Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

"W starym kinie" - święto niepodległości w Muzeum Techniki i Komunikacji

Dla dzieci Kino i film Wystawy Miejsce: Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki, ul. Niemierzyńska w Szczecinie

Wstęp: wolny

Kiedy:
1. 11-11-2018 12:00 Niedziela

Program:

Między godz. 12:00 a 13:00 odbędzie się spotkanie autorskie z red. Stanisławem Janickim pt. „Polskie 20-lecie międzywojenne na srebrnym ekranie - marki, gwiazdy, celebryci".

Od godz. 13:00 do 14:00 będzie można zwiedzać wystawę główną i wybrane fragmenty wystawy czasowej „Z Niepodległej...".

O godz. 14:00 rozpocznie się wernisaż „Z Niepodległej. Polskie marki przemysłowe 20-lecia międzywojennego".

11 listopada muzeum będzie czynne do godz. 16:00.

 

Spotkanie ze Stanisławem Janickim poprowadzi Dariusz Rekosz, pisarz, animator kultury, felietonista.

Stanisław Janicki - polski pisarz, dziennikarz i scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina. Znany telewidzom jako autor cyklicznego programu TVP pt. „W starym kinie". Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji (od 1967 do 1999).

Wystawa „Z Niepodległej. Polskie marki przemysłowe 20-lecia międzywojennego" poświęcona jest najsłynniejszym polskim markom 20-lecia międzywojennego. Nasi pradziadkowie mieli czas na stworzenie tych marek od jesieni 1918 r. do jesieni 1939 r. Prócz tego musieli zbudować państwo, armię, przemysł zbrojeniowy, lotniczy, spożywczy, sieć kolejową, sądy, port, urzędy, napisać konstytucję, kodeks karny i cywilny... No i jeszcze scalić kraj zniszczony wojną, złożony z trzech kawałków powiązanych z Berlinem, Wiedniem i Moskwą setkami zależności - od torów, po monetę, kulturę pracy i przepisy. Po drodze musieli wygrać jeszcze kilka wojen i powstań. Jednak my skupimy się na markach, które Oni stworzyli i które przetrwały... Wedel, Stomil, LOT, Ursus, Łucznik, Azoty.

Pokażemy obok pojazdów ze zbiorów Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdni Sztuki w Szczecinie (fiat 508, motocykle - sokoły, moj, tornedo, podkowa; rowery - Kamiński, Opatowski, Cieślak) również eksponaty pochodzące z Muzeum Historii Polski, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Historycznego Miasta Warszawy oraz kolekcji prywatnych. Na wystawie znajdą się także modele samolotów i pojazdów pancernych przygotowane przez członków stowarzyszenia „Szczeciński Paprykarz Modelarski" oraz modelarzy z Koszalina. Całość będzie ilustrowana fotografiami archiwalnymi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Przez cały dzień wstęp do muzeum jest bezpłatny (z wyjątkiem Eureki). Wystawę „Z Niepodległej..." będzie można oglądać do końca marca 2019 r.

Słowa kluczowe: "w starym kinie", stanisław Janicki, 20-lecie, polskie marki międzywojnia, za darmo, niepodległość

« Powrót do poprzedniej strony