Atrakcje turystyczne na łonie natury
Pięć atrakcji turystycznych w Polsce
Polska bardzo często kojarzy się obcokrajowcom z historią wojenną lub papieżem Janem Pawłem II. Popularna jest też lokalna kuchnia. Jeśli chodzi o handel, polskie towary cieszące się na międzynarodowym rynku uznaniem, to przede wszystkim bursztyn, srebro, miedź, kosmetyki, części samochodowe, statki, meble oraz owoce - jabłka, truskawki i wiśnie. To wszystko dość oczywiste fakty. Dużo trudniej jest wybrać kilka najciekawszych z różnorodnych miejsc, jakie Polska oferuje turystom. Poniżej znajdziesz kilka propozycji.
Krzemionki - pradziejowe kopalnie krzemienia pod Ostrowcem Świętokrzyskim
Rezerwat archeologiczny z zespołem neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego (używanego obecnie głównie w jubilerstwie) w 2020 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie znajdziemy kilka odkrytych szybów. Można więc zejść pod ziemię i na własne oczy przekonać się, jak nasi przodkowie pracowali na codzień. Co roku organizowane są tu festyny archeologiczne. W trakcie można obejrzeć pokazy rekonstruktorskie, oraz wziąć udział w zajęciach edukacyjnych w wiosce neolitycznej.
Jeżeli starczy Wam energii, koniecznie odwiedźcie też pobliski Bałtów, gdzie czeka park dinozaurów wraz z chatką wiedźm i innymi atrakcjami!
Pałac Króla Jana III Sobieskiego - Warszawa
Nazywany też perłą polskiego baroku. Wokół zabudowań rozciąga się park. Każda z jego części została zachowana w stylu czasów, w których kolejni właściciele dołączali je do pałacowych terenów. Mamy więc ogród barokowy, park angielski oraz wypoczynkowy ogród różany. Po drugiej stronie Jeziora Wilanowskiego znajdziemy rezerwat w Morysinie wraz z ruinami starej bramy wjazdowej. Chociaż sam pałac przyciąga wielu turystów, do rezerwatu trafiają nieliczni, a ruiny pałacyku leżącego trochę głębiej, niż brama są prawie nieodwiedzane. Pałac w Wilanowie, to nie tylko piękne miejsce. Na szczególne uznanie zasługują prowadzone tu działania edukacyjne i kulturalne, a więc: Ogród Światła, warsztaty w tematyce barokowej, koncerty, konferencje naukowe, lekcje przyrodnicze...
Twierdza Modlin
Będąc w Warszawie, żal nie zwiedzić pobliskiej fortyfikacji. Teren, to ok. 3,5 hektara, więc zarezerwuj trochę czasu i zaopatrz się w prowiant. Możesz oczywiście wybrać się na typowy spacer z przewodnikiem i posłuchać o kasynie, piekarni, starym młynie, czy wieży ciśnień, ale twierdza oferuje też grupowe gry terenowe, paintball i lekcje tematyczne. Organizuje się tu również konwenty i LARPy dla fanów fantastyki i militariów.
Starówka Krakowska
Kolejny ze skarbów UNESCO. Trzeba tu spędzić conajmniej kilka dni. Poza oczywistymi zabytkami, jak sukiennice, czy Kościół Mariacki mamy też do wyboru mniej standardowe opcje. Stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku otwarte zostały podziemia rynku. Jest to muzeum, połączone z rezerwatem archeologicznym z czasów sięgających XIII wieku. Oczywiście Kraków, to nie tylko dawne czasy. Dla odmiany warto też zarezerwować chwilę na zwiedzenie Lost Souls Alley (interaktywnego muzeum strachu), muzeum flipperów lub kolekcji muzeum lotnictwa. Pamiętaj tylko, żeby wcześnie zarezerwować bilety. Kiedy już skończysz zwiedzać, niezależnie od godziny możesz się wybrać do jednej z wielu klimatycznych kawiarni.
Kopalnia soli Wieliczka
Na koniec coś dla relaksu i zdrowia. Kopalnia soli zaskakuje zwiedzających rozmiarami i pięknem. Korytarze rozciągają się na długości 245 kilometrów, a głębokość kopalni sięga nawet 327 metrów! Zobaczysz tu jeziora solankowe, rzeźby, kaplice, dawne narzędzia górnicze. Podczas specjalnych spacerów można zamienić się w badacza lub podjąć wyzwanie nawigowania z mapą. Na koniec dla wzmocnienia zdrowia i odzyskania energii warto spędzić trochę czasu w tężni solankowej.