Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

XXVI Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne

Koncerty Inne propozycje Edukacja Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: Udział w XXVI MMWM jest dla uczestników nieodpłatny

Kiedy:
02-07-2019 -14-07-2019

 

 

W dniach 2 - 14 lipca 2019 r. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie organizuje XXVI Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne. Celem warsztatów jest doskonalenie pod okiem doświadczonych pedagogów i wybitnych artystów umiejętności gry zespołowej oraz przygotowanie koncertowego wykonania repertuaru kameralnego i symfonicznego. Efektem pracy uczestników będą koncerty zespołów kameralnych utworzonych podczas warsztatów muzyki kameralnej oraz udział w Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestrze Symfonicznej, która wystąpi podczas renomowanych międzynarodowych festiwali muzycznych w Kołobrzegu, Kamieniu Pomorskim i Szczecinie.

 

 

PROGRAM ARTYSTYCZNY XXVI MMWM

 

 

Repertuar symfoniczny warsztatów:

 

- Stanisław Moniuszko - Uwertura fantastyczna „Bajka”

- Henryk Wieniawski - Koncert skrzypcowy nr 1 fis-moll op. 14

- Georges Bizet - Arlezjanka - Suita orkiestrowa nr 1

 

Dyrygent: Jan Miłosz Zarzycki

Solista: Marta Gębska – skrzypce

 

Repertuar kameralny zostanie wybrany przez pedagogów prowadzących zespoły kameralne w zależności od poziomu zaawansowania uczestników.

 

 

KONCERTY

 

Koncert kameralny:

- 7.07.2019 (niedziela) godz. 16 - Zamek Książąt Pomorskich, Dziedziniec Menniczy, w ramach Letnich Koncertów Plenerowych

 

Koncerty symfoniczne:

 

- 11.07.2019 (czwartek) godz. 20.30 - koncert w Kołobrzegu w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze"

 

- 12.07.2019 (piątek) godz. 19 - koncert w Kamieniu Pomorskim w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

 

- 13.07.2019 (sobota) godz. 20 - koncert w Katedrze w Szczecinie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej

 

 

PROGRAM WARSZTATÓW

 

2 - 7 lipca 2019 próby sekcyjne, próby i koncerty zespołów kameralnych

8 - 13 lipca 2019 próby tutti, koncerty symfoniczne

14 lipca 2019 zakończenie Warsztatów

 

Próby odbywać się będą w Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie (ul. Ku Słońcu 124). Dla uczestników spoza Szczecina przewidziano zakwaterowanie w Bursie Szkół Salezjańskich. Uczestnicy stawią się w dniu rozpoczęcia warsztatów (2.07.2019 najpóźniej we wczesnych godz. popołudniowych) wraz z własnym pulpitem, strojem koncertowym, kompletem nut i dobrym humorem.

 

Pedagodzy prowadzący próby sekcyjne:

Michaił Cebrij - skrzypce I
Karolina Uźniak-Gunia - skrzypce II
Ewelina Stępień - altówki
Jacek Tomczak - wiolonczele i kontrabasy, smyczkowe zespoły kameralne
Piotr Kokosiński - instrumenty dęte drewniane, zespoły kameralne
Tomasz Dąbrowski - instrumenty dęte blaszane, zespoły kameralne
Dariusz Jagiełło - instrumenty perkusyjne
Marcin Sadłowski - bibliotekarz, inspektor Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej

 

 

WARUNKI UCZESTNICTWA

 

Zapraszamy młodych muzyków (w wieku 16 - 25 lat) – uczniów i studentów szkół muzycznych, grających na instrumentach wchodzących w skład orkiestry symfonicznej. Nabór dotyczy następujących instrumentów: flet (także piccolo), obój, rożek angielski, klarnet, fagot, waltornia, trąbki, puzon, tuba, instr. perkusyjne, skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy.

 

Udział w XXVI MMWM jest dla uczestników nieodpłatny.

 

Wypełniony (drukowanym pismem lub w komputerze) i podpisany

 

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIA (kliknij aby pobrać)

 

 

należy dostarczyć osobiście lub mailem do Działu Imprez Artystycznych Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (czytelny skan należy wysłać na adres imprezy@zamek.szczecin.pl).

 

 

Zgłoszenia przyjmujemy do 24 maja 2019 r.

 

 

Przed wypełnieniem zgłoszenia prosimy o dokładne zapoznanie się z Informatorem XXVI MMWM.

 

Jako uczestnicy Warsztatów zostaną zakwalifikowani najlepsi kandydaci, wybrani przez komisję artystyczną Warsztatów na podstawie nadesłanych zgłoszeń.

 

 

O wynikach rekrutacji poinformujemy drogą mailową do 31 maja br.

 

Materiały nutowe oraz dokładny harmonogram Warsztatów zostaną rozesłane do Uczestników po zakwalifikowaniu i potwierdzeniu udziału w XXVI MMWM.

