Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Spotkania i Wykłady w grudniu

Spotkania i wykłady Edukacja Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp:

Kiedy:
19-11-2018 -19-12-2018

XI Szczeciński Zalew Myśli. Dobro wspólne

do 1.12.2018

 

„Dobro wspólne to rzeczy, które nie mają właściciela, a z których wszyscy korzystają" - taką próbę definicji dobra wspólnego prezentuje David Bollier, amerykański pisarz i aktywista, od wielu lat podróżujący po świecie w poszukiwaniu współczesnych przejawów troski o wspólne dobro. Myśl Boliera przyświeca XI Szczecińskiemu Zalewowi Myśli.

 

Gośćmi sympozjum będą m.in. dr hab. Ryszard Stocki z Krakowa, psycholog społeczny, który przybliży nam rozumienie człowieka jako dobra wspólnego, Silke Helfrich z Jeny, międzynarodowa ekspertka od dobra wspólnego, przedstawi m.in. logikę wspólnego dobra w korzystaniu z zasobów wspólnych, dr Maciej Zięba OP, dominikanin z Warszawy pochyli się w swojej refleksji nad Polską jako dobrem wspólnym, a Jerzy Słoma Słomiński ze wsi Dąbrówka - refleksjami nad wartością pokoju jako dobra wspólnego.

 

Wydarzeniu towarzyszy wystawa fotografii Pawła Pingota, fotografika amatora, osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

 

„Zalew Myśli" zwieńczy koncert solistów z niepełnosprawnością intelektualną, Zespołu Piosenki Naiwnej wraz z gości, m.in. Piotrem Wyleżołą, pianistą jazzowym z Krakowa. Zostaną skonfrontowane ze sobą dwa podejścia do improwizacji. Wystąpią też wykonawcy z naszego miasta.

 

Sympozjum Dobro wspólne

1.12.2018 (sobota), w godz. 11.00 - 14.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), wstęp wolny

 

Sesja I - Renesans dobra wspólnego

 

godz. 11.00 Jarema Piekutowski, Szczecin-Warszawa

 

godz. 11.05 -11.30 dr hab. Ryszard Stocki, Kraków

 

godz. 11.30-11.55 dr Maciej Zięba OP, Warszawa

 

godz. 11.55 -12.20 Silke Helfrich, Jena (Niemcy)

 

godz. 12.20-12.45 Rozmowa z publicznością

 

godz.  12.45-13.05 Otwarcie wystawy fotograficznej Pawła Pingota „Natura jako dobro wspólne"

 

godz. 13.05-13.10 Ogłoszenie wyników konkursu intermedialnego dla uczniów I LO

 

Sesja II - Praktyki dobra wspólnego

 

godz. 13.10-13.25 Timm Stuetz, Glinna

 

godz. 13.25-13.35 Arkadiusz Więcko, Szczecin

 

godz. 13.35-13.50 Jerzy Słoma Słomiński, Dąbrówka

 

13.50 - 14.00 Podsumowanie

 

Impreza towarzysząca

Debata: Katalog dóbr wspólnych

 

1 grudnia (sobota), godz.19.00 - Sala Kameralna Filharmonii Szczecińskiej, bilety 50 zł

Koncert Dobrze Wspólnie z cyklu Zespół Piosenki Naiwnej i jego goście: Piotr Wyleżoł z Krakowa piano jazz oraz niespodzianka.

 

Organizator: Fundacja Jandrzejówka

Współorganizator: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Partner: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Patronat medialny: kwartalnik „Więź", www.wiez.pl/czasopismo

„Panorama7" - gazeta Spółdzielni Mieszkaniowej „Dąb" w Szczecinie, www.smdab.szczecin.pl

Infoludek Szczeciński Portal Informacyjny, www.infoludek.pl

Współpraca: I LO im. M. Skłodowskiej-Curie, V LO  im. A. Asnyka oraz ludzie dobrej woli

Koordynator projektu Szczeciński Zalew Myśli: Arek Więcko, współpracownicy: dr hab. Iwona Jazukiewicz, prof.US, Elżbieta i Timm Stuetz, Joanna i Grzegorz Zadrożny.

 

Zamkowe Podróże Literackie

4.12.2018 (wtorek), godz.10.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), wstęp wolny (obowiązuje rezerwacja grup)

 

Temat spotkania: Mikołajkowa podróż literacka dla najmłodszych: „Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa

 

Prowadzenie: Ewa Sobczak, Joanna Matuszak (Teatr Współczesny)

 

Grudniowe spotkanie literackie wprowadzi dzieci w świat dickensowskiej opowieści, w którym wszystko jest możliwe a czar wigilijnej nocy przeobraża zło i nieżyczliwość w otwartość, dobro i zrozumienie. Podczas podróży nie zabraknie rozmów, tematycznych zagadek i mikołajkowych upominków.

 

 

Wykład towarzyszący wystawie Piękno poza czasem

6.12.2018 (czwartek), godz. 17.00, Galeria Gotycka (wejście J), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

Temat wykładu: Przedświąteczne rodzynki, czyli pożegnanie z wystawą

 

Prowadzenie: dr hab. Barbara Ochendowska-Grzelak i Maria Łopuch

 

Ostania wędrówka z Barbarą Ochendowską-Grzelak i Marią Łopuch przez wystawę „Piękno poza czasem. Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie". Tym razem wyłowionych zostanie z ekspozycji kilka „smacznych artystycznych rodzynków", między innymi prace Witolda Wojtkiewicza (1879-1909), Tadeusza Makowskiego (1882-1932), Rafała Malczewskiego (1892-1965) czy Jerzego Nowosielskiego (1923-2011).

 

 

Zamkowe Spotkanie z Psychologią i Sztuką

11.12.2018 (wtorek), godz.17.30, sala Kina Zamek (wejście A, I p.), bilety 8 zł

 

Temat spotkania: Piękno i siła dzieciństwa

 

Prowadzenie: Michał Józef Kawecki  - twórca i gospodarz spotkań.

 

Maria Niklińska będzie gościem Michała Józefa Kaweckiego, psychologa terapeuty, twórcy i gospodarza Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką.

 

Maria Niklińska jest aktorką filmową i telewizyjną, wokalistką, autorką tekstów, prywatnie córką Jolanty Fajkowskiej, znanej publicystki, dziennikarki i prezenterki telewizyjnej.

 

Prawdziwa wartość dzieciństwa - zdaniem psychologa terapeuty M.J. Kaweckiego - ma niewiele wspólnego z obrazem wykreowanym przez Zygmunta Freuda i jego następców. Istotą dzieciństwa jest jego pełnia z takimi cechami zachowań dziecięcych jak: spontaniczność i wrażliwość, wdzięczność i naturalność, szczerość i ufność, aktywność i dynamika, a także nieokiełznana fantazja i zdolność tworzenia światów alternatywnych, lepszych od zastanego. Ów twórczy potencjał stale nam towarzyszy w  życiu dorosłym, choć różnie bywa przez nas wykorzystywany. Cała rzecz w tym, by nie poddać się nadmiernej powadze i sztampie. Jak być dorosłym i jednocześnie zachować w sobie siłę wewnętrznego dziecka.

O tym między innymi rozmawiać będzie z aktorką gospodarz spotkania.

 

 

Literownia

12.12.2018 (środa), godz.11.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), wstęp wolny (obowiązuje rezerwacja grup: edukacja@zamek.szczecin.pl)

 

Temat spotkania: Liliana Bardijewska „Księżniczka Koronka i książę Hafcik"

 

Prowadzenie: Marta Wróblewska

 

Przedświąteczna Literownia zaprasza na spotkanie z władczyniami dwóch sąsiadujących ze sobą królestw i ich dziećmi, które na przekór wielu zadawnionym różnicom i nieporozumieniom wierzą w miłość, tolerancję i współpracę. Czy uczucie łączące Koronkę i Hafcika skruszy zimne serca ich matek? Na uczestników warsztatów czekają konkursy i zadania związane z treścią pięknej opowieści L. Bardijewskiej.

 

 

Wykład towarzyszący wystawie Piękne i użyteczne. Porcelana i szkło z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie

13.12.2018 (czwartek), godz. 17.00, Galeria Wschodnia (wejście J), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

Temat wykładu: Historia porcelany i jej europejskiej kariery

 

Prowadzenie: dr Magdalena Śniegulska-Gomuła, historyk sztuki, Muzeum Narodowe w Kielcach

 

Porcelana - nazywana „białym złotem" - jest jednym z najpiękniejszych „darów" Chin dla Europy. Powstawała w Chinach od IX wieku a sekret jej wytwarzania był pilnie strzeżony. Kiedy pojedyncze egzemplarze porcelanowych naczyń zaczęły pojawiać się w Europie, wzbudziły zachwyt, ale z oczywistych względów - jako przedmioty niezwykle rzadkie i cenne - były dostępne tylko dla najzamożniejszych. Próby produkcji europejskiej porcelany podjęte w XV wieku w Italii, zostały uwieńczone sukcesem dopiero u progu XVIII stulecia w Saksonii. Podczas wykładu uczestnicy spotkania poznają nie tylko dzieje porcelany, ale również usłyszą o najsłynniejszych manufakturach europejskich w tym i polskich zajmujących się jej wytwarzaniem.

 

 

Szczeciński Salon Poezji

13.12.2018 (czwartek), godz. 17.30, Hol Wschodni (wejście A, parter), wstęp wolny

 

Prowadzenie: Michał Józef Kawecki - twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji

Poezje Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego  czyta Artur Barciś aktor teatralny, filmowy, dubbingowy i telewizyjny, występujący w charakterystycznych rolach drugoplanowych - wyrazistych i dających się zapamiętać. Znany m. in. z filmów Krzysztofa Kieślowskiego (Bez końca; Dekalog I - IX; Krótki film o miłości; Krótki film o zabijaniu;) i ról w takich filmach jak: Ucieczka z kina „Wolność", Kapitan Kwiatkowski, Pitbull, Sztuka kochania.

 

 

Zamkowy Wieczór Książęcy przy Muzyce

16.12.2018 (niedziela), godz.16.00, sala Kina Zamek, (wejście A, I p.), bilety: 5 zł

Temat spotkania: Od księstwa do województwa, czyli historia tożsamości pomorskiej

 

Historia Pomorza to dzieje wielu kontrastowych epok, wzlotów i upadków, zerwań ciągłości i prób nawiązań do przeszłości. Słowianie i Germanie, katolicy i protestanci tworzyli unikalną tkankę społeczną, nadającą specyficzny rys nadbałtyckiej krainie. To historia znaczona panowaniem własnej dynastii książęcej, a później Szwedów, Prusaków, Francuzów, wreszcie Polaków. Gościem spotkania będzie historyk, znawca dziejów Pomorza i zagadnień tożsamościowych dr Paweł Migdalski.

 

Prowadzenie: dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski

 

Paweł Migdalski - doktor nauk humanistycznych z zakresu historii. Studiował na uniwersytetach w Szczecinie, Poznaniu, Marburgu i Greifswaldzie. Zajmuje się historią Pomorza Zachodniego, Nowej Marchii, historiografią, tematyką pamięci zbiorowej i polityki historycznej oraz dydaktyką historii. Autor ponad stu artykułów naukowych i publicystycznych oraz 4 książek: „... w tej strażnicy Rzeczypospolitej" Rejon Pamięci Narodowej Cedynia-Gozdowice-Siekierki, Szczecin-Poznań 2007; Moja mała ojczyzna. Przykładowe scenariusze lekcji oraz uwagi nad nauczaniem historii regionalnej na przykładzie powiatu Gryfino, Chojna 2010 (dodruk 2012); Słowiańszczyzna północno-zachodnia w historiografii polskiej, niemieckiej i duńskiej, Wodzisław Śląski 2018 (w druku); Średniowieczny Czachów, Chojna 2018 (wraz z E. Rymarem, w druku); redaktor bądź współredaktor kilkunastu prac zbiorowych. Wykładał między innymi w Instytucie Historii oraz na studium doktoranckim IRTG 1540 „Baltic Borderlands" Uniwersytetu w Greifswaldzie (2010). Od 2011 r. adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Organizator kilkudziesięciu wydarzeń naukowych, popularno-naukowych i kulturalnych - konferencji, debat, wystaw, koncertów, wypraw studyjnych. Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita" w Chojnie (od 2009 r.) oraz redaktor serii wydawnictw stowarzyszenia pt. „Terra Incognita", współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Akademia Kulice (od 2015 r.).

 

 

Zamkowe Forum Kultury

18.12.2018 (wtorek), godz. 18.00, sala Kina Zamek (wejście A, I p.), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

Temat spotkania: Kultura Pomorza Zachodniego - problemy i wyzwania

 

W ciągu ostatnich dwóch lat spotykaliśmy się na Zamkowych Forach Kultury 11 razy. Rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Szczecin kulturalny promieniuje na region, jaka jest kondycja domów kultury w regionie, jakie szanse na zrobienie kariery mają absolwenci szkół artystycznych, czy jak wygląda współpraca transgraniczna. Diagnozowaliśmy problemy zachodniopomorskich twórców z takich dziedzin jak film, literatura, muzyka, teatr, czy taniec.

 

Nadszedł czas na podsumowanie.

 

Debatę poprowadzą dziennikarze: Małgorzata Frymus i Konrad Wojtyła z Polskiego Radia Szczecin.

 

Projekt honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Projekt zrealizowany przy wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu „Morze Kultury".

 

Patronatami medialnymi Zamkowego Forum Kultury są Kurier Szczeciński i Polskie Radio Szczecin.

 

Słowa kluczowe: spotkanie

« Powrót do poprzedniej strony