpracuje z sektorem prywatnym, niszcząc wspomniane osiedla, by na ich miejscu wybudować mieszkania niedostępne dla większości społeczeństwa.

„Wywłaszczenie" jest historią ludzi walczących o swoje wspólnoty, wierzących, że mieszkanie to prawo człowieka, a nie luksusowe dobro.

____________________________________________


OBYWATELKA JANE. WALKA O MIASTO
Reż. Matt Tyrnauer
USA, 2017
Czas trwania: 94'

Cafe Hormon - pokaz partnerski w ramach Filmowych Wtorków

Amerykańska pisarka i aktywistka Jane Jacobs całe życie szła własną drogą, szukając odpowiedzi
na pytanie dlaczego jedne miasta i społeczeństwa kwitną, a inne podupadają. Uważała, że skoro większość problemów współczesności kumuluje się w mieście, to w mieście należy szukać ich rozwiązań. Jej przełomowa książka Śmierć i życie wielkich miast Ameryki dotarła do Polski z prawie pięćdziesięcioletnim opóźnieniem, ale trafiła idealnie w czas rozczarowania modernizacją poprzez „lanie betonu" i w czas rozwoju ruchów miejskich.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=Fwf5h3MIdRs


____________________________________________

MIKROTOPIA
Reż. Jesper Wachtmeister
Szwajcaria 2013
czas trwania: 55'


Jakbyś się czuł, gdybyś zamieszkał w samochodzie lub w wąskiej metalowej kapsule ponad drzewami, a cały swój dobytek nosił w plecaku? Dla większości z nas dom oznacza stabilizację, stałość i trwałość. Jednak w obliczu wzrostu ludzkiej populacji i technologii współczesne społeczeństwo musi stać się coraz bardziej mobilne i dążyć do minimalizmu. Rozwiązaniem mogą okazać się przenośne mieszkania, które można z łatwością transportować w coraz to nowe miejsca i sytuacje.
Film pokazuje, w jaki sposób współcześni architekci, artyści, a także zwykli aktywiści próbują za wszelką cenę zrealizować marzenie o przenośnym i mobilnym życiu, które może zapewnić ludziom całkowitą wolność. Oprócz różnorodnych wspaniałych koncepcji architektonicznych mini-domów, doskonale zwizualizowanych zresztą w technice 3D, mamy tu również szansę poznać opinie współczesnych nomadów, ludzi bezdomnych, zestresowanych, potrzebujących prywatności i izolacji. Opowiadają oni o własnej koncepcji domu i sposobie, w jaki próbują ją zrealizować.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=5mBh8AAJTrs

____________________________________________

DO KOGO NALEŻY MIASTO
Reż. Hans-Christian Post
Niemcy, 2017
Czas trwania: 54'

„Do kogo należy miasto?" mierzy się z berlińskimi sporami architektonicznymi, których historia sięga początku lat 90. Film zadaje pytania kluczowe, nie tylko dla Berlina, ale dla wszystkich miast, dotkniętych rozłamem i poważnymi zmianami: czy realne jest zbudowanie nowej, atrakcyjnej tożsamości miasta, przy jednoczesnym zapewnieniu ekonomicznego rozkwitu? Czy można tego dokonać bez uszczerbku na funkcjach, jakie spełnia i potrzebach mieszkańców? Jaka jest w tym wszystkim rola architektury i urbanistyki? Czy miasto może pozostać miastem dla wszystkich,
czy jego przeznaczeniem jest zostanie tworem ekskluzywnym?

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=7kxZi5YfFgI

__________________________________________________________

BIG TIME
Reż. Kaspar Astrup Schroeder
Dania, 2017
Cza trwania: 93'

Bjarke Ingels zaczął karierę jako młody chłopak, marząc o tworzeniu kreskówek. Dziś został obwołany przez Wall Street Journal „jedną z najjaśniejszych gwiazd architektury". „BIG Time" podąża śladami Bjarke przez pięć lat (2011-2016), w trakcie których mierzy się on ze swoim największym projektem. Zostajemy dopuszczeni do obserwacji całego kreatywnego procesu, który nierzadko wiąże się
z mnóstwem kompromisów. Widzimy także, w jaki sposób życie prywatne zaczyna coraz mocniej oddziaływać na architekta. Firma Ingelsa (Bjarke Ingels Group - w skrócie: BIG) dostaje zadanie zaprojektowania i wybudowania jednego z wieżowców, mających zastąpić wieże World Trade Center, które runęły 11 września 2001 r. na Manhattanie.

Borykając się z jednocześnie problemami zdrowotnymi, Bjarke tworzy budynek, który zmieni linię panoramę Nowego Jorku. Film oferuje widzom kameralne spojrzenie na innowacyjnego i ambitnego duńskiego architekta, uznawanego przez jednych za geniusza, a przez innych za mistrza autoreklamy.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=VK0mGdMKMW4

 


U40
OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE MŁODYCH ARCHITEKTÓW SARP

 

Premierowe Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40 to próba aktywizacji potencjału oraz lepszej integracji środowiska młodych członków SARP-u. Celem Spotkania jest wymiana opinii i doświadczeń oraz zderzenie problemów i wyzwań przed którymi stoją. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcą stworzyć unikalną przestrzeń dyskusji, w której spróbują nie tylko określić rolę młodych twórców w Stowarzyszeniu, ale przede wszystkim omówić ich wpływ na kreowanie architektonicznej rzeczywistości.

