Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Letnie Koncerty Plenerowe

Koncerty Turystyka Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: wstęp wolny

Kiedy:
30-06-2019 -30-07-2019

L E T N I E   K O N C E R T Y

P L E N E R O W E

 

Dziedziniec Menniczy, niedziele, godz. 16.00, wstęp wolny

 

W przypadku niepogody - Hol Wschodni (wejście A, parter), wówczas obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I) na pół godziny przed koncertem.

 

Podczas wakacji na Dziedzińcu Menniczym Zamku organizujemy bezpłatne koncerty plenerowe w wykonaniu zespołów, reprezentujących różne nurty i gatunki muzyczne (m.in. muzykę poważną, rozrywkową, filmową, etniczną, jazz i swing), w tym także artystów ze Szczecina oraz województwa zachodniopomorskiego.

 

Otwarta formuła imprezy, miła atmosfera oraz popularny repertuar - wszystko to powoduje, że koncerty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności.

 

 

 

Koncert wokalny

30.06.2019 (niedziela), godz. 16.00, wyjątkowo dziedziniec Zamku (a nie Menniczy), wstęp wolny

 

Mirosław Kosiński - baryton

Krzysztof Figiel - fortepian

 

W programie przeboje lekkiej muzyki wokalnej, m.in. pieśni włoskie, rosyjskie romanse, polskie pieśni i piosenki przedwojenne oraz piosenki kompozytorów amerykańskich.

 

 

Mirosław Kosiński  swoją przygodę z operową sceną zaczął jeszcze podczas studiów w Łodzi, gdy nawiązał współpracę z Teatrem Wielkim i Teatrem Muzycznym. Ze Szczecinem związany jest na stałe od kwietnia 1979 roku. Był śpiewakiem-solistą Opery na Zamku (dawniej Państwowy Teatr Muzyczny, Opera i Operetka). W maju 1979 roku debiutował w tytułowej roli w operze Karola Kurpińskiego Henryk VI na łowach. Ma w swoim dorobku artystycznym główne partie barytonowe w operach St. Moniuszki, G. Verdiego, G. Pucciniego, G Bizeta i K. Kurpińskiego. Chętnie śpiewa również w operetkach i musicalach (Boccaccio, Zemsta Nietoperza, Baron Cygański). Jest też wykonawcą pieśni od romantyzmu po utwory współczesne. Szczególne miejsce w jego repertuarze zajmują oratoria, msze i kantaty. Występował na estradach i scenach prawie całej Europy oraz w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

 

Dokonał licznych nagrań wokalnych, które ukazały się na kilku płytach kompaktowych. Brał również udział w muzycznych programach telewizyjnych. Mimo przejścia na emeryturę w 2008 roku nadal jest aktywny artystycznie - śpiewa, organizuje i prowadzi koncerty oraz imprezy muzyczne.

 

 

Capital S (Holandia)

6.07.2019 (wyjątkowo sobota) i wyjątkowo godz. 19.00, Dziedziniec Zamku

 

The Power of Soul

 

„Capital S" to dwunastoosobowa muzyczna maszyna grająca covery w gatunkach muzyki soul, funk oraz disco. Repertuar zespołu składa się z jednej strony z klasyków soulowych typu ‚Etta James', ‚Ray Charles' lub 'Stevie Wonder', z drugiej strony z artystów współczesnych , takich jak Bruno Mars, Lauren Hill czy Erykah Badu. Show, który Capital S ma przygotowany na rok 2019, nosi tytuł "The Power Of Soul". Muzycy zabierają widza w barwną podróż po zakątkach muzyki soul, funk oraz disco. Show, oprócz muzyki, tworzą efekty świetlne, choreografia, kostiumy, etc.

 

Capital S gra w Holandii od 7 lat. Przez ten czas zespół zaliczył mnóstwo podiów (Paradiso-Amsterdam, de Vorstin-Hilversum, itp.). Co roku w lecie zespół wybiera się na tourne, przeważnie po Francji lub Hiszpanii.

 

 

Koncert zespołów kameralnych XXVI MMWM

7.07.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Koncert zespołów kameralnych XXVI Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych.

 

 

Wojtek Rapa Quartet

14.07.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Wojtek Rapa Quartet - „Inaczej"

 

Małgorzata Jarmoc - wokal

Wojtek Rapa - wokal, gitary

Janusz „Kanapa" Jędrzejewski - bas

Jakub Fiszer - perkusja

 

„Inaczej" to nowy projekt muzyczny kwartetu Wojtka Rapy. Program koncertu wypełnią utwory Krzysztofa Klenczona, Tadeusza Nalepy, Czesława Niemena i inne utwory w stylistyce pop-jazz-rock.