 

Organizator

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

zamek.szczecin.pl

 

Kontakt:

Dział Imprez Artystycznych

tel. 91 434 83 31

imprezy@zamek.szczecin.pl

pok. 112, I piętro, wejście „A”

 

 

Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie Warsztatów.

 

Dyrygent

Prof. Jan Miłosz Zarzycki - dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech. W roku 1994 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak: Seiji Ozawa, Kurt Masur, Claudio Abbado. Jest również absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach (1990 r.), jako skrzypek został laureatem licznych konkursów muzycznych. Ukończył też Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1988 objął kierownictwo Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach, w latach 1992-1993 współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu. Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz z Warszawską Operą Kameralną. W 1999 roku został adiunktem i członkiem Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, od tego czasu prowadzi też Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne w Szczecinie. Ma w swoim dorobku dziesięć nagranych płyt, w tym jedną nominowaną do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej, a w roku 2011 – dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa Fryderyka Chopina.

Prof. Jan Miłosz Zarzycki wraz z Międzynarodową Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną corocznie odnosi sukcesy podczas koncertów w ramach międzynarodowych festiwali, które są integralną częścią Warsztatów. Świadczą o tym entuzjastyczne recenzje w mediach oraz pełna frekwencja podczas koncertów. Prowadząc młodą orkiestrę, wykazuje się fantastyczną znajomością współpracy z młodymi muzykami. Na podkreślenie zasługuje łatwość kontaktu dyrygenta z młodzieżą, jak i kreowanie bezpośredniej i przyjaznej atmosfery w czasie pracy nad repertuarem symfonicznym oraz podczas koncertów.

 

 

 

 

Solistka

Marta GĘBSKA urodziła się w 2002 roku w rodzinie muzyków. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku lat sześciu podczas Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie w klasie profesor petersburskiego konserwatorium, Walentyny Jakubowskiej, u której, przez pierwsze lata nauki, doskonaliła swoje umiejętności. Od 2013 roku Marta kształci się pod kierunkiem swojego ojca, Andrzeja Gębskiego, a od 2017 roku w klasie wybitnego skrzypka i pedagoga prof. Romana Lasockiego.

 

 

Jest laureatką wielu konkursów, m.in.: Ogólnopolskich Przesłuchań klas Skrzypiec Centrum Edukacji Artystycznej (Grand Prix 2013), Międzynarodowych Spotkań im. Mirosława Ławrynowicza w Płocku
(I nagroda 2013, 2017), X Konkursu Skrzypcowego Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku (I nagroda 2013), Ogólnopolskich Przesłuchań Zespołów Kameralnych Centrum Edukacji Artystycznej – wraz
ze swoim trio fortepianowym (I nagroda 2014), II Ogólnopolskiego Festiwalu Skrzypcowego w Kielcach (I nagroda 2014), IX Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku (I nagroda 2015), Ogólnopolskich Spotkań Młodych Skrzypków im. Mirosława Ławrynowicza w Płocku (I nagroda 2015), Warszawskiego Forum Muzyki Kameralnej (II nagroda 2016), I Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego w Żywcu (I nagroda 2016), X Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (I nagroda 2017), „Talentów Skrzypcowych” w Poznaniu (Grand Prix 2018).

Marta Gębska, mimo młodego wieku, jako solistka i kameralistka może poszczycić się występami
w wielu salach koncertowych, m.in.: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Hadze (Holandia), Kastell Goch (Niemcy), Sali Balowej Zamku
w Łańcucie, Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie, Pałacu w Radziejowicach, Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

1 lipca 2014 roku wystąpiła po raz pierwszy jako solistka z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją maestro Tadeusza Wojciechowskiego. Po udanym debiucie występuje regularnie na estradach polskich i zagranicznych wykonując koncerty symfoniczne i recitale.

Od 2014 roku jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2015”, oraz Stypendium Artystycznego im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia.

W 2018 r. nakładem wytwórni fonograficznej DUX ukazała się pierwsza, solowa, debiutancka płyta Marty Gębskiej – PER MUSICAM AD ASTRA.

Oprócz gry na skrzypcach zajmuje się również kompozycją, uwielbia także rysować oraz pisać wiersze, których pierwszy tomik „Tyłem do ściany” został wydany w czerwcu 2017 roku nakładem Wydawnictwa Pani Twardowska.

Marta Gębska gra na skrzypcach Gustave Vuillaumme 1923.

 

 


 

KADRA PEDAGOGICZNA


 

Michaił Cebrij

Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium im. A. W. Nieżdanowej w Odessie w klasie skrzypiec wybitnego prof. A. Stanko. Podczas studiów odbywał staż u prof. Jurija Jankielewicza, prof. Olgi Porchomienko oraz prof. Wieniamina Mordkowicza. Po studiach pracował jako solista w Filharmonii w Odessie, a także jako profesor klasy skrzypiec w Specjalnej Dziesięcioletniej Szkole Muzycznej im. Stolarskiego, której absolwentami są m.in. takie sławy jak ojciec i syn Ojstrachowie. Ponadto pracował jako wykładowca w Konserwatorium w Odessie. Szereg jego studentów to laureaci
konkursów krajowych i międzynarodowych.

 

Występował jako solista w Finlandii, Hiszpanii, Peru i Ekwadorze. W Ekwadorze pracował jako profesor skrzypiec w Akademii Muzycznej. Od 1991 r mieszka razem z rodziną w Polsce w Szczecinie. W latach 1992 - 1995 był koncertmistrzem zespołu „Camerata Nova”, od 1995 do 2007 pracował jako koncertmistrz w Teatrze Opery i Operetki. Prowadzi klasę skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie i w Społecznej Szkole Muzycznej II stopnia. Wielu jego uczniów odnosi sukcesy na konkursach i z powodzeniem kontynuuje naukę na wyższych uczelniach.

 

Karolina Uźniak-Gunia

Wieloletnia skrzypaczka Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, kameralistka i nauczycielka gry na skrzypcach w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie. Ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. M. Grabarczyka. Współpracowała z wieloma zespołami m.in. Baltic Neopolis Orchestra, Baltic Neopolis Quartet, kwartetem Sedina, orkiestrą Opery na Zamku, Zespołem Instrumentalistów i Wokalistów Camerata Nova, orkiestrą Academia. Kilkakrotna stypendystka Prezydenta Miasta Szczecin. Jej uczniowie odnoszą sukcesy na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych.

 

Tomasz Dąbrowski

Trębacz, z pochodzenia Myśliborzanin. Pierwsze kroki stawiał w Państwowej Szkole Muzycznej w Myśliborzu. Po jej ukończeniu dostał się do Państwowego Liceum Muzycznego w Szczecinie, po skończeniu którego wyjechał na studia do Poznania, gdzie pod okiem prof. Romana Grynia kształcił się w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. Po trzecim roku studiów wyjechał na stypendium naukowe do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował cztery lata w Wanda Bass School of Music w Oklahoma City University. W 2010 roku zdobył drugą nagrodę na Festiwalu Music Club Competition w Oklahomie.

Obecnie jest czynnym muzykiem sesyjnym, orkiestrowym, kameralnym i jazzowym. Muzyk – solista Orkiestry wojskowej w Szczecinie. Jest współtwórcą Szczecin Brass Quintet. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą w charakterze solisty i muzyka orkiestrowego, Big Bandami oraz różnymi składami kameralnymi. Jest wykładowcą trąbki w szkołach muzycznych I i II stopnia w Szczecinie, Pyrzycach oraz w Prenzlau (Niemcy).

 

Piotr Kokosiński

 

Absolwent katowickiej Akademii Muzycznej w klasie oboju prof. Edwarda Mandery. Od 1994 r. pierwszy oboista Orkiestry Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, a od 2018 r. muzyk solista grający na rożku angielskim. Stale współpracuje ze wszystkimi zespołami kameralnymi
i orkiestrami szczecińskimi. Prowadzi klasę oboju w PSM I stopnia w Szczecinie.

Jako solista - oboista współpracował m.in. z Jerzym Maksymiukiem, Konstantym Andrzejem Kulką, Beatą Warykiewicz, Renardem Czajkowskim, Luisem Moraledą, Jerzym Salwarowskim.

Brał udział we wszystkich nagraniach płytowych Orkiestry Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz wielokrotnie w nagraniach muzyki do przedstawień Teatru Polskiego w Szczecinie.

W 2004 roku za działalność artystyczną (kilkadziesiąt solowych koncertów) i działalność edukacyjną (prowadzenie klas oboju na wszystkich szczeblach edukacji muzycznej) został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

Ewelina Stępień

Muzyk orkiestrowy, kameralista, nauczyciel gry na altówce. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu Filia w Szczecinie (2002; klasa Dominika Rutkowskiego). Uczestniczka Kursów Mistrzowskich w Łańcucie, Międzynarodowych Warsztatów Orkiestrowych w Szczecinie, Świeradowie-Zdroju i Lubece. Współpracowała z Zamkową Młodzieżową Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Akademia, Filharmonią Bałtycką, kwartetem „Sedina”, kwartetem BA-ROCK, Baltic Neopolis Orchestra, Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Filharmonią Kaliską, Orkiestrą Kameralną
w Prenzlau.

Związana z Operą na Zamku w Szczecinie od 2002 roku (w latach 2008 - 2014 jako prowadząca grupę altówek), koncertując w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Holandii, Austrii, Włoszech oraz Hiszpanii. Od 2009 roku zajmuje się działalnością pedagogiczną.

 

Jacek Tomczak

Wiolonczelista - muzyk w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, nauczyciel dyplomowany w klasach wiolonczeli
i zespołów kameralnych w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie oraz
w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Marka Jasińskiego w Szczecinie.

 

Dariusz Jagiełło

 

Perkusista, muzyk w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, nauczyciel klasy perkusji PSM i ZSM w Szczecinie, założyciel zespołu Szczecin Young Percussion - projektu promującego sztukę perkusyjną wśród młodych osób.

 

 

Słowa kluczowe: Warsztaty

« Powrót do poprzedniej strony