Spotkanie SARP U40 jest imprezą towarzyszącą XII edycji Westivalu Architektury.


19 PAŹDZIERNIKA 2018 | PIĄTEK
13.00 | Filharmonia Szczecińska
Zwiedzanie budynku Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza
14.00 | Westival Loft
Panel dyskusyjny U40: POZNAJMY SIĘ
Prezentacje delegatów, aktywności podejmowane przez młodych członków SARP w lokalnych oddziałach - realny wpływ młodych architektów na działania SARP w skali lokalnej i ogólnopolskiej.
16.00 | Westival Loft
Panele dyskusyjne U4
KONKURSY - JAK ORGANIZOWAĆ ? JAK STARTOWAĆ ?
Problematyka konkursów krajowych i zagranicznych, zagraniczne doświadczenia.
JAK TO ROBIĄ INNI?
Wymiana doświadczeń z innych krajów i kontaktów z podobnymi organizacjami zrzeszającymi
młodych architektów za granicą
21.00 | Westival Loft
AFTERPARTY
Impreza integracyjna dla członków konferencji U40 i uczestników Westivalu - możliwość
kontynuowania dyskusji w mniej oficjalnej atmosferze.


20 PAŹDZIERNIKA 2018 | SOBOTA
11.00 | Westival Loft
Panel dyskusyjny U40
DYSKUSJA oraz PODSUMOWANIE


Udział w Spotkaniu Młodych Architektów SARP U40 jest bezpłatny, a warunkiem uczestnictwa jest rejestracja drogą mailową.

Zgłoszenie mailowe na adres szczecin@sarp.org.pl lub telefonicznie: +48 665 66 99 75

 

------------------------------------------

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Zapisy na zajęcia kreatywne ZORIGAMI: szczecin@sarp.org.pl z dopiskiem ZORIGAMI.
Zapisy na warsztaty dla dzieci Koda Kids „Po nitce do miasta": kodakids@gmail.com.

Westival Loft: pl. Orła Białego 10 budynek dawnego „Polmozbytu" | II piętro
SARP Szczecin: Biuro Stowarzyszenia Architektów Polskich, Oddział Szczecin | ul. Mariacka 10
Cafe Hormon: ul. Monte Cassino 6 (wejście od ul. Józefa Piłsudskiego)
TRAFO. Trafostacja Sztuki: ul. Świętego Ducha 4


PROGRAM:


12 PAŹDZIERNIKA 2018 | PIĄTEK

 

19.00 | Westival Loft
Inauguracja 12. Westivalu Architektury 2018
19.30 | Westival Loft
Otwarcie oraz prezentacja wystawy „Średnia krajowa" | Piotr Wójcik


_____________________________________________________________


13 PAŹDZIERNIKA 2018 | SOBOTA

 

od 10.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
10.00 - 13.00 | SARP Szczecin
Zajęcia kreatywne dla wszystkich: ZORIGAMI - papierowa architektura: tworzymy
własną kartkę 3D
11.00 | SARP Szczecin (zbiórka)
Westivalowe Wycieczki Przemka Głowy | „Mieszkam w mieście - Patrz Śródmieście"
14.00 | SARP Szczecin
Książka & kawa
Domek z Karty. O faktycznym i mitycznym wpływie Karty ateńskiej i Le Corbusiera na nasze życie | Spotkanie z dr Dorotą Jędruch
Moderator: Grzegorz Piątek
16.00 | Westival Loft
Konfrontacje projektowe
Więc chodź, pomaluj mój blok, czyli modernizowanie modernizmu
- dr Łukasz Wojciechowski (VROA, Wrocław) | Modernizacja osiedla Plac Grunwaldzki
(Manhattan) i Galeriowca we Wrocławiu
- Tomasz Osięgłowski (Ultra Architects, Poznań) | Termomodernizacje bloków w Poznaniu
- Jacek Wielebski (Traffic Design, Gdynia): Fasada, robota dla grafika
18.00 | Westival Loft
Konfrontacje projektowe
Więc chodź, pomaluj mój blok, czyli modernizowanie modernizmu
Dyskusja podsumowująca
20.00 | Westival Loft
Kino Westivalu
"Mit Pruitt Igoe"
Reż. Chad Freidrichs | 79'

 

14 PAŹDZIERNIKA 2018 | NIEDZIELA

 

od 10.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
11.00 | SARP Szczecin (zbiórka)
Westivalowe Wycieczki Przemka Głowy
11.00 | SARP Szczecin
Warsztaty dla dzieci Koda Kids „Po nitce do miasta"
Prowadzenie: Aleksandra Rus, Edyta Waszak
14.00 | SARP Szczecin
Książka & kawa
Spotkanie z Beatą Chomątowską, autorką książki „Betonia. Dom dla każdego"
(Wydawnictwo Czarne, 2018)
Moderator: Jakub Głaz
16.00 | Westival Loft
Człowiek w M
Społeczna strona architektury mieszkaniowej
- dr Mikołaj Lewicki (UW): Mieszkanie i majątek
- Mateusz Halawa (School of Form): Mieszkaniówka jako inżynieria społeczna
- dr Marta Skowrońska (UAM): Codzienność osiedli mieszkaniowych
Moderator: Jerzy Szparadowski
18.00 | Westival Loft
Człowiek w M
Społeczna strona architektury mieszkaniowej
Dyskusja podsumowująca
Moderator: Jerzy Szparadowski
20.00 | Westival Loft
Kino Westivalu
„Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy" | Reż. Paul Sng | 82'

_____________________________________________________________

 


15 PAŹDZIERNIKA 2018 | PONIEDZIAŁEK

 

od 10.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
15.00 - 18.00 | SARP Szczecin
Zajęcia kreatywne dla wszystkich : ZORIGAMI - papierowa architektura: tworzymy
własną kartkę 3D

_____________________________________________________________

 

16 PAŹDZIERNIKA 2018 | WTOREK

 

od 10.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
20.00 | Cafe Hormon
Kino Westivalu
„Obywatelka Jane. Walka o miasto" | Reż. Matt Tyrnauer | 94'

 

17 PAŹDZIERNIKA 2018 | ŚRODA

 

od 10.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
14.00 -17.00 | SARP Szczecin (zbiórka)
Westivalowe Wycieczki Przemka Głowy | „Relacje miast"
17.00 | SARP Szczecin
Książka & kawa
Spotkanie z Magdaleną Matysek-Imielińską, autorką książką "Miasto w działaniu.
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa - dobro wspólne w epoce nowoczesnej"
(Fundacja bęc zmiana , 2018)


____________________________________________________________


18 PAŹDZIERNIKA 2018 | CZWARTEK

 

od 10.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
15.00 - 18.00 | SARP Szczecin
Zajęcia kreatywne dla wszystkich: ZORIGAMI - papierowa architektura: tworzymy
własną kartkę 3D
18.00 | TRAFO. Trafostacja Sztuki
Cykl TRAFO miasta
Alternatywne modele mieszkaniowe: kooperatywy mieszkaniowe, cohousing i grupy
budowlane
Spotkanie z arch. Agatą Twardoch (Politechnika Śląska)
Moderator: Grzegorz Piątek
20.00 | Westival Loft
Kino Westivalu
„Mikrotopia"
Reż. Jesper Wachtmeister | 55'

____________________________________________________________


19 PAŹDZIERNIKA 2018 | PIĄTEK

 

od 10.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
13.00 - 16.00 | SARP Szczecin
Zajęcia kreatywne dla najmłodszych: ZORIGAMI - papierowa architektura: tworzymy
własną kartkę 3D
13.00 | Westival Loft
Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40
U40 - panel dyskusyjny
15.30 | Westival Loft
Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40
Dyskusja podsumowująca
17.00 | SARP Szczecin
Książka & kawa
Spotkanie z Anną Cymer autorką książki „Architektura w Polsce 1945-1989" (Centrum
Architektury, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, 2018)
Moderator: Jakub Głaz
20.00 | Westival Loft
Kino Westivalu
„Do kogo należy miasto"
Reż. Hans-Christian Post | 54'
21.00 | Westival Loft
Architektura ciszy, czyli Silence Disco


_____________________________________________________________


20 PAŹDZIERNIKA 2018 | SOBOTA

 

od 12.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
11.00 -14.00 | SARP Szczecin (zbiórka)
Westivalowe Wycieczki z Głową | „Miasto jako mieszkanie"
12.00 | SARP Szczecin
Warsztaty dla dzieci Koda Kids „Po nitce do miasta"
Prowadzenie: Aleksandra Rus, Edyta Waszak
13.00 | Westival Loft
Konfrontacje projektowe
Budujemy lepszy dom. Eksperymentalne dzielnice
Prezentacje projektów dzielnic i budynków:
- Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa, Wrocław): Od WUWA2 do Łasztowni
- Wojciech Kotecki (BBGK Architekci, Warszawa): Warszawska Dzielnica Społeczna
- Joanna Erbel (BGK Nieruchomości, Warszawa): Osiedle Nowe Jeziorki w Warszawie
Moderator: dr Agata Twardoch
16.00 | Westival Loft
Konfrontacje projektowe
Budujemy lepszy dom
Dyskusja podsumowująca | Moderator: dr Agata Twardoch

16.00 -17.30 | SARP Szczecin (zbiórka)
Westivalowe Wycieczki z Przemkiem Głową | „Miasto z książek"
19.00 | Westival Loft
Kino Westivalu
„Big Time"
Reż. Kaspar Astrup Schroeder | 93'

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Słowa kluczowe: architektura, wykłady, spotkania, trafo, warsztaty, zwiedzanie, SARP, cafe hormon

« Powrót do poprzedniej strony