Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Zamkowe Spotkanie z Psychologią i Sztuką

Spotkania i wykłady Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: bilety 8 zł

Kiedy:
1. 16-04-2019 17:30 Wtorek

 

Zamkowe Spotkanie z Psychologią i Sztuką

16.04.2019 (wtorek) - Spotkanie odwołane z powodu choroby. Przepraszamy za zmiany w programie.

 

Temat spotkania: Język oknem na świat

 

Ewa Kołodziejek - profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, kierująca Zakładem Etnolingwistyki i Kultury Języka w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa US będzie gościem Michała J. Kaweckiego, psychologa terapeuty, twórcy i gospodarza Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką.

 

Jaka jest rola języka w postrzeganiu i rozumieniu świata? Jakie niebezpieczeństwa kryje w sobie fraza: „ja myślę, że..."? Jak pracować nad językiem, żeby lepiej komunikować się z innymi? Jak radzić sobie z emocjami ujemnymi, by nie zamieniały się w hejt wyrażony w różnych formach językowych? Jak precyzja języka wpływa na sposób ekspresji siebie i swojego „ja"? Po czym poznać język człowieka owładniętego nienawiścią? Czy mowa ciała (body language) potrafi ujawnić rzeczywiste intencje człowieka? Jaki koszt psychiczny płacą ludzie uzależnieni od internetu, czyli uwikłani w mowę „hejterów" i „lajkowiczów"? Co czytać, żeby wzbogacać swój własny język i poszerzać horyzonty myślowe? Jak zachować wolność myślenia i piękno prawdy w obliczu zalewających nas zewsząd kłamstwa, obłudy i manipulacji świadomością społeczną?

Pytania te stanowić będą kanwę rozmowy M.J. Kaweckiego, z prof. Ewą Kołodziejek.

 

Prof. zw. dr hab. Ewa Kołodziejek jest wybitną językoznawczynią, członkinią Rady Języka Polskiego, przewodniczącą Zespołu Kultury Żywego Słowa w RJP, członkinią Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, autorką m.in. zbioru 213 tekstów zamieszczonych w książce „Walczymy z bykami. Poradnik językowy PWN" oraz autorką wielu innych publikacji.

 

Prowadzenie: Michał J. Kawecki  - twórca i gospodarz spotkań.

 

Słowa kluczowe: spotkanie

« Powrót do poprzedniej strony