 

Wojciech Rapa - wokalista, gitarzysta, basista, kompozytor, dziennikarz muzyczny, współpracownik magazynu „TopGuitar". Grał w popularnych zespołach big-beatowych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, m.in. Wawele czy Telegram Jacka Bromskiego. Współpracował z pionierami polskiego mocnego uderzenia - Kasią Sobczyk, Heleną Majdaniec, Karin Stanek, Jackiem Lechem, Henrykiem Fabianem oraz członkami NO TO CO i Czerwonych Gitar. W latach siedemdziesiątych brał udział w festiwalach Jazz nad Odrą, Festiwalu Awangardy w Kaliszu. Pomysłodawca cyklu koncertów „Szczecińskie Dinozaury" oraz „Muzyczne Zaduszki". Od 1995 roku kieruje własna formacją jazz-rockową „Wojtek Rapa Quartet", z którą nagrał płytę „Szczecin-Szczecin". Współpracował z czołowymi muzykami jazzowymi, m.in. z Z. Levandkiem, T. Grabowskim, A. Wentem, P. Serafińskim. Jest stałym członkiem legendy polskiej sceny big-beatowej - zespołu Czerwono-Czarni, autorem książek o tematyce rockowej „Szczeciński big-beat, Czerwono-Czarni i ja, „Mocne uderzenie po szczecińsku". Jako solista i wraz z zespołem wystąpił w filmie „Bilet na Księżyc" nagrodzonym na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2013 roku. W kwietniu 2018 r. artysta obchodził jubileusz 55-lecia działalności artystycznej. Wiosną br. artysta otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska w dowód uznania za popularyzowanie bigbitu w Polsce i zagranicą oraz wkład w życie kulturalne miasta Gdańska.

 

 

Colours of tango

21.07.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Oscar Ernesto Ovejero - śpiew, cajon

Aneta Salwińska - harfa

Konrad Salwiński - akordeon

 

Colours of tango to niezwykła podróż do Argentyny z początków ubiegłego wieku, gdzie na przedmieściach Buenos Aires zrodziła się jedna z najbardziej barwnych kultur świata. Tango argentyńskie to nie tylko zmysłowy i namiętny taniec, ale także różnorodna i poruszająca muzyka tworzona z pasją, pod wpływem skrajnych emocji.

 

Miłość do tanga połączyła dwoje młodych, łódzkich muzyków oraz argentyńskiego śpiewaka Oscara Ovejero, dając początek wspólnemu projektowi artystycznemu Colours of tango.

 

Oscar Ernesto Ovejero, jako rodowity mieszkaniec Buenos Aires, niewątpliwie tango ma we krwi. W jego naturalnym i pełnym temperamentu śpiewie, usłyszeć można esencję tanga w najczystszej postaci. Towarzyszy mu duo instrumentalistów młodego pokolenia, wykształconych w akademiach muzycznych w Polsce i Austrii - Aneta Salwińska (harfa) i Konrad Salwiński (akordeon). Muzycy, mający na swoim koncie liczne sukcesy na arenie krajowej oraz międzynarodowej, wykorzystują bogactwo brzmienia swoich instrumentów, przedstawiając własne aranżacje utworów dawnych mistrzów tanga. Inspirowani muzyką Piazzolli, Villoldo czy Gardela odkrywają przed publicznością cały wachlarz kolorów tanga.

 

Zespół koncertował już na scenach Polski, Austrii, Niemiec i Wielkiej Brytanii, został także uhonorowany Certyfikatem Academia Nacional del Tango.

 

Oscar Ernesto Ovejero

Urodził się w Buenos Aires w rodzinie o tradycjach muzycznych z wpływami hiszpańskimi oraz indiańskimi - plemion Keczua. Jest absolwentem Conservatorio de Música ESNAOLA w Buenos Aires w klasie perkusji. Lekcje śpiewu pobierał u Prof. Liliany Duarte, a po przyjeździe do Europy, także u tenora Enrique Adradosa w Salzburgu. Jako naturalny wokalista oraz gitarzysta, specjalizuje się w stylistyce i rytmach muzyki południowoamerykańskiej - w szczególności argentyńskiej, a największymi autorytetami spośród śpiewaków tradycyjnego tanga, są dla niego Carlos Gardel i Edmundo Rivero.

Oscar występował w różnych formacjach muzycznych, odnosząc liczne sukcesy zarówno w rodzimej Argentynie, jak i na terenie całej Europy. Bogactwo i piękno tanga argentyńskiego prezentuje na różnego rodzaju koncertach, festiwalach, spektaklach, a także milongach z muzyką na żywo. Oprócz koncertów Colours of tango, występuje również z Sexteto Cristal z Hamburga oraz Hijos del Sur z Salzburga. W 2014 roku otrzymał jedną z głównych ról w operze Astoria Piazzolli Maria de Buenos Aires, wystawianej przez Philharmonie Salzburg, zbierając pochlebne recenzje krytyków i uznanie publiczności.

 

Aneta Salwińska

Muzyczną edukację rozpoczęła w Łodzi w wieku 8 lat. W 2011 roku ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie harfy prof. Helgi Storck. Równolegle studiowała także na wydziale Pedagogiki Instrumentalnej w Universität Mozarteum w Salzburgu.

Koncertuje jako solistka oraz w zespołach kameralnych. Wystąpiła na wielu festiwalach, takich jak: Międzynarodowy Festiwal Harfowy w Katowicach, Festiwal Dialogu Czterech Kultur, Musica Moderna, Blaue Harfentage w Monachium i in.

Chętnie poświęca się także pracy pedagogicznej prowadząc kursy dla dzieci i młodzieży. Pracowała na stanowisku asystenta w klasie harfy Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie uczy gry na harfie w Zespole Szkół Muzycznych w Łodzi.

Od 2007 roku współtworzy zespół Duo Milonga i wraz z akordeonistą Konradem Salwińskim odnosi sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej (m.in. I nagroda Międzynarodowego Konkursu World Music Competition w Walii w 2014 r., Grand Prix II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Harfą 2007, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Słowenii 2009, recital podczas XI Światowego Kongresu Harfowego w Vancouver 2011).

 

Konrad Salwiński

Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 7 lat. W 2011 roku ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Z. Ignaczewskiego. Studiował także w Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria) w klasie prof. Janne Rättyä. Wielokrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzycznych, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod okiem najznakomitszych pedagogów z Polski i świata.

Jest laureatem wielu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, między innymi w Wilnie (Litwa), Wiedniu (Austria), Klingenthal (Niemcy), Castelfidardo (Włochy), Popradzie, Dunajskiej Stredzie (Słowacja), Moravskich Toplicach (Słowenia), Puli (Chorwacja), Madrycie (Hipszania), Caernarfon (Walia).

 

W 2000, 2006 i 2008 r. był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w roku 2007 został laureatem IV edycji programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska", a w 2008 oraz 2011 roku stypendystą Marszałka Województwa Łódzkiego. Często koncertuje w Łodzi i regionie łódzkim, a także innych miastach w Polsce i na świecie. Obecnie prowadzi klasy akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia oraz Społecznej Szkole Muzycznej II stopnia w Zgierzu.

Od 2012 roku jako spiritus movens kieruje projektem Colours of tango, jednocześnie będąc autorem wszystkich opracowań i oryginalnych kompozycji w w repertuarze zespołu.

 

 

EthnoFlow

28.07.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Koncert uświetniający finisaż „Tańcząc z wilkami".

 

Robert Jarzębski - gitara, saz

Maciej Bosy Marcinkowski - klarnet, saksofon sopranowy, duduk, szałamaja, sopiłka

Andrzej Janusz - cajon, timbal, conga, pandeiro, perkusjonalia

 

W programie muzyka etniczna nawiązująca do klimatu wystawy - dynamiczna, a zarazem pełna spokoju i zadumy, wypełniona dźwiękami lasu - śpiewających ptaków i wyjących wilków.

 

EthnoFlow to spotkanie trzech muzyków, którzy próbują instrumentami opisywać kulturową różnorodność świata. Tworzą dźwiękowe impresje, przywołujące w wyobraźni obrazy najbardziej fascynujących miejsc. Wsłuchując się w ich muzykę poczujemy pod powiekami piasek Sahary, usłyszymy gwar arabskich targowisk, doznamy olśnienia bogactwem orientu. Na miejscu będą także skojarzenia z muzyką filmową, z uwagi na wypracowaną w utworach ogromną przestrzeń, a także wykorzystane instrumentarium. Obok powszechnie znanych gitary czy klarnetu, usłyszymy etniczne saz, duduk, szałamaję czy darbukę. Repertuar stanowią własne kompozycje inspirowane kulturą krajów egzotycznych, oraz opracowane motywy muzyczne utworów ludowych z różnych stron świata. Nie dbają przy tym o stylowość charakterystyczną dla poszczególnych źródeł, celem jest osiągnięcie nowej wartości, spójnej w brzmieniu i interesującej pod względem artystycznym. Dążą zatem do syntezowania, pozwalając na swobodny przepływ inspiracji, motywów, kolorów i brzmień ... swoiste ethno flow.

 

Liderem i pomysłodawcą EthnoFlow jest gitarzysta Robert Jarzębski. Towarzyszą mu grający na instrumentach dętych Maciej Bosy Marcinkowski i perkusjonista Andrzej Janusz. Wszyscy trzej to muzycy bardzo wszechstronni, a zanim się spotkali brali udział w niezliczonej ilości muzycznych i artystycznych przedsięwzięć. Każdy ma doświadczenie kompozytorskie: pisali do filmów, przedstawień teatralnych, dla zespołów które współtworzyli. Są lub byli muzykami grup z gatunku folk, ethno czy world music. Biorą udział w warsztatach gry na instrumentach etnicznych, zajmują się terapeutycznymi właściwościami dźwięku. Z powodzeniem uprawiają inne gatunki muzyki: klasykę, jazz, piosenkę literacką. Zdobywali laury na festiwalach i konkursach. Współpracują̨ z instytucjami kultury w całej Polsce. Dorobek artystyczny każdego z artystów stanowią również nagrania płytowe, zarówno studyjne, jak i koncertowe.

 

 

AQuartet

11.08.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Cudze chwalicie, swego nie znacie

 

W programie koncertu znajdzie się F. Chopin i St. Moniuszko, ale również Henryk Wars, Jerzy Petersburski, Jacek Kaczmarski, a także utwory z repertuaru zespołów Lombard, Czerwone Gitary, Skaldowie i inne.

 

Monika Schmidt - I skrzypce

Adriana Urbacz - II skrzypce

Radosław Mikołajczyk - altówka

Joanna Jerchel - wiolonczela

 

Prowadzenie koncertu: Witold Pełka

 

Kwartet smyczkowy AQuartet powstał w 2000 roku. Tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Zespół wielokrotnie występował podczas koncertów, konferencji naukowych oraz szkoleń na terenie całej Polski. W swym repertuarze ma utwory różnych stylów i epok, zarówno muzykę rozrywkową, jak i klasyczną. Na koncertach AQuartet można usłyszeć: jazz, blues, muzykę z filmów, musicali i operetek, muzykę pop, lat 60-tych, muzykę taneczną, w tym latino oraz muzykę klasyczną.

 

 

Leszek Zaleski Quartet

18.08.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

W programie koncertu znajdą się kompozycje autorskie z płyty „My songs".

 

Leszek Zaleski - gitara

Dawid Troczewski - fortepian

Jakub Olejnik - kontrabas

Marek Jakubowski - perkusja

 

Leszek Zaleski Quartet to kwartet jazzowy, współtworzony przez muzyków wywodzących się z wrocławskiego i poznańskiego środowiska artystycznego.

Muzyka zespołu jest nastrojową mieszanką jazzu i smooth jazzu z wyrazistą sekcją rytmiczną, z bogatymi improwizacjami gitary i fortepianu. Autorem kompozycji jest lider zespołu Leszek Zaleski, który swoje inspiracje czerpie z twórczości m.in. Pata Metheny'ego, Johna Scofield'a czy Brada Mehldau'a. Kwartet  ma na swoim koncie występy na prestiżowych festiwalach, jak Jazz dell'Arte (Jazz On Grass), Wrocławski Festiwal Gitarowy Gitara+, ale również koncerty klubowe. Poszczególnych członków zespołu można odnaleźć w innych projektach muzycznych, zróżnicowanych stylistyką od muzyki klasycznej, pop do funk. Każdy ma na swoim koncie nagranie dla radia i telewizji (Radiowa Trójka, TVP1, Polsat), jak też doświadczenie w nagraniach płytowych oraz muzyki filmowej. Członkowie grupy są laureatami konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu European Jazz Newcomer (Czechy) czy Warszawskiego Festiwalu Pianistów Jazzowych. Występowali i koncertowali z takimi zespołami i muzykami, jak: Brad Terry, Dennis Hernandez, Krystyna Prońko, Stan Borys, Musicofeelya, Iwona Loranc, Mack Goldsbury, Piotr Wojtasik.

 

 

Dawno temu, przed wojną...

1.09.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

W programie koncertu znajdą się m.in. piosenki Mariana Hemara, Andrzeja Własta i Emanuela Schlechtera.

 

Piotr Zemła - wokal

Ola Mońko - fortepian

Paweł Urowski - kontrabas

Maksymilian Kreft - perkusja

 

Ten koncert to skrząca się, kolorowa mozaika, zbudowana z ludzkich emocji, które tak naprawdę są takie same, choć minęło już kilkadziesiąt lat. Słuchacze zostaną zabrani w podróż do czasów, gdy warstwa tekstowa, jak i interpretacja piosenki, były niezmiernie istotne. Dawno temu przed wojną piosenka była przyjacielem, który towarzyszył na co dzień i od święta, a radio było wielkim medium.

12 utworów w ciekawych aranżacjach i osobistych interpretacjach pozwoli słuchaczom zanurzyć się w wyjątkowy świat, który wraz z wybuchem wojny przestał istnieć.

 

Piotr Zemła - wokalista, projektant wnętrz, dusza artystyczna. Mówi o sobie: wokalista sentymentalny z zacięciem musicalowym. Śpiewa światowe i polskie ponadczasowe przeboje muzyki rozrywkowej, ale i te mniej znane, które czekają na odkrycie.

Wyznaje zasadę, że piosenka żyje tak długo, jak długo jest śpiewana. Chętnie przybliża słuchaczom utwory sprzed nawet kilkudziesięciu lat, lecz we własnej, bardzo osobistej interpretacji.

Na warszawskim Festiwalu Piosenki Musicalowej im. Georga Gershwina został wyróżniony jako Największa Indywidualność Sceniczna. Współpracował z Filharmonią Koszalińską, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Krakowską Młodą Filharmonią.

 

 

 

Ola Mońko (Aleksandra Mońko-Allen) - pianistka i kompozytorka czerpiąca inspirację z twórczości takich muzyków jak Krzysztof Komeda, Bobby Timmons, McCoy Tyner, Horace Silver, Lee Morgan, John Coltrane czy Art Blakey.

 

Jest absolwentką Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli. Kontynuowała naukę w City College of New York w Nowym Yorku u boku takich muzyków, jak John Patitucci, John Hicks i Ronney Mathews. Ukończyła University of the District of Columbia w Waszyngtonie w klasie fortepianu dr Marvy Cooper. Przez sześć lat prowadziła Chór Gospel w kościele Mt. Calvary Catholic Church w Forestville w stanie Maryland, komponując i aranżując dla niego utwory.

 

Dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku za utwory „I will not fall in love with you" i „Ocean". W Waszyngtonie współpracowała z muzykami takimi, jak Butch Warren, Eric Allen, Ephraim Wolfolk, Catarina Racha czy Vanessa Williams. Zagrała w Tribute to Charlotte Holloman w University of the District of Columbia w USA. Po trzynastu latach pobytu w Stanach Zjednoczonych wróciła do Polski.

 

Paweł Urowski - kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym. Zdobywca nagród na konkursach jazzowych takich, jak m.in. EIM, Jazz Juniors czy Krokus Jazz Festiwal. Nagrał 18 płyt, w tym album nominowany do Fryderyka 2010, wydany w ramach formacji „Dziki Jazz". Współpracował z artystami takimi, jak: Dominik Bukowski, Przemek Dyakowski, Anna Serafińska, Maciej Sikała, Weronika Korthals, Dwiki Dharmawan, Joanna Knitter, Wendy Lands, Eric Allen. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie grał w spektaklach „Zły", „Grease", „Skrzypek na dachu", „Spamalot", Przygody Sindbada Żeglarza", „Notre Dame de Paris", „Musicalomania", „Piotruś Pan".

 

Maksymilian Kreft - perkusista młodego pokolenia. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni w klasie fortepianu. Umiejętności gry na zestawie perkusyjnym zaczął rozwijać w wieku 14 lat pod okiem takich perkusistów, jak: Paweł Osicki, Grzegorz Sycz, Adam Golicki. W wieku 16 lat zaczął występować z czołowymi muzykami trójmiejskiej sceny jazzowej. Jako siedemnastolatek zdobył indywidualną nagrodę na Festiwalu Jazz nad Odrą z zespołem Marcin Janek Extradition Quintet. Występował na Sopot Molo Jazz Festival, Vertigo Summer Jazz Festival, Jazz w lesie, Jazz nad Odrą, Sopot Jazz Festival. Swobodnie porusza się w różnych stylistykach muzycznych, a najlepiej odnajduje się w jazz fusion i modern jazz.

 

 

Free Blues Band

8.09.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Słowa kluczowe: koncert

« Powrót do poprzedniej strony