Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Wykład Krzysztofa Popiołka (reżysera „Gęstości zaludnienia”) pt. „Życie w niepodległości”

Kino i film Spotkania i wykłady Miejsce: Teatr Kana, pl. św. Piotra i Pawła 4/5, Szczecin

Wstęp: wolny

Kiedy:
1. 11-11-2018 18:30 Niedziela

„Życie w niepodległości", wykład Krzysztofa Popiołka - reżysera „Gęstości zaludnienia", wstęp wolny

Kiedy jest człowiek? Czy powinno się móc decydować o własnym końcu? Czy można zabić coś, co się nie urodziło? Kto jest kompetentny, żeby o tym rozstrzygać: naukowcy, etycy i teologowie, a może politycy? Jaka jest rola humanistów w podejmowaniu decyzji na temat najbardziej palących spraw współczesności?

Współautor scenariusza filmu „Kler", na konferencji prasowej podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni, powiedział w kontekście odzyskania wolności w trudnych latach dziewięćdziesiątych: „Wydawało mi się, że żyłem w niepodległości". Czym jest życie w niepodległości? Czy twórca powinien manifestować swoje prywatne poglądy - np. w przypadku napiętej sytuacji politycznej w kraju - czy raczej powinien wypowiadać się jedynie poprzez dzieło? Wyostrzać sprawę czy nie pogłębiać podziałów w społeczeństwie? Jak pisze Susan Sontag, wszelkie poznanie rzeczywistości bierze się przecież z jej negacji, ze zdolności do powiedzenia „nie". Przy pomocy jakich narzędzi diagnozować rzeczywistość i jakimi środkami opowiadać dzisiejszy świat?

Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi w trakcie spotkania towarzyszącego pokazowi spektaklu „Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu". Może jednak przyjdzie nam powtórzyć za Michaelem Haneke, że najważniejszych dylematów istnienia rozum ludzki nie potrafi rozstrzygnąć. Więc może lepiej zawiesić pewne pytania?

Słowa kluczowe: wykład, reżyser Krzysztof popiołek, teatr kana, niepodległość, scenarzysta "kleru"

« Powrót do poprzedniej strony