Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

SPOTKANIA I WYKŁADY W CZERWCU

Spotkania i wykłady Wystawy Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp:

Kiedy:
03-06-2019 -16-06-2019

 

CZERWIEC

 

Zamkowe Podróże Literackie

3.06.2019 (poniedziałek), godz.10.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), wstęp wolny (obowiązuje rezerwacja grup: edukacja@zamek.szczecin.pl, 91 43 483 27)

 

Temat spotkania: Podróż literacka dla najmłodszych - kolorowe opowieści Pawła Beręsewicza

 

Prowadzenie: Ewa Sobczak, Joanna Matuszak

 

Książki autorstwa Pawła Beręsewicza, ogromnie lubiane przez małych czytelników i doceniane przez krytykę, zostały uhonorowane m.in. Nagrodą Guliwera i Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, znalazły się także na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Z okazji Dnia Dziecka, mali uczestnicy podróży literackiej spotkają się z rodziną Ciumków oraz innymi bohaterami kolorowych i pełnych radości opowiadań.

 

 

Zamkowe Gawędy Historyczne

4.06.2019 (wtorek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilet 5 zł, liczba miejsc ograniczona

 

Temat spotkania: "Trzymamy Straż nad Odrą" w podwójnej odsłonie: 1946 i 1983.

 

Prowadzenie: Katarzyna Rembacka

 

Wśród propagandowych imprez organizowanych w Szczecinie po II wojnie światowej ważne miejsce zajmuje zlot młodzieży z roku 1946. Hasło "Trzymamy Straż nad Odrą" miało oznaczać poparcie młodych ludzi nie tylko dla polskości Szczecina, ale i systemu komunistycznego, co organizatorom nie do końca się udało. Niemal czterdzieści lat później, bo w 1983 roku, doszło do kolejnej manifestacji zorganizowanej pod tym samym hasłem. Co łączyło, a co dzieliło te dwa wydarzenia przebiegające wszak w zupełnie odmiennych realiach?

 

 

Szkoła Zdrowia

5.06.2019 (środa), godz.17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilet 5 zł, liczba miejsc ograniczona

Temat spotkania: Życie z epilepsją

 

Prelegentka: dr nauk med. Iwona Rotter

 

Prowadzenie i oprawa muzyczna: prof. Jacek Rudnicki

 

Epilepsja to jedna z najczęściej występujących chorób neurologicznych. Według skali zachorowań, choruje na nią ok. 1% społeczeństwa, czyli 50 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce, padaczka występuje u około 400 tys. ludzi.  W trakcie wykładu poznamy wiele interesujących i ważnych faktów na temat współcześnie stosowanych metod leczenia tej choroby.

 

 

Szczecin. Retrospekcje

7.06.2019 (piątek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety 5 zł, liczba miejsc ograniczona

 

Temat spotkania: Pradawne Pomorze: Trygław i inni bogowie Słowian

 

Kolejny wieczór legend i dawnych opowieści wprowadzi słuchaczy w krąg wierzeń Słowian. Plemiona zamieszkujące niegdyś obszar dzisiejszego Pomorza Zachodniego stworzyły bogatą, niezwykłą i wartą poznania mitologię.

 

Prowadzenie: Mirosław Wacewicz

 

 

Zamkowe Spotkanie z Psychologią i Sztuką

11.06.2019 (wtorek), godz.17.30,Hol Wschodni (wejście A, parter), bilety 8 zł, liczba miejsc ograniczona

 

Temat spotkania: Biografie ludzi niezwykłych

 

„Im bardziej ukryty jest powiew uczuć, tym bardziej przyciąga uwagę. Fascynująca jest tajemnica powabów drugiego i jego związków z innymi, ponieważ pozwala wniknąć w najbardziej istotną i zarazem intymną sferę życia - proces twórczy (...); zachwyt to potężna dawka zachęty do życia, pobudzenie najszlachetniejszej próby, wolne od przymusu i nie na rozkaz" (Zofia Ratajczak).

 

Słowa te odnieść można do Josifa Brodskiego, poety, bądź wybitnego scenografa i rysownika Kazimierza Wiśniaka, współtwórcy Piwnicy pod Baranami.

 

Gościem Michała J. Kaweckiego, psychologa terapeuty będzie prof. dr hab. Zofia Ratajczak, b. prorektor Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Instytutu Psychologii U. Śl.; członkini Komitetu Nauk Psychologicznych PAN oraz polskich i międzynarodowych towarzystw psychologicznych, autorka licznych artykułów i książek poświęconych psychologii pracy i stresowi; legendarna „polska Muza" Josifa Brodskiego, genialnego poety i noblisty; zdjęcie Zofii stało zawsze na jego biurku, razem z fotografiami Achmatowej, Pasternaka i Frosta. Przyjaźń z Zofią Ratajczakową trwała do końca życia Noblisty, który napisał kiedyś: „Kochałem ludzi niewielu, lecz mocno".

 

Prowadzenie: Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką.

 

 

Literownia

12.06.2019 (środa), godz.11.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), wstęp wolny (obowiązuje rezerwacja grup: edukacja@zamek.szczecin.pl, 91 43 483 27)

 

Temat spotkania: Wilki bajkowe i niebajkowe

 

Prowadzenie: Marta Wróblewska

 

Podczas warsztatu, mali uczestnicy zapoznają się z baśniowymi postaciami wilków - przede wszystkim jednak zostaną wprowadzeni w świat prawdziwych wilczych zwyczajów, poprzez głośną lekturę fragmentów książki Adama Wajraka „Wilki" oraz gry i zabawy. Warsztatowicze zwiedzą także niezwykle interesującą wystawę „Biegnąc z wilkami".

 

 

Szczeciński Salon Poezji

13.06.2019 (czwartek), godz. 17.30, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny. W razie niepogody Hol Wschodni (wejście A, parter), bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I), od godz. 17.00 w dniu wydarzenia, liczba miejsc ograniczona.

 

Temat spotkania: Historia zakazanej miłości z czasów średniowiecza

 

Listy Abelarda i Heloizy na podstawie „Korespondencji scenicznej w dwóch aktach" Ronalda Duncana przeczytają Olga Adamska, aktorka Teatru Polskiego w Szczecinie, zdobywczyni prestiżowej nagrody Bursztynowego Pierścienia w 2007 roku oraz Adam Opatowicz, aktor, reżyser, kompozytor, twórca kabaretu „Czarny Kot Rudy", dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie.

 

Prowadzenie: Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji.

 

 

Zamkowy Wieczór Książęcy przy Muzyce

16.06.2019 (niedziela), godz.16.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety 5 zł, liczba miejsc ograniczona

Temat spotkania: Marmur i smyczek, czyli Włoski barok w architekturze i muzyce

 

Prowadzenie: dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski

 

Oprawa muzyczna:

Agnieszka Roguska - klawesyn

Maja Nizińska - wiolonczela

 

Włochy w XVII i XVIII wieku to ojczyzna muzyki - rodzącej się właśnie opery, muzyki kościelnej

i świeckiej, w tym także instrumentalnej. To także wzorce barokowej plastyki: malarstwa, rzeźby

i architektury. Prowadzący opowiedzą o włoskich miastach i „muzycznych wynalazkach" tamtych czasów, takich jak koncert solowy czy sonata, przejętych później przez mistrzów północnej Europy, przede wszystkim Johanna Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Händla.

 

Słowa kluczowe: spotkanie

« Powrót do poprzedniej